Kültür-Sanat

‘Sis ve Gece’ Beyaz Perde’de

‘Sis ve Gece’ Beyaz Perde’de

2007 – Türkiye

Gerilim,  Macera

100 Dk.

Turgut Yasalar

Uğur Polat,  Selma Ergeç,  Yetkin Dikinciler,  Oktay Kaynarca,  İlyas Salman

Turgut Yasalar

Turgut Yasalar,  Baha Serter

 

Ahmet Ümit’in polisiye/gerilim romanı “Sis ve Gece” beyaz perdede. Kitap ile aynı ismi taşıyan film, gizli servis elemanının gizemli öyküsünü anlatırken, İstanbul sokaklarındaki amansız yabancılaşmayı ve yalnızlaşmayı da aktarıyor seyirciye.

Ahmet Ümit’in romanından uyarlanan “Sis ve Gece” bir gizli servisi elemanının öykü­sünün içerisinde öyküler anla­tıyor. İstanbul’un labirente benzeyen amansız sokakların­da, insanların birbirlerine karşı yabancılaşmalarını ve yalnız­laşmalarını konu alan filmin yönetmenliğini Turgut Yasalar yapıyor. İstanbul sokaklarında geçen öykü, kimisi geçmişin anılarına bağlı, kimisi değerle­rini yitirmiş, para ve çıkar ek­seninde gelişen trajik ve ko­mik ilişkilerin insanlarını çıkarı­yor karşımıza. Öykünün geçti­ği mekanlar ve insan ilişkileri, İstanbul’un tarihten beri süre­gelen karmaşık etnik yapısına işaret ediyor.

Filmin öyküsü ise kısaca şöy­le: Gizli serviste çalışan Sedat bir dost olarak sevdiği amiri Yıldırım’ın kısa bir süre önce öldürülmesi üzerine bu cinayetin kendi servisince planlanabi­leceğim düşünür ve kendini buna inandırır.

Mesleği adına yapa­mayacağı hiçbir şey olmayan ve hayatı pa­hasına mesleğine bağlı olan Sedat, teş­kilat içi çatışmada pasifize edilmiştir. Sedat ailesiy­le de çok mutlu değildir ve bu nedenle onlar yaşamında hep ikinci planda kalmıştır. Bu so­runlarla baş edebilmesi için yaşamında tutkuya ihtiyacı olan Sedat, bu tutkuyu genç bir kız olan Mine’de bulur. Böylece yaşamında çok önem verdiği meslek sevgisinin yeri­ne başka bir ölümcül ilişkiyi, Mine’nin aşkını koyar. Ancak Mine de tuhaf biçimde orta­dan kaybolunca Sedat için olaylar içinden çıkılmaz bir hal alır…

Uğur Polat’tan Ümit Çırak’a, Tardu Flordun’dan İlyas Sal- man’a, Devrim Nas’dan Yetkin Dikinciler’e, Mehmet Güler- yüz’den Tülay Günal’a, Oktay Kaynarca’dan Selma Ergeç’e kadar kalabalık bir oyuncu kad­rosu olan “Sis ve Gece” 23 Şubat itibari ile vizyona girmişti.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu