Saglık

Sosis Sanıldığı Kadar Suçlu Değil

Sosis Sanıldığı Kadar Suçlu Değil

Oldukça fazla hoşuna gitmesi muhtemel bir haberimiz bulunuyor: Sosisli sandviç, büyük ihtimalle bu suçlamaları hak etmemekte.

Zira hiç olmazsa heterosiklikamin (HCA)adı verilmekte olan ve kanser yapıyor olma ihtimali  bulunan bileşik düzeyi oldukca düşük seviyelerde. Bilim adamları, gereğinden fazla tercih edilmekte olan hazır et ürünlerinin HCA seviyesini araştırdı ve piliç çevirmenin HCA miktarının sosisliden hayli dahada fazlasıyla tespit etmiş oldular (benzer şeyler biftek, diğer kırmızı et ve hindi çeşitleri için de geçerli olduğu görülür).

 

Dünyanın ileri gelen üniversitelerinin bilim ve araştırma labaratuarlarında yapılan araştırmalar göre “Sosisli oldukça az HCA içermektedir zira düşük sıcaklıkta hazırlanmaktadır ” diye belirtiyorlar. (Kızarmış pilicin derisini çıkarttığımızda HCA’nın büyük bir bölümünden kurtulursun, fakat ötekilerine nazaran gene de  HCA değerleri oldukca yüksektir.) Başka et ürünleri ne durumda bulunduğuna bir bakalim ve ona görede bir karar vermemiz daha kolay olur.

HCA Değerleri

Piliç

16,3 (nanogram / gr.)

Piliç çevirme , derisiz

1,9 (nanogram / gr.)

Tenamen pişmiş jambon,

1,1 (nanogram / gr.)

Salam

0,5  (nanogram / gr.)

Sosisli Sandevic

0,5  (nanogram / gr.)

Sucuk

0,05  (nanogram / gr.)

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu