Saglık

Tamamlayıcı Tıp Nedir ? Tamamlayıcı Tıp’ın Uyğulanması

Tamamlayıcı Tıp Nedir ?Tamamlayıcı Tıp’ın

Uyğulama Alanları

En iyisi hem Batı tıbbi kökenli, hem de alternatif tıp konusunda eğitim almış bir hekim bulmaktır. Görüşme esnasında yine tartıya çıkman ve kan testi yaptırman gerekecek.

Ancak bu doktor ziyareti, alıştığın muayenelerden farklı olarak zamana yayılabilir. Ayrıca her bir seans 80 dakikaya kadar uzayabilir. Doktor bazı kişisel sorular da sorar; mesela son 24 saatte neler yediğini yazıp getirmeni, ilişki durumundan bahsetmeni ya da yaşamındaki stres ve mutluluk kaynaklarını anlatmanı isteyebilir.  “Tamamlayıcı Tıp doktoru tüm  yönlerinle seni inceledikten sonra kapsamlı bir sağlık planı çıkarır” diyor. Türkiye’de ise yeni gelişmekte olan bütünleyici tıp daha tam olarak henüz hastanelere girmiş değil ancak bazı tamamlayıcı tıp hizmetleri artık sunulmakta.

Örneğin Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nin Akupunktur ve Tamamlayıcı Doğal Tıp Tedavileri Merkezi’ne başvurabilirsin.

Medical Park Hastaneleri’nde de tamamlayıcı tıp uygulamaları yapılıyor. Ankara’da Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Akupunktur Polikliniği İle hizmet veriyor. Acıbadem Hastanesi nde Masaj Terapi Merkezi bulunuyor.

New York’taki The Ash Center for Comprehensive Medicine’ın kurucusu Doktor Richard Ash, “Bütünleyici muayenede, havada gezinen maddelere ve besinlere nasıl tepki verdiğin de araştırılabilir” diyor, işte bazı örnekler;

Tamamlayıcı Tıp  ve Mide Analizi

Eğer reflü, şişkinlik, ishal, mantar enfeksiyonu veya hazımsızlık gibi sorunların varsa, mide asidi seviyen yetersiz olabilir. Bütünleyici tıp doktoru, sıkıntıyı tespit etmek için karnına sensörlü bir kemer bağlar. Daha sonra midenin pH seviyesini anlamak için zararsız radyo dalgaları yayan bir kapsülü yutmanı ister. (Kapsül daha sonra vücuttan dışarı atılır.)

Tamamlayıcı Tıp ve Tükürükten Stres Testi

Bedeninin ana stres hormonu olan kortizol, sabahları en yüksek değerde ve günün sonunda sen uyuklamaya başladığında en düşük değerde olmalıdır. Doktorun senden, gün içinde salgıladığın dört farklı tükürük örneğini getirmeni ister. Böylece stres seviyeni anlar.

Tamamlayıcı Tıp ve Alerji Kan Testi

Doktorlar yalnızca kurdeşen gibi ekstrem durumlarda alerji testi yapsa da, bazı bütünleyici tıp doktorları çevrede dolaşan maddeler, besinler ve kimyasal hassasiyet İçin de test uygular.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu