Saglık

YABAN MERSİNİ MAVİ YEMİŞ (Vaccinium Corymbosum)

YABAN MERSİNİ MAVİ YEMİŞ (Vaccinium

Corymbosum)

Yaban mersini, Amerika kıtasına özğü fundagiller familyasına ait  boyu 4m.’ye kadar çıkan bodur bir ağaçtır. Koyu mavi renkte meyvesi vardır. 1990’larda Türkiye’ye ilk cranberry yaban mersini ismiyle ithal edildiğinder dilimizde kavram karmaşasına neden olmuştur. Koyu mor rengi ilehemen ayır edilebilir.

 

Türkiye’de yetiştirilmeye başlanmıştır.Türkiye’de tazesi ve kurusu ticari olarak kullanımdadır.T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından,yaban mersini’ ismi,blueberry’ karşılığı olarak kabul edilmiştir. Yaban mersini ismini Cranberry karşılığı olarak kullanmak Bakanlık tarafından onaylanan Pozitif Bitki Listesine aykırıdır.

İdrar yollarını açar böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar,kan şekerinin düzenlenmesinde oldukca etkilidir,kanserden korunmaya yardımcı olur,dogal bir antiseptir mikrop öldürücüdür vucudu mikroplara karşı korumada oldukca faydalıdır.

Gözler üzerinde oldukca faydalıdır,vucudumuzu kalp hastalıklarına karşı korur,
sindirim sisteminin düzenlenmesine katkı sağlar hazmı kolaylaştırır.

%100 cranberry tumayemişi suyu olgun meyvelerin en iyilerine ağırlık venr. Süpermarketlerin yanında doğal ürünler mağazalarında da’saf meyve suyu’olarak bukmabiîc

Ayrıca karışık içecekler ve smoothytenfe cranberry (tumayeroişO tadı için cranberry (turnayemişi) nektar; kullanabilirsiniz. %100 cranberr. (turnayemişi) suyu ve su ile yapılan üründe %30’dan %50ye kadar meyve içerir.

Diğer meyve ve aromalarla birleştirilen cranberry tumayemişi içecekleri ve çayian susuzluk gidermede harika seçeneklerdir. Bu  günlük önerilen sıvı miktarının alınmasında yardımcı olur.

Ekimden Ocak ayına kadar taze turnayemişi sezonududur, aromaları sayesinde, et, sebze ve tatlılarla tüketilebilir.

Tatlandırılmış ve kurutulmuş olan tumayemişi  salata, çorba, keider ve peynir e tüketildiğinde harika tatlar verir.

Cranberry Tozu, besin takviyesi olarak eczanelerde kapsül ya da tablet şeklinde bulunabilir.

CRANBERRYLERİ (TURNAYEMİŞİ) BU KADAR ÖZEL KILAN NEDİR?

Cranberryler (turnayemişi) onlara olağanüstü bir kalite sağlayan ikincil bitki maddesine sahiptir: Proanthocyanidine, kısaca PAClar, tutunulmaz bir etki sağlar. Bu özellik de cranberryieri (turnayemişi) özel kılar.

BAKTERİLER TUTUNAMAZ

PAClar bakterilerin mukozaya tutunmalarını imkansız kılar. Bu özellikle birçok mukozanın bakterilerin kolayca tutunabileceği bir yüzeye sahip olması ile ilgilidir.Bu etki, idrar yolu enfeksiyonunun en yaygın nedeni E.Coli bakterisinin idrar akımı ile temizlenmesini sağlar. Rahatsız edici enfeksiyonlar böylelikle önlenebilir ve tedavilerden yararlanılabilir.

ÖZEL PACLAR

PAClar renksiz acımsı bileşenlerdir. Isıya duyarlı değillerdir ve bu nedenle pişirme ile bozulmazlar. PAClar ayrıca çikolata ya da üzümde de bulunabilir. Öte yandan tip A maddesi sadece cranberrylerde (turnayemişi) bulunur ve özel yapıları sayesinde tutunulmaz bir etki sağlar.

DOĞRU MİKTAR NEDİR

Yaklaşık 100 ml %100 cranberry (turnayemişi) suyu 65 mg PAC içerir. Çalışmalar, günlük 36 mg tip A PAC içildiğinde tutunulmaz etkinin ortağa çıktığını gösterdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu