AlışverişKültür-Sanat

Teknoloji ve Reklam Gerçeği

Teknoloji ve Reklam Gerçeği

Günümüz bankacılığı ve marka anlayışında müşteriye iyi hizmet vermek  kadar iyi bir reklamın  müşteri üzerindeki et­kisi de önemli. Bankalar da bu strateji doğrultusunda reklam an­layışı benimseyerek kendileri­ne uygun bir kimlik belirliyorlar. Bu kimlik çerçevesinde vermek is­tedikleri mesajı müşterilerine en etkili şekilde iletmeyi amaçlıyor­lar. Türkiye’nin en büyük banka larmdan Halkbank buna verile­bilecek örneklerden. KOBİ’lerin 6 milyar TL kullandıkları 2016 yılı­nın ilk altı aylık döneminde, KOBİ kredisi artışının yüzde 40‘ını tek başına gerçekleştiren banka, 2016 yılı sonunda hem kredilerde hem aktif büyüklükte yüzde 16’lık büyü­meyi hedefliyor. Müşterilerine her zaman avantajlı bankacılık ürün­leri sunarak, ekonomik güçlerini artırmayı kendine görev edinen banka, yeni reklam filminde çeşit­li kredi fırsatları ve kampanyalar­ dan izleyenleri haberdar ediyor.

Halkbankin, ünlü oyuncu Şahan Gökbakar’ın rol aldığı “Halk ister, Halkbank yapar” sloganlı reklam kampanyası (2016) müş­terinin ihtiyaçlarının eğlenceli senaryoya uyarlamıştır. Günü­müz banka reklamcılığı anlayışını yansıtan reklam, toplumu ve finansal ihtiyaçlarını konu alıyor. Reklam filminde Şahan Gökbakar, girişimci Zeynep Hanım’dan gözlemeci Fatma Teyze’ye kadar bir­çok renkli karaktere hayat veriyor. Barış Manço’nun ünlü şarkı­larından ‘Halhalin kullanıldığı reklamda Halkbankin ürün ve hizmet çeşitliliği ile her yaş ve profilden tüketiciye uygun çö­zümler ürettiği mesajları vurgu­lanıyor. Birbirinden farklı on ka­rakterin canlandınldığı reklam kampanyasında Halkbankin toplumun tüm kesimlerine hitap ettiği, esnaftan KOBİ’ye, kurumsal şirketlerden Türkiye’nin büyük pro­jelerine ve toplumdaki her bireye sağladığı kredi desteği anlatılı­yor. Reklam veren, izleyenlerin yüzünü güldürerek sempatisini kazanırken müşterisiyle de bağ kuruyor. “Halkın kendine yakın hissedeceği kampanya” imajı­nın uygulandığı reklam filmi, sosyal medyada izleyenler ta­ralından güzel eleştiriler alıyor. Youtube’da 1.681.535 kez görüntü­lenme ve 2.944 beğeni alan rek­lam filmi önümüzdeki yıllarda da yerini koruyacağına benziyor. Şahan Gökbakar ve Halkbank’ın Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğu anlaşma imzalayarak 2017 senesinde de izleyenlerin yüzle­rini güldürmeye devam edecek­lerini duyurdu. Ru haberden yola çıkarak 2016 senesinde yakala­dıkları başarıyı devam ettirmeyi planlayan bankanın, Gökbakar’m canlandırdığı Börekçi Fatma Tey­ze, Girişimci Zeynep, evlenen Aslı ve Kerem gibi karakterleri 2017 senesinde ayrı pencereler açarak yeni reklam filmleriyle karşımı­za çıkaracağı kanısına varıyoruz. Yine 2016 senesinde, Şahan Gök- bakar’m bir esnaf karakterini canlandırdığı bir önceki reklamı, bu tahmini yürütmemizde bize yardımcı oluyor. “Dost acı söyler” başlığı altında, kötü gün dostu­na muhtaç, çevresindeki herkese borçlanmış esnafın sitemini konu alıyor. Bunu yaparken yine mi­zah unsurunu kullanıyorlar. Yeni yıl(Ocak 2017) için hazırlanmış olan Paraf Card reklamındaysa Şahan Gökbakar’m gitarist kos­tümünde Cankurt karakterine hayat verdiğini görüyoruz. Kim bilir belki de bir sonraki reklam filminde Börekçi Fatma Teyze’yı Bodrum sahillerinde emeklili­ğinin keyfini çıkarırken izle Prodüksiyonunu Filmpark Ya Şirketi’nin üstlendiği, AHDBR) Ajansıyla çalışılan reklam örneklerini daha önceden yapılmamış olması, senaryonun güvenirliğini sorgulatıyor.

Prodüksiyonunu Filmpark Yapım Şirketi’ninüstlendiği, ANDBRAND Ajansıyla çalışılan reklam filmi örneklerini daha önceden yayın­lamış olması,önceki yıllarda yayınlamış oldukaları bu şekilde tekrar ediyor  başrolleri Murat Boz  olması aynı zamanda bankanın Aslı Tandoğan’ın paylaştığı Paraf reklam stratejisini de sorgulan reklam filminin de Alman telekomünikasyon şirketi T-Mobile rek lamlarıyla benzerlik gösteriyor.

Türkiye’nin en prestijli bankalarından biri olan İş Bankası’nın da Cem Yılmaz’ı kullanarak her profilden karakterleri canlandırdığı reklam filmleri, yine aynı şekilde Boyner Holding’e ait olan Hopi markası­nın reklam yüzü Tolga Çevik’in yediden yetmişe, kadın-erkek her tipoiojiyi canlandırıyor olması ve izleyicinin dikkatini eğlendirerek çekiyor olması size de yıpranmış bir fikir gibi gelmiyor mu?

T-Mobile’a ait “No more Mr. Nice Girl” adlı reklamda da şirketin renkleriyle uyumlu olarak pembe giyinmiş bir kadın, camdan şehre baktıktan sonra deri kıyafetini gi­yerek, motosiklete biniyor, boş yol­larda hız testi yapıyor. Halkbank’a ait Murat Boz’un oynadığı reklam­da benzer şeyleri mavi kıyafetiy­le reklamın diğer oyuncusu Aslı Tandoğan da yapıyor. İki reklam arasındaki bu çarpıcı benzerlikler Halkbank’m rakiplerini takip etti­ğini gösteriyor.

Türk bir firma olan DeFacto’nun İrem Derici ile yaptığı reklam kampanyasının Koton reklamla­rıyla birebir aynı olması herhalde bir tek benim dikkatimi çekme­miştir! Bu sefer arabesk bir figür yerine daha eğlenceli, uçarı bir kadın olan İrem Derici’yi başrol olarak görüyoruz. Koton’da oldu­ğu gibi seksi görüntü efektleri ve “Cin Cin Çıktı, Cin Çıktı jingle’mı

bilmiyorum. DeFacto kadar Ko­ton reklamının ana fikrini kop­yalayıp kendi hikaye akışlarının ortasına yerleştiren M.A.R.K.A ajansının da reklam sektöründe zarar görmesi muhtemel. Bir de ajansın sahibi olan Hulusi Derici’nin İrem Derici’nin babası olması ve DeFacto’nun ajanstan bağımsız bir şekilde İrem Derici’yi marka yüzü olarak seçme­si ne kadar da büyük tesadüf. Bu reklam ka­pışmasını De­Facto daha ne kadar devam ettirecek bilin­mez fakat ’üç harfli’ reklam kampanyala­rı tüketicileri eğlendirmeye devam edecek biz de analiz­lerini yapmaya devam edece­ğiz gibi duru­yor.

Yine erotik bir şekilde kullanan DeFa­cto’nun, sosyal medyadan gelen tepkilere pek aldırış etmedik­leri sonradan çıkardıkları ‘Kış Kış Geldi, Kış Geldi” reklam fil­miyle bir nevi tescillenmiş oldu.Çalın… Pardon ’esinlenilen rek­lamlar, reklam dünyasında her zaman oldu ve olacağa da benzi­yor. Aynı hedef kitleye seslenen ve aynı sektörde olan iki firma­nın bu şekilde birbirlerinden esinlenmeleri ne kadar doğru bunuda sizlere bırakıyoruz…

Kami Vanlıoğlu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu