Saglık

Sağlık ve Yanlış Bilinen Hurafeler,İnanışlar

Sağlık ve Yanlış Bilinen Hurafeler,İnanışlar

Hep duyduğun ancak gerçeklikten uzak olan bu iddialara aldanma.

Sandviç yada sosisli yedikten sonra yarım saat içinde havuza girersen herhangi bir yerine kramp girmeyeceğini ve çaresiz bir biçimde havuzun dibine batmayacağım muhtemelen artık biliyorsundur. Ancak belki de hala inanmakta olduğun birçok lüzumsuz öneri olabilir. İstersen şimdi onlara bir göz atalım.

Sağlık  Hurafesi 1:İdrar,denizanasısokmasına iyi gelir ve acıyı hafifletir.

Akla uygun (ama aynı anda iğrenç) gelse de, idrarın acıyı dindirdiğine karşı herhangi bir kanıt yok. Ama sirke işe yarayabilir. Medicine for the Outdoors kitabının yazan, Stanford Üniversitesi’nden Acil Tıp Doktoru Paul Auerbach, “Sirkenin asidik yapısının acıyı azalttığına inanılıyor” diye belirtiyor.

Bir kağıt havluyu elma sirkesi ile ıslatıp 30 dakika boyunca yaranın üzerinde tut ardından, reçetesiz satılan hidrokortızonltı bir krem kaşıntıyı hafifletebilirsin. (Uzmanlar daha sonra, “Eğer kendini halsiz hissediyorsan, miden bulanıyorsa ya da başka bir rahatsızlığın varsa alerjik reaksiyon gösteriyor olabilirsin” diyor ve bu durumda hemen doktor gitmeni öneriyor.)

Sağlık  Hurafesi 2: Klima bulunan binalara evlere sık sık girip çıkmak seni hasta eder

The Good Doctor’s Guide to Colds and Flu kitabının yazarı, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Neil Schachter, ‘‘Nefesin tıkanmaya ve burnun akmaya başlarsa, nedeni büyük ihtimalle yaz alerjisidir. Alerjisi (özellikle en ufak şeylere bile hassasiyeti) olan kişiler, temiz bir yerden doğaya, yani birçok tahriş edici maddenin bulunduğu bir alana geçtiğinde rahatsızlanabilir” diyor. Eğer belirtiler aşırı derecede artarsa, nemli ve çok sıcak havalarda dışarı çıkmamaya çalış. Böyle havalarda dışarıdaki alerjen maddeler yoğundur. Ayrıca klimanın filtresini her ay temizlersen, evdeki toz ve küfleri içine çekmemiş olursun. Veya havadaki zararlı maddeleri yüzde 99 oranında azaltan bir HEPA hava armdırıcısı kullanabilirsin.

Sağlık  Hurafesi 3:Yıldırımlı ve yağışlı bir fırtınada saklanılabilecek en güvenli yer, lastikleri nedeniyle arabadır.

National Weather Service’te görev yapan Yıldırım Güvenliği Uzmanı John Jensenius, arabada güvende olacağını ancak bunun nedeninin lastikler olmadığını belirtiyor. Araba, metal bir kafes gibidir. Yani yıldırım çarptığı takdirde aracın dışından süzülecektir. (Metal elektriği çok iyi iletir,lastik ise iletemez.)

Eğer fırtınada araba kullanıyorsan, metal kapı kollarına veya dışardaki antene bağlı bulunan radyoya dokunma.

Sağlık  Hurafesi 4:Parmak arası terlik ayaklara zarar vermez.

Manhattanlı Ayak Doktoru Jacqueline Sutera, “Çoğu parmak arası terlik, ayak kavisi için yeterli desteği sağlayamaz ya da sert ve ani etkileri azaltmayı beceremez” diyor. Onları yaz boyu (hatta her yaz) giymek, zamanla ayak sinirlerinin sıkışmasına, topuk ağrısına, tendon iltihabına ve kavisli bölgenin kasılmasına neden olabilir. Eğer vazgeçemiyorsan, altı santim civarı, içinden yarı destekli tabanı olanları tercih etmelisin.

Aslında en iyisi bantlı sandalet giymen. Basit kayışlar, yürürken ayak parmaklarının sağlıksız biçimde birbirine kenetlenmesine ve başparmağının büyümesine neden olur. Ya daha hoş görünümlü, plaj için olan dolgu topuklulardan al altı, yedi santim civarında ya da

daha alçakolanlardan seçebilirsin. Bunlar ayağın hemen her yerini destekler ve beden ağırlığının eşit olarak dağılmasına yardımcı olur.

 

Sağlık  Hurafesi 5:Havuza dalmak, duştan iki kat daha fazla temizlik sağlar.Yüzdükten sonra duşa gerek yok

Bazı insanlar yüzmeye gitmeden önce duş almıyor.Buna inanabiliyor musun?CDC’s Healthy Swimming Program’dan Michele Hlavsa, “Kişisel bakım ürünlerindeki kimyasallar, ter ve makyaj, klor ile karıştığında onu etkisiz hale getirir” diyor, özellikle halka açık olan havuzlarishal, kulak enfeksiyonu ve deri kabarmalarına yol açan kriptosporidium gibi şeylerle   dolu olur. Yüzdükten sonra duş  alman, bakterilerin cildinden temizlenmesini sağlar ve hastalanma riskini azaltır.Ancak sadece suya girip çıkmak yeterli olmayabilir; sabun da kullanmalısın.

Sağlık  Hurafesi 6:Klimalı ortamda olduğum için terlemiyorum ve fazla susamıyorum.Yine de bol su içmem gerekir mi?

Gün içerisinde susamayı beklemeden yeterli miktarda su içmeye, yani tam anlamıyla “hidrasyona” ihtiyacımız var. Hidrasyon hayattaki en temel ihtiyaçlarımızdan biri fakat kelime olarak bir o kadar da yabancı. Bu terim, vücudumuzun su ihtiyacını karşılar durumda olması anlamına geliyor.

Son dönemde Nestie Püre Life, bir su markası olarak hidrasyonun önemine dikkat çekmeye başladı. Hatta hidrasyon ve hidrasyonun vücut üzerinde yarattığı etkiyi yeni reklam filmiyle de ortaya koyuyor. Gün içerisinde susadığın anlan bir düşün. Eğer yalnızca susadığında su içiyorsan, çoktan dehidrasyon yani su kaybı başladığında önlem alıyorsun demektir.

Sağlık  Hurafesi 7:Susuz kalmanın vücuda etkisi olmaz?

Susuzluğun belirtileri yorgun ve uykulu hissetmek, baş ağrısı, ağız kuruluğu ve kas güçsüzlüğüdür. Böyle hissettiğimizde bir bardak su içmek, çoğu zaman iyi hissetmemiz içinyeterhdir. Önlem almazsak, her nefes alıp verişte, terlediğimizde ve her tuvalet sonrasında bu kayıp hızla artar. Su alımı, kaybm önüne geçecek miktarda değilse denidrasyonyoğunluk kazanır. Bu da sağlık açısından sakıncalıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu