AstrolojiNedir Ne Değildir ?

Tarot Yani Tarot Falı Nedir ?

Tarot Yani Tarot Falı Nedir ? Ne Değildir

Bu rivayeti kaçınız duydu bilmiyorum ama bu söz  tarot baktırmayan epey insan tanıyorum.

Diğer geleceği önğörme  yöntemtemlirinden farklı olarak öyle bir ününün olmasının sebebi, sanırım öngörme aracının yani kartların çok güçlü anlamlarının ve tarihi birikimlerinin olması. Tarot falıyla ilğili en eski kayıt genelde birçok gizemli uğraşta  olduğu gibi en sevdiğim medeniyet olan Eski Mısır’a dayanmaktadır. İlk taslak kart çizimleri Mısır’da yapılmış, ancak bir başka çeşit de yaklaşık M.S 618’de Çin’de kağıt paralar örnek alınarak çizilmiş, özellikle Orta Çağ’da mistisizmin popüler olduğu dönemlerde kart çizimleri çoğaltılmış, yeni açılım ve okuma teknikleri geliştirilmiş. 14. yy.dan itibaren ise tüm Avrupa’ya her türlü başka mistik ıvır zıvırı da yayan çingeneler tarafından yayılmış. Kısacası insanların tam olarak ne zaman bir Tanrı’nın var olup olmadığını düşünmeye başladıkları gibi somlara verildiği kadar kesin bir yanıt verilebiliyor, tarotun ilk ne zaman kullanılmaya başlandığı sorusuna.

Tarotun yapısına gelirsek; bence tarotta iki ana öğe vardır kartlar ve yorumcu. Öncelikle, kartlar iki kısımdan oluşur büyük arkana ve küçük arkana. Büyük arkana tarat kartlarının ilk halidir, 22 kartı kapsar. Bu kartlann her biri simya ve astrolojiyle ilgili birçok simgesel çizim ve anlam içerir. Kartların 12’si burçlan, 7si kutsal gezegenleri, 3’ü de simya olgulanndan üçünü; ateşi, havayı ve suyu simgeler. Büyük arkana kontrol edemediğimiz güçler olarak, küçük arkana ise hayatımızdaki olaylar, çevre etkileri olarak yorumlanır. Arkana minör yani 40 kart, 16 saraylı kartıyla birlikte daha sonraları Orta Çağ’da eklenmiştir. Bunlar 4 ana gruba aynim asalar, kupalar, kılıçlar ve paralar(diskler). Asalar, ateş grubunu temsil eder, daha çok hırs ve güç ile ilişkilendirilin koç, yay, aslan burçlan bu gruptadır. Kupalar, su grubunu temsil eder, hassasiyet ve duygular yoğunluklu olarak bu grupta toptanın balık, yengeç ve akrep bu grubun elemanlarıdır. Kılıçlar, hava grubunu, yara zeka ve ruhsal sağlığı temsil eden ikizler terazi ve kova burçlarını kapsar. Son olarak paralar, toprak grubunu, yani materyalizm ve fiziksel sağlığı temsil eder bu grubun elemanları ise oğlak, boğa ve başaktır, ikinci öğeye gelirsek…

‘Anne ben tarotçu oldum!’

Ben yorumculuğa, 2015’te doğum günümde arkadaşlanmın bana klasik tarot kartları hediye etmesiyle başladım. Kısa sürede anladım ki, herkese burcunu sormakla, astrolojiden biraz anlamakla tarat bakrimryor. Hele ki tarot destesiyle verilen kehanet kitaplarına bakarak sadece ‘Kardeş, sana yol var bir de kısmet..  şeklinde tek cümlelik yorumlara kadar varabiliyor, kala karışıklığıyla fal bakma çabası. Tarat karUannm değişik çizim ve okuma tekniklerinden hangisinin seçileceği önemli değil, ancak klasik tarat kartlanndaki simgeleri anlamak da yorumlamak(sallamak değil katiyen) da daha kolay. Tekniği ise kişinin kendisinin belirlemesi en iyisi. İnternet veya başka kaynaklardan öğrenilmesi gereken sadece bazı sembollerin anlamları. Bunlar haricinde iyi tarotçu olmak bol idmana (ki bu, çevredeki meraklı gözlere sahip birçok gönüllü bulunuyor ve kartlarla bağ kurmaya bağlı. Aslında geçmişte birçok ritüel tamamlanmadan tarat bakılmazmış. Örneğin, ortamda mum yakılması, su, kedi varsa ruhani varlık bulundurulması gibi… Ancak ben sadece karHanm için siyah bir kılıf dikmiş bulunuyorum ayrıca ilk dikiş denememi de bu ulvi iş için yapmış olmaktan da fazla gurur duymuyorum. Sonuçta bu siyah kılıf, kartlarla bütünleşme, enerji çalışmaları, ohm sesi eşliğinde kehanet, vahiy bekleme gibi mistik işlerin mantıklı açıklamalarını bilim aşkıyla yanıp tutuşan  genç arkadaşlarıma bırakıyorum. Bense fiziksel bir açıklamaya ihtiyaç duymamama ve hatta reiki gibi uygulamalarla ilgilenmeme rağmen, kartlarla uzunca bir süre yüzeysel ilgilendim. Daha sonra kartlara alışmanın terliğe alışıp başka terlik giymek istememek, o terliğe bağlanmak benzeri bir dunumdan fazlası olduğunu kavradım. Bir gün oturdum ve kartlara baktığımda ne gördüğümü sorguladım. Bunu 78 kart için de yaptım. Sembollere de dikkat edildiğinde her kart neredeyse tek bir baskın duygu veya durumu ifade ediyor. Örneğin, kupa yedilisinin ikiyüzlülüğü, şeytan kartının egoyu ifade etmesi gibi… Tabi bir yandan da komşuya arkadaşa fal bakmaya devam ettim. Söyleyebildiklerim kartın anlamıyla uyuşmaya başladığında fark ettim ki sezdiklerim tarat karöannın anlatmaya çalıştığını takip ediyor. Tarat kartları bir kompozisyon kadar çok şey anlatıyor dersek ben işe ancak bir cümle sezerek başlamıştım. Şu an aradaki birkaç paragraf hariç giriş gelişme sonucu ifade edebiliyorum denilebilir.

Tarot bakmanın zor bir iş olması birçok durumdan kaynaklanır. En önemlisi kaç kart ile fal bakılıyorsa her kartın anlamını geçmişle, bugünde ve gelecekte yerine oturtabilmektir. Birebir geçmişi, bugünü veya geleceği anlatan kartlar vardır ama diğerleri için zaman tamamen belirsizdir. Burada, insanın hayatının aşkına ne zaman rastlayacağı, bu kişinin sarışın mı kumral mı olacağı ya da finalden 90 mı 100 mü alınacağı gibi sorular yorumcu tarafından yüzde yüz doğrulukla olmasa bile kuvvetle muhtemel cevaplanabilir. Başka bir durum da; fal için sorulan sorunun çok geniş veya derin kapsamlı olmasından dolayı, kartların genel anlamlar taşımasıdır. Örneğin “Mutlu olacak mıyım?” diye sorulan bir sorunun cevabı “Evet bir önceki hayatında mutlu oldun..“Hayır, asla olamayacaksın…” veya “Henüz bugün bir dersten başanlı olmadın mı daha ne istiyorsun?’ şeklinde gelebilir. Ya da isteğim gerçekleşecek mi diye bir soru sorulduğunda cevap kişinin hem araba istemesine karşı bir evet hem de eş istemesine karşı bir hayır olabilir. Soru çok iyi belirlenmeli ve cevabın bilinçaltına mı yoksa sorulan soruya mı yönelik olduğu iyi ayırt edilmelidir. Fal bakıldıktan sonra bunca yorum, sembol, kehanet hissiyat arasında kalmaktan yaşanan zihinsel ve ruhsal yorgunluğun artması ise “Ay nolur bi de zengin olacak mıyım ona bakalım“ diye soran kişiler reddedilerek veyahut kalelerde çalışarak sekizde bir sinema parasına fabrika gibi fal yorumlayıp beyin öldürmeyerek engellenebiliri

Tarot, aynı anda öğüt verebilen, geçmişte gözden kaçırılanların değerlendirmesine yardımcı olan, bazı tehlikelere karşı uyarabilen ve gelecek hakkında dogru bakıldığında kesin sonuçlar verebien bir fal türü olduğu için, bu yüzden sürekli baktı rılmasına  gerek yoktur. Konu başlıkları için  ayn ayn birer kez baklan falar not edilip  tutularak belirtilen tarihe kadargidilebilinir. Çünkü tarot istikrarıdır, ifade ettikleri 1 saat 2 gün veya bir hafta içinde değişmez.

Aynca tarotun biraz da korkulan bir fal türü olması kartların yorumları veya yorumlanamasın, genelde doğruyu yansıtmasıdır. Ölüm kartı bazı durumlarda fiziksel bir ölümü kesin olarak işaret edebileciği gibi kişinin hayatında yeni kapılar açmasını, ruhsal durumunun soruna yaklaşmasını da iade edebir. Ayn şekide güneş kart yeri bir bebeğin doğacanı veya hayata yeni bir başlanma ifade edebir. Bu  ancak yorumcunun kuvveli sezgilerle  anlaşılamasa yada tarotun bunu işaret etmiş durumundan kaynaklanır ve bunların ya da geç yorumun doğru veya yanlış olduğu anlaşılır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu