Güzellik

Saç Bakımı ve Düz Saç’mı Kıvırcık Saç’mı

Saç Bakımı ve Düz Saç’mı Kıvırcık Saç’mı

Erkeklerin Favorisi Düz Saçlar’mı Kıvırcık Saçlar’mı

Kıvırcık saçlı kadınlar düz saçlara, düz saçlı kadınla, ise dalğalı veya kıvırcık saçlara sahip olmayı ister. Dilersen ikisine da sahip olabilirsin!Bunun için işin uzmanlarının söylediği bir kaç ip ucuna bakmak gerekir sana kendi, doğal saçlarını daha güzel gösterebilmenin, düz saçı dalgalı hale getirmenin ve kıvırcık saçı düzleştirebilmenin yollarını anlatıyorlar…

Erkekler kıvrımlı vücutlara ve kıvırcık saçlara bayılıyor. Bu konuda çeşitli üniversitelerdeki araştırma bölümlerinin yapmış oldugu araştırmalara göre ve  kadın saçıyla ilgili algılar üzerine çalışmalar yapan sosyolok ve piskoloklar, erkeklerin kıvırcık saçları daha feminen ve seksi bulduğunu söylüyor.

New York’taki Marie Robinson Salon’dan Saç Stilisti Allison Woodruff ise, kıvırcık saçlı müşterilerinin daha kendiyle barışık ve rahat olduğunu kaydediyor. Üstelik kıvırcık saç, birçok yüz biçimini güzel gösterir ve dikkati kırışıklıkların üzerinden alarak anında yüz gerdirmişsin etkisi yapar. (Sadece yuvarlak yüz hatlarına sahip olanlara yakışmaz, zaten yuvarlak olan yüzü daha da yuvarlak gösterir.)

Saç Dokusu

Kıvırcık saçlar çabuk kurumaya eğilimlidir. Çünkü saç kökleri dümdüz yatmak yerine kalkık durur. Böylece hasara karşı korunamayan saç telleri kolayca nem kaybedebilir.

Saç Kıvırcık Yöntemleri

Saç Kesim:

New York’taki OC61’den Saç Stilisti Mylo, kıvırcık saçın sadece kuruyken kesilmesi gerektiğini söylüyor. Nem azaldıkça saçın bukleleri küçülebiliyor, böylece kesimin şekli değişebiliyor. Çene ve boyun kemiğine uzanan katlar kestirmelisin. Sakın bu saç dokusu için bakımı oldukça zor olan kısa kâküller yaptırma, sonra pişman olursun…

Saç Temizleme ve Nemlendirme:

Los Angeles’taki Andy LeCompte Salon’dan Saç Stilisti Scott Cünha, kıvırcık saçın parlak ve yumuşak görünmesi için önemli oranda nemlendirmeye ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Saçını nemlendirici bir şampuanla iki günde bir yıkayıp saç kremi uygulamalısın. Her gün yıkarsan doğal yağını yok edip daha da kurumasına neden olursun.

Duştan sonra, saçını nemlendirip kolay taranmasını sağlamak ve elektriklenmeyi önlemek için, Keratin ve  pürüzsüzleştirici bakım içeriği olan şampuanları seçmelisin yada durulanmayan bir ürün kullanabilirsin. Saçını şampuanlamadığın günlerde ise, saçını duşta ıslattıktan sonra çeşitli markaların hareketli bukle kremlerini uygulayabilirsin.

Ayrıca kıvırcık saçlar düz saçlara göre daha güçsüz bir yapıda olur. Bu yüzden haftada bir kez saç kremi yerine saç maskesi kullanmalısın. Bunun içinde aradığın ürünü ya güzellik bakım ürünü satan mağzalarda yada eczanelerde bulabilirsin.

Saç Şekillendirme:

Bunun için özellikle içeriğinde buğday proteini içeren bir ürünü yada daha iyisi yine güzellik ürünleri satan mağazalardaki bu konuların uzmanından yardım alabilirsin daha sonra bu ürünü saçlarının ortasından başlayıp uçlarına doğru uygula. Saç ıslakken genişleyen buğday proteini, saç kuruduğunda bukle ve dalgalan sabitleyecek şekilde daralıyor. Sonra parmaklarının yardımıyla bukleleri döndürerek yüzünden uzaklaştırabilirsin, Saçlarının doğal olarak kurumasına izin ver ya da fön makinesine taktığın taraklı bir difüzör yardımı ile kurut. Böylece fön makinesinden çıkan hava yumuşayacak ve saçın elektriklenmeyecek, ayrıca ufak bir ipucu, gece dışarı çıkmadan evvel bukleleri belirginleştirmek ve yüzünden uzaklaştırmak için saç maşası kullanmanı öneriyor.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu