Faydalı BilgilerYemek Tarifi

YEMEK BİLGİSİ PÜF NOKTASI

YEMEK BİLGİSİ BİRKAÇ PÜF NOKTA

YEMEK BİLGİSİ PÜF NOKTASI

Egzotik yağlar; klasik zeytin yağı kullanmaktan sıkılanlar için farklı lezzetler…İşte size bir kaç püf nokta ve kolaylık.

Egzotik Yağlar ile Farklı Lezzetler

KURUTULMUŞ DOMATES

Aromalı ve meyveler! Hafif yaz yemeklerinin mükemmel tamamlayıcısı.Yemeklerinize farklı bir tat kattığı gibi içerdiği E vitamini ile kansızlığı önlemeye yardımcı olur.

CAROTİNO

Yumuşak ve değişken bir tadı vardır.Kullanıldığı yemeğe göre farklı bir aroma veren, kolesterol içermeyen bu yağı tüm et yemeklerinde kullanabilirsiniz.

AVOKADO

Sağlık için faydası saymakla bitmez.Vucudu taze ve canlı tutar kolesterol içermeyen avakadoyu ve avokado yağını mutlaka pizza ile deneyin.

BALKABAĞI ÇEKİRDEĞİ

Zengin ve aromalı dır.Servis yapmadan önce balığın üzerine dökebilir ya da farklı malzemeler ile karıştırarak farklı bir sos yaratabilirsiniz.

Havuç Soyarken

Havuç tabuğunu soymak can sıkıcı bir iştir, üstelik parmaklanrazı da boyar. Oysa,
bu işi Kurulama bezi ve biraz tuza koayca halleoebilırsıniz. Kabukiannı temizlemek tstediğına havuçtan, bir kurulama bezmm üstüne sıralayın ve ûzarlarine botça tuz dökün. Hepsini birbirine sürtün Böylece havuçlann kabuk kısımları Kalkacağından suyla yıkamanız yeterli olacaktır Havuçtan pişimken suyuna bir tutam pudra şekeri atarsanız çok daha lezzetli olmasını sağlarsınız.

Mangal Yaparken

Mangal yaparken Mangalda pişirdiğiniz ete duman kokusunun ve tadının sinmemesi için iyice yıkadığınız bir elma ya da bir parça limonun kabuğunu ateşe atın Ateşe atacağmız birkaç sap bibenye de ete farklı b<r tat katabilir Ama bu tadın ve kokunun çok baskın olmaması için btbertyenın etm pişirme suresinin sonuna do^ru ateşr atılması gerekir Mangal yaparken etten akan yağlar kor halindeki kömür parçalarının üstüne düştüğünde alevlenmeye neden olur Bu da eti yakar.Bunuda hiç kimse istemez.

Ama ateşi söndürmeyecek miktar da suyu elinizle ateşin üzerine serperseniz. aieMer dinecektir İster fırında olsun ister mangalda, ağara yiyeceklerin cadı bw başka olur Ama fırın ızgarasında pişirilen etlerin yağlarını tepsiden temizlemek de zordur Bu işin de altından kalkabilmek için fırın tepsisine bir miktar su doldurmanız yeterlidir. Yağlar soğuduğunda suyun yüzünde toplanacak ve tepsinin kolay temizlenmesini sağlayacaktır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu