Aşk-İlişkiler Evlilikİnsan ve Yaşam

Romantik Aşık Tipindeki İnsanlar

Romantik Aşık Tipindeki İnsanlar

Sanatçı ruhludur, ya şiirler yazar ya da besteler yapar. Hep âşıktır. Gerçek ve kalıcı aşka inanır. İlişkileri konusunda idealist düşünür. Aşık olduğunda şarkılar daha bir güzel, okul biraz daha sıkıcı, hayat daha bir delidir onun için. Tüm sıkıntılar ya sevdadandır ya da sevdaya dairdir. Sevdiğine olan inancında masalsı bir yan vardır. Günün birinde prens ya da prensesiyle karşılaşacağına ve ömür boyu mutlu yaşayacağına inanır.

Adeta aşka âşıktır. Sabahtan akşama kadar yeşilliklerde gezinip çiçekle böcekle diyaloga girer. Romantizmi, hüznü, sevinci en yoğun biçimde yaşar. Hani neredeyse penceresine iki kuş konsa duygulanıp ağlayacaktır. Sevdiğini ölesiye sever. Hatta sevdiğini görmeden bile âşık olduğu olmuştur. Bir resme, bir mesaja aşık olabilir.
Aşkı umutsuzdur çoğu zaman, sevdiğine açılıp 0 bakışmalara güzelliğini bozmak istemez. Aşkın acısı bile güzeldir ona göre. Aşkına açıldıysa ve karşılık bulduysa işte o zaman dünyanın en sürprizli insanı olur. Sevgilisinin başmı döndürecek sürprizler yapar. Üstelik bunu karşı tarafı mutlu etmekten çok, kendi mutlu olduğu için yapar. Sevgilisinin defterinin arasına küçük aşk notları yazar, sırasına gül bırakır, onun için şarkı besteler. Tek eksiği bazen klişelere takılıp kalmasıdır.

Sevildiğini hissetmek ister. Hissedemezse artık sevilmediğini düşünür. Genellikle karşı taraf onun bu insanüstü tavırlarını kaldıramaz ve romantik âşık gene onu besleyen acılarına döner. Belki de bu acılar ona iyi geliyordur. Sanatma ilham kaynağı oluyordur. Hatta severek ayrılma dediğimiz saçma kavramı belki de o icat etmiştir. Çünkü kavuşunca işin rengi kaçar. Bir belgesel programmda da denildiği gibi, iki kişi birbirini sever de kavuşurlarsa mutluluk olur, biri kaçar öbürü kovalarsa aşk olur, ikisi de sever lâkin birleşe-mezlerse o zaman efsane olur. İşte romantik âşık o efsaneyi arar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu