Faydalı BilgilerNedir Ne Değildir ?

Sulak Alanlar Günü Duyanınız Varmı?!

Sulak Alanlar Günü  Duyanınız Varmı?!

Ancak, ülke­mizde ne yazık ki 1960’tan bu yana yanlış politikalarla, sonuçla­rı hiç düşünülmeden kurutulan Amik, Gavur, Emen, Avlan gölle­ri gibi 1milyon 300 bin hektarın üzerinde sulak alandan geriye çöller kaldı.

1971 yılında imzalanan “Sulak Alanların Korunması Sözleşmesi” insanların dikkatini sulak alanların önemine çekme amaçlıyordu. İmzanın atıldığı 2 Şubat ise, 1997’den bu yana “Dünya Sulak Alanlar Günü” olarak kutlanıyor. Ancak görünen o ki, çok yakın bir tarihte yeryüzünde sulak alan kalmayacağından, kutlanacak bir gün de olmayacak.

Derinlikleri 6 metreye kadar olan, sığ göl, delta, lagün ve korunaklı kıyılar, sulak alanlar ola­rak tabir ediliyor. Sulak alanlar, bulundukları bölgelerin su rejimi­ni ve iklimini dengelemeleri bakı­mından apayrı bir öneme sahip­ler. Göçmen kuşların yumurtla­ma ve mevsimlik yaşama yerleri oldukları için de ekolojik açıdan son derece önemli habitatlar. Bu alanlar ayrıca, tortu ve zehirli maddeleri alıkoyarak suların kir­lenmesini engelliyor, balıkçılık, tarım, hayvancılık, saz üretimi ve rekreasyonel kullanımlar açısın­dan bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlıyorlar. Ne var ki, dün­yanın sulak alanları yok olmanın eşiğinde.

Sazlıkların kesilmesi, tarım amaçlı kurutmalar, sanayi kirliliği, içme suyu amaçlı kulla­nımlar, küresel ısınma, büyük ba­raj inşaatları neticesinde yeterli su alamama gibi nedenlerden dolayı yitiriyoruz sulak alanları. 1971’de, ekosistemin önemli bir parçası olan bu alanları korumak amacıyla Ramsar Sözleşmesi olarak da bilinen “Sulak Alanların Korunması Sözleşmesi” imza­landı. Avrupa ve Ortadoğu’nun en önemli sulak alanlarına sahip olan Türkiye ise bu sözleşmeye 1994’te dahil oldu.

Ancak, ülke­mizde ne yazık ki 1960’tan bu yana yanlış politikalarla, sonuçla­rı hiç düşünülmeden kurutulan Amik, Gavur, Emen, Avlan gölle­ri gibi 1milyon 300 bin hektarın üzerinde sulak alandan geriye çöller kaldı.

Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada, sulak alanlar üzerindeki yanlış uygulamalara son verebilmek ve kamuoyunun tepkisini sulak alanlara çekebil­mek adına ?Sulak Alanların Korunması Sözleşmesi”nin imza tarihi 2 Şubat, 1997’den bu yana “Dünya Sulak Alanlar Günü” olarak kutlanıyor. Ancak o gün­den bu yana, sulak alanlar kuru­maya devam ediyor!

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu