Yurt İçi Tatil

Uludağ’ın Yazlık Köyü Hüseyinalan

Uludağ’ın Yazlık Köyü Hüseyinalan

1893 yılında Balkanlardan göç eden Hezargrad muhacirleri tarafından kurulan Hüseyiîîalan Köyü, kışın inzivaya çekilirken, okulların kapanmasıyla _ yazları tam bir şenlik ajanına dönüşüyor.

Osmangazi’ye bağlı, kent merkezine 18 kilometre uzaklıkta bulunan Uludağ’ın batı eteklerinde kurulan Hüseyinalan Köyü’ne, Uludağ Milli Parkı’na varmadan sağa ayrılan yoldan 3 kilometre gidilerek ulaşılıyor.

Köyün kuruluş hikayesi ise 1893 yılına uzanıyor. Hüseyinalan, 1893 yılında Balkanlardan göç eden Hezargrad muhacirleri tarafından kuruluyor.

Köyün, Hüseyin Ağa tarafından kurulduğu rivayet ediliyor. O raımnaımflcü adı Hüseyniye olan köy, günnnnMzde Hüseyinalan ismiyle varlığını sürdürmektedir.

Yiğitali, Tuzaklı, Gökçeörem, Mürseller ve Kirazlı’ya komşu olan Hüseyinalan havası güzel, suları leziz ve şehre de oldukça yakın bir köy.

1891-1893 yılları arasında Anadolu’dan Hüseyinalan Köyü’ne gelip, yerleşen muhacirler geçim kaynaklarının yetersizliğinden köyden ayrılmışlar ancak daha sonra yanında başkalarıyla birlikte yeniden köye dönmüşler.

Köyün yaşlılarının anlattığına göre Orhaneli-Keles yolu açılmadan önce köyün bu güzergahtaki ana yol üzerinde olması nedeniyle Hüseyinalan’da bugün caminin bulunduğu yerin karşısında jandarma karakolu bulunuyordu. Yine aynı yol güzergahı üzerinde tacirlerin ve yoldan geçenlerin konaklayabileceği (köye yakın yerlerde) bir hanın olduğu da kaydediliyor.

  1. yüzyıl sonunda yaklaşık 50 hanenin bulunduğu köyde, 1908’lere gelindiğinde bu rakam 40 haneye düşmüştür.

Bugün köyde tarım ve hayvancılık gibi ekonomik faaliyetler olmadığından köy halkının çoğu kışın Bursa merkezde yaşıyor. Öyle ki yazın 450’ye çıkan hane sayısı, kışın 10 haneye düşüyor.Köyün merkezi, deniz seviyesinden yaklaşık bin metre yükseklikte.

Köy merkezinde sizi köy camisi ve muhtarlık binası karşılıyor. Eski köy mimarisine dair evlerin hemen hemen hiç kalmadığı Hüseyinalan’da evler genelde büyük bahçeler içine kurulmuş betonarme binalardan oluşuyor.

Köy çeşmesi

Uludağ’ın batıya bakan eteklerinde konuşlanmış olan Hüseyinalan Köyü’nün havası da ayrı güzel. Yine köyün yaşlılarının anlatımına göre yıllar önce Bursa’ya bir verem hastanesi yapılması gündeme geldiğinde yetkililer ilk olarak Hüseyinalan Köyü’ne gelmiş.

Köy havasının ve suyunun güzelliği, Şehre yakınlığı nedeniyle daha çok emekliler tarafından tercih ediliyor. Köyün merkezinde bulunan caminin girişinde bir kitabe bulunuyor. Kitabeye göre cami ve caminin önünde yer alan çeşme, Cebbare oğlu Said tarafından yaptırılmış.

Köyün ayrıca geniş ve güzel bir mesire alanı da bulunmaktadır. Tuzaklı Köyü’ne giderken yol üzerinde bulunan mesire alanı özellikle ilkbahar mevsimiyle birlikte birçok kimsenin gelip, vakit geçirmek için tercih ettiği bir yer.

Bu mesire alanında her yılı|ıaği m ayının ilk haftasında Hüseyinal Cöyü Muhtarlığı tarafından hayır pia düzenlenir.

KAYNAKÇA Prof. Dr. Mefail Hızlı ‘Uludağ’ın Bir Sayfiye Köyü: Hüseyinalan”, “Bursa-Osmangazi 1 esi İnkaya, Yiğitali, Hüseyinalan, Kira Ke§i§/Uludağ’ın Köyleri” kitabında Nisan 2010; BURSA

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu