İnsan ve Yaşam

Sohbetlerin Olmazsa Olmazı Bir Fincan Kahve

Sohbetlerin Hayatın Olmazsa Olmazı Bir Fincan

Kahve

Ne güzel denilmiş ya: ‘Gönül ne kahve ister ne kahvehane gönül sohbet ister kahve bahane.’

Sohbetlerin en güzel  bahanesi kokusuyla tadıyla herkesi; tavlayan agızlarda vazgeçlimez bir tat bırakan özel tat: Hayatımızın eredeyse her alanına girmiş elit bir lezzetir kendisi. Toplantılardan tutun da kız istemelerine kadar yaşamımıza işlemiştir aynı zamanda. Kahveye aşkım diyeni de, dostum diyeni de duymuşluğum var. Ayrıca güne kahvesiz başlayınca bütün günü kötü geçenler mi dersin sigaradan öte bir bağımlılığı olduğunu söyleyip sabahlan bir kadından daha güzel görünen ve kokan bir içecek olduğunu savunanlar mı? Hakkında ne ararsanız bulabileceğiniz bir içecek bu.

Yalnızsanız dost, topluluktaysanız ya da sadece bir eşlikçiniz varsa koyu bir sohbet bahanesidir. Ne güzel denilmiş ya: ‘Gönül ne kahve ister ne kahvehane gönül sohbet ister kahve bahane.’ Öyledir de kahvenin köpüğüne saklanmış ne dedikodular vardır. Yemekler bir güzel yenir sonrasında da denir ki ‘Kalk bi’ kahve yap da şöyle karşılıklı içelim, iki lafın belini kıralım, iki lafla bitmez tabi katlanır da katlanır muhabbet Aşarra olarak sona geldiğimizde ise sıra faldadır, işin belki de en eğlenceli kısmı. İşte orada muhabbet daha samimi daha koyu bir hal alır. Dostluğu da ayrıdır tabi. Gecenin bir vakti başını hala dersinden kaldıramamış öğrencinin yardımına koşar önce, oradan geçer kafasında kırk tilki dolaşan bir adamın yanına. Böyle dolaşır dünyayı. Ee saniyede yirmi altı bin fincan içilince herkese ayn bir yarenlik ediyor haliyle.

O kadar konuşmuşken o mükkemel kokusuna değinmeden olmaz tabi, cezbeden o müthiş kokusuna. Kahve çekirdeklerinin kavrulurken çıkardığı! sesle birlikte sizi alıp götürebilecek kadar güçlü bir his: Her mevsimin sabahında, akşamında tatlı; bir esintiyle burnuna dolar ve daha içmeden gevşersin. Eğer günün herhangi bir saatinde bir kahvecinin önünden geçmen gerekirse seni; büyüsüne dahil eder ve oradan bir kahve al­madan ayrılamazsın. Aklına hatıralan getirir birer birer. Dumanından süzülür aklına aniden geçmiş ve belki de gelecek. Çocukça mutlulukla doldurur içini. Kupasıyla elini ısıtır, kokusuyla içini sevdasıdır kimilerinin hatta birçoğunun. Umuttur bazılarına da falıyla. Kendilerince ben­zetirler bir şeyleri ve her şekli akıllarındaki ne çıkartacak şekilde. Başlı başına güzeldir kahve yani.Demem o ki kendi başına bir kültür oluşturmuş kahve, doğanın bizlere bir armağanı.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu