Ekonomi Para FinansHaberlerNedir Ne Değildir ?

Türk Hava Yolları Nasıl Bir Dünya Markası Oldu?

Türk Hava Yolları Nasıl Bir Dünya Markası Oldu?

Türk Hava Yolları adını dünyaya dyurmayı başarmış ender Türk şirketlerden biridir. Peki THY’nin bu başarısının arkasındaki sır ye onu diğer hava yolu şirketlerinden farklı kılan nedir?Küreselleşmeyi ve güçlü olmayı kendine hedef olarak belirleyen marka, 1933’den beri hâlâ bunun için var gücüyle çalışmaktadır Kendine belirlediği bu amacı daha net ve açık bir şekilde göstermek için logo tercihinde yaban kazı çok uzun süre uçabilen ender kuş türü figürünü tercih etmiştir. Bu figürle bir nevi uçtuğu her noktada kendine olan güvenini en aşikar şekilde gösterdiğini söyleyebiliriz. Slogan olarak öncelerde “Globally Yours / Sizin Dünyanız” günümüzde ise “Widen Your World / Dünya daha büyük, keşfet’ kullanılmış ve hedef kitlede ‘dilediğiniz her nokta sizindir’ algısını yaratmak amaçlanmıştır. Bu algı ise tüketici üzerinde başarılı etki bırakmış ve şirketin Skytrax Ödülleri’ni kazanmasını sağlamıştır.

Markanın yöneldiği pazarlama stratejilerinde THY’ile diğer hava yolu şirketlerinden ayıran en büyük özelliği ise tüketiciye aktardığı duygusal faydadır. Türk Hava Yollan fonksiyonel özelliklerini ön plana çıkarıp kitlenin beğenisini kazanmak yerine daha etkili ama bir o kadar da zor bir yöntem olan duygusal bağ kurma yöntemini seçmiştir. Örneğin uçakların güvenilirliği, rahatlığı, zamana verdiği değeri asla ön plana çıkarmayıp, bu faydalan oöa önüne sermek yerine tüketiciyle daha güçlü bir duygusal bağ kurabileceği yollan tercih etmiştir Bu stratejisiyle gerek yurt içinde gerek yurt dışında büyük ilgi toplamıştır.

THY bugüne kadar yaptığı reklatr beğeni toplayan reklamlar arası almıştır Sebebi olarak hedef kıtı iyi tanıdığını savunabilir reklamlarında geniş kitlerce tanınan isimleri tercih etmiştir. Bunları yaparken kültürünü tamamen bir kenara atmak yerine seçtiği ünlülerle ülkesini entegre edebilmeyi başarmıştır. Eski NBA Basketçisi Kobe Braynt ve ödüllü futbolcu Leonel Messi’nin şakayla karışık bir yarış halinde dünyayı gezdiği ve turlarını İstanbul’da bitirdikleri “Kobe vs. Messi” reklamını örnek olarak gösterebiliriz. Marka bu reklam aracılığıyla hem ülkesini en güzel şekilde tanıtmış, hem de seçtiği kişilerin hayran kitlesinden yararlanmıştır. Yurt içi reklamlarında ise daha çok duygusal çekiciliği tercih etmiştir. 23 Nisanda “Hayal Edince’ adını verdiği reklamında “Türkiyede uçmadığımız tek bir yer kalsa, dünyada en çok noktaya uçmuşuz neye yarar?” sözüyle dünyada en çok noktaya uçan hava yolu şirketi olduğunu belirtirken bir yandan da ülkesi konusundaki hassasiyetini belli etmiştir.

NFL Finali Süper Bowl’da yayımlanan ve marka yüzü olarak Oscar ödüllü Morgan Freeman’ın tercih edildiği reklamda oyuncu “Kimilerimiz keşfedilmeyenin peşine düşer. Heyecanla yola çıkarlar. Dünyaları buluşturup farklılıklardan zevk alırlar. Eğer sizde bizim gibi muhteşem gezegeni daha çok keşfetmek istiyorsanız, size eşlik etmeye hazırız* derken uçakta cam bardakta çay içiyor. Milli değerlerine düşkün olan bir toplum olduğumuz için reklamın son saniyeleri yüzlerde gülümseme bırakıyor. Freeman’ın aynı zamanda pilot lisansına sahip olması da THY’nin ne kadar doğru bir tercih yaptığının göstergesi. Yaptığı reklamlarla halkın beğenisini kazanan marka 1933te kendine belirlediği hedeften sapmadığını ve güçlü adımlarla yoluna devam ettiğini kanıtlıyor

Ulya Sarıyer

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu