Saglık

Sade Kahve’mi Yoksa Sütlü Kahve’mi

Kahve: Peki Sade Kahve’mi Yoksa Karışık

Kahve’mi

Yıllarca vücut ve beden sağlığı için sade kahve içmesi gerektiğini yazdık. Bunları artık dünya üzerindeki önemli sağlık otoriteleri de bizim görüşlerimizi  onayladı.

Bu sene Kore’de ve Amerika’da yapılan iki farklı araştırmanın sonucunda, her sağlıklı yetişkinin, sağlığını koruması için günde 1 ila 2 fincan sade kahve içmesi gerektiği sonucu ortaya çıktı.Bu özellikle yağ oranını korumaya çalışan ;ve diyet yapan vücut  ve beden sağlıklarını düşünenler açısından iyi bir haber. İşte sade kahvenin sağlığa ve metabolizmaya olan birkaç faydası.

Spor yapmadan önce tüketilen kahve

spordan önce tüketildiğinde, kahve gücünüzü artırır. Araştırmacılar, kafeinin anaerobik antrenman sırasında hissedilen acıyı azalttığını ve daha fazlasını yapmanızı sağladığına inanıyor.

Kahve, yoğun bir antrenmandan sonra toparlanma sürenizi kısaltır. Kahvedeki antioksidanlar, antrenman sırasında ortaya çıkan serbest radikallerle savaşır. Antrenmandan önce ve sonra tüketilen kahve, yoğun antrenman yüzünden üretilen zararlı kimyasalların yol açtığı oksidatif hasarı azaltır.

Kahve, depolanmış yağların erimesine yardımcı olur.

Kafein, merkezi sinir sistemini uyararak depolanmış yağların kullanılmasını sağlayarak enerji üretimini destekler.Kahve sadece enerji vermekle kalmaz, vücudun yağ da yakmasını sağlar. Bir sade kahvede 60-100 mg. arası kafein vardır. Bu yüzden yağ yakınıma yardımcı ve pre-workout (antrenman öncesi i besin desteklerinde en fazla kafein vardır.

Kahve, çok iyi birantioksidan kaynağıdır.

Gıda olarak en fazla antioksidanın kahvede olduğunu söyleyemeyiz ama en çok tükettiğimiz antioksidan kaynağı kahvedir.

Kahvenin kalorisi çok düşüktür.

Sütsüz ve şekersiz kahvenin bir fincanı sadece 10 kaloridir ve fitness hedeflerinizi destekleyecek besinlerle doludur. Eğer kahveyi seven bir vücut geliştirmeciyseniz, sağlığınız ile ilgili herhangi bir probleminiz yoksa, dilediğiniz kadar kahve tüketebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu