Faydalı BilgilerHaberlerİnsan ve Yaşam

Umarız İnsanoğlu Bu Foklarında Sonunu Getirmez : Akdeniz Foku

Umarız İnsanoğlu Bu Foklarında Sonunu

Getirmez : Akdeniz Foku

 

Fokgiller familyasından olan Akdeniz Foku, Doğu Akdeniz sahilleri ile Batı Afrika kıyılarında yaşamaktadır. Bazı türleri avlanma nedeni ile yok olma tehlikesi altındadır. Yurdumuzda İzmir’in Foça ilçesi, Hatay-Samandağ sahillerinde ve Datça’da Akdeniz Foku’na rastlanır.

Genellikle üremek ve barınmak için, sessiz kıyı mağara ve kovuklarına çekilir. Akdeniz fokları bu mağaralardan kumluk, çalılık kıyılara, nehir ağızlarına yiyecek bulmak için ara sıra çıkarlar.

Akdeniz foklannın boylan 2-3 metreye kadar çıkabilir. Ağırlıklan 200-300 kilogram arasında değişir. Ergenlerinin vucutlarında kısa sert tüyler vardır. Bu iri deniz  memelisinin erkek ve dişileri renkleri ile aynlırlar. Erkekleri siyah veya koyu kahverengi, dişileri açık kahverengi veya gri renktedir. Karın bölgelerinde belirgin bir beyazlık vardır. Yavruları doğduklarında boylan 80-90 cm, ağırlıkları 20 kg civanndadır.

Korunması gereken bu canlı türü eko-sistemin döngüsü için önemlidir. Türkiye kıyılannda 100 civarında Akdeniz Foku’nun yaşadığı tahmin edilmektedir. Tüm dünyada 600 civarında Akdeniz Foku olduğu göz önüne alınırsa,

Türkiye’nin konudaki önemi büyüktür. Sahillerdeki kirlilik ve bozulmalar Akdeniz foklarının yaşamlannı tehdit etmektedir. Türün devamı için bilim insanlan çalışmalarını sürdürmektedir.

 

a

Akdeniz foklan çoğunlukla yalnız dolaşırlar. Su yüzüne çıktıklarında iri kafaları, kömür gözleri ve bıyıklan dikkati çeker.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu