Ekonomi Para FinansHaberlerİlginç Bilgiler Rekorlar

Üçüncü Yuva:Starbucks

1971’den bugüne:Starbucks

Kasım 2016’da yapılan son sayıma göre  Starbucks’ın 70‘i aşkın ülkede 23 bin  768 mağazası bulunmakta, www.interbrand.com’daki araştırmaya göre, geçtiğimiz yılın en iyi global şirketleri arasında da 64. sırada yer alıyor. Peki 1971 senesinde Seattle’da kurulan küçük bir kahve dükkanı nasıl oldu da her adımda karşımıza çıkar oldu, hepimizin aklındaki soruyu cevaplayalım.

Starbucks’ın marka stratejilerim derinlemesine inceleyebilmek için kısa tarihim bilmek gerekir diye düşünüyorum. 31 Mart 1971’de hizmete açılan mağaza, üç üniversiteli gencin kahve sevdası sayesinde kurulmuştur. Markanın büyümesi ise 1987’de orijinal sahiplerin dükkanı Howard Schultz a satması ile başlamıştır. İki sene gibi kısa bir sürede;46 mağaza daha açılmış ve Starbucks önce şehir şehir, sonra üjke ülke yayılmaya başlamışmtır. Durup düşününce, McDonalds, Coca Cola gibi firmaların reklamları etrafımızı sarmışken, hiçbir ilan vermeden Starbucks reklam görmemiş olduğumuz aklımıza gelecektir.

Neden mi? Cevap çok basit asla ihtiyaçları olmamışki…

Howard Schultz bu konuda  Mağazalarımız bizim bilboardlarımız demekte Starbucks’ın marka stratejileri oldukca sade ve  kolayca anlaşılır derecede sade pek çok büyük firmanın başaramadıgını Starbucks kolaylıkla başarabilmiş

İşte bunlardan birkaçı

1-Mükemmel bir kahve tadı fiyatı biraz pahalıda olsa piyasadaki en iyi tatlardan bir kaçı.

2-Üçüncü Yuva,zamanınızın eviniz ve işiniz yada okulunuz dışında zaman gecirebileceğiniz en mükemmel ortam.

3-Müşteri tatmini güleryüz anlayış

  1. Bir Starbucks Topluluğu Oluşturmak: Deneyiminizi olabildiğince kişiselleştirip  markayla aranızda bir bağ oluşturmak içın web siteleriyle olsun, düzenledikleri tasarım yarışmalarıyla olsun “sosyal marka’ imajını başarıyla müşteriye geçirmek.

5. Akıllı Ortaklıklar

6.Yenilik Yapma: Mazağalarinda WI-FI servisi sunan ilk markalardan biri

7.Marka Pazarlaması: Ağızdan ağıza söylemlerle markayı ileri taşımak, servisin kalitesine güvenmek

21.yüzylın en büyük yiyeçek/içecek zincirlerinden biri haline gelmiş Starbucks büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Çevreyi koruma projelen ve sosyal duyarlılıklarıyla örnek teşkil eden bir marka olarak her geçen gün değerini artırıyor. Geçtiğimiz aylarda ABD Başkanı Donald Trumpın Amerika’ya yedi Müslüman ağırlıklı ülkenin vandaşlarının giriş çıkışını minumum 90 gün süreyle yasaklamasının ardından .

Starbucks CEO’su Howard Schultz önümüzdeki 5 sene boyunca 75 ülkede 10 bin kişiyi işe almayı planlıyoruz. İnsan ruhuna ilham vermek ve onu beslemek için iş yapıyoruz Her seferinde bir insan, bir bardak ve bir sokakta sokak nerede olursa olsun, bir Hıristiyan ülke, bir Müslüman ülke, bölünmüş bir millet ya da birleşmiş bir millet bu asla değişmeyecek Size söz veriyorum  sözleriyle hükümete tepkisini belli etti.

Aysu Serindağ

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu