Kültür-Sanat

Spaced

Spaced

Oyuncular:Simon Pegg, Jessica Stevenson, Mark Heap, Nick Frost, Katy Carmichael, Julia Deakin

Şimdi de ben size yeni bir dizi tanıtacağım: Spaced 1999-2001 yılları arasında 2 sezon boyunca  yayınlanan ve sadece 14 bölümden müteakip bir dizi kendileri. Hala 3. sezon dedikoduları bulunuyor ama gerçekleşeceğe hiç benzemiyor. Dizinin beyin takımı Simon Pegg ve Jessica Hynes (Stevenson). İkili dizinin hem senaristi hem de başrol oyuncuları. Yönetmen de Jg Edgar Wilght. Simon Pegg-Edgar Wright İkilisi dizi  sonrasında yazdıkları ve Wright’m yönettiği iki filmle, o. Shaun of the Dead ve Hot Fuzz, bayağı popüler öldü­ğe iar. Ama bu dizi ikilinin ilk prpjesi.Senaryo basit aslında: Ev arayan iki kişi, bir çifte kiralanacak evi tutmak için çift numarası yapıp eve taşınır.

Çizgi roman çizeri olan ama hiç yayınlanma  seri bulun­mayan Tim Bisley, çizgi roman dükkanı sahil ti arkadaşı Bilbo Baggins’in (!) yanında çalışmaktadır iında yazar olan ama hiçbir şey yazamayan Daisy St er ise işsiz güçsüz takılmaktadır. Yeni ev sahibeleri Martha, ilginç konuşması ve her zaman elinde bulunan içki şişesi/kadehi ile görünülesi bir tiptir. Martha’nın kızı Amber’in yüzünü ise hiç göremeyiz. Alt komşulan Brian ise bir ressamdır ama bizzat ne yaptığını soracak olursanız, size vereceği oevap ve eşliğindeki görüntüler şunlardır:

– Kızgınlık/Brian fırça ile tuvale saldırmaktadır.

-Acı/Brian parmağını keser ve kanıyla tuvali boyar.

– Korku/Tuval karşısında ağlamaktadır.

-Şiddet/Tuvalin üzerinde çekiçle yumurta kırmaktadır

Bir de ikilinin birer yakın arkadaştan vardır. Tim’inki Mike tır ve kendisi hayatı savaş alanı zannetmektedir, zamanında Paris’i tek başına işgal etmeye kalkmış ve ordudan atılmıştır. Daisyhinki de Twist’tir, o da kendini ünlü bir modacı sanmakta ama sadece kuru temizleyi­cide çalışmaktadır.

Bu 6 karakterin komik hayatı 14 bölüm haline bize gös­terilir. Diziyi asıl eşsiz yapan unsur ise göndermeleridir. Dizinin her bölümünde en az 5-6 tane olmak üzere film/dizi/kitap göndermeleri yapılır ve bunlar diziye çok iyi bir şekilde yedirilir.En çok gönderme yapılanlar Star Wars, The A-Team, Scooby Doo. Ama çok geniş yelpa­zeli bir gönderme listesi söz konusu. Mesela Manhattan’ın başlangıcı gibi yapılan 2. sezon başı çok değişik.

Tabii, şöyle bir dezavantaj söz konusu: Göndermeleri  yakalamak için film kültürünüzün geniş olması gerekli ama yakaladıkça duyduğunuz haz da artıyor. Bu 3 bakımdan gerçekten eşsiz bir dizi.

Bu arada dizinin gittikçe külüeştiğini ve henüz Türk o televizyonlarında yayınlamadığını ekleyelim. Lakin  2008-2009 sezonunda yayınlanacak olan dizinin Amerikan versiyonu sebebiyle popülerleşeceğini ve bizde de gösterileceğini yorumlayabiliriz.

Son olarak yabancı dizi kanallannın artmasıyla  yaşanan dizi enflasyonunda yönünüzü iyi tayin etmenizi öğütlüyorum. İçlerinden çürükleri atarak zamanınıza değecek dizileri seyretmeniz dileğiyle.İyi seyirler…

4

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu