Ekonomi Para Finans

Reklamların Vazgecilmezi Jingle…

Reklamların Vazgecilmezi Jingle…

Reklamın olmazsa olmazı sayılabilecek unsurların başında jıngle gelmektedir Akılda kalıcılığı sağlamak amaçlı kullanılan jingle’lar izleyicinin dikkatini çekebilmenin anahtardır Jıngle kullanımının yanı sıra reklamda herhangi bir türden müzik kullanılması da reklama ayrı bu hava katmaktadır Bu müzik türlerini düşününce akla güncel veya popüler olan şarkıların reklamlara göre uyarlanması geliyor. Marka ve melodi arasındaki bağ izleyiciyi etkilerken, hatırlanabilrliğini arttırıyor.

Reklamlarda kullanılan şarkıların bulundugu dönemin ünlü sanatcılarından alınması oldukça büyük bir ilgi görmüştür. Günden güne popülerleşen bir parçayı, Allianz Sigorta hizmete ilişkin bir kurguyla reklamında kullanarak başarılı bir reklam ortaya koymuştur. Dinleyicilerden tam not alan bu şarkı, reklam sayesinde izleyicilerle de buluştu Aynı zamanda Allianz Sigorta tarafından belirlenen hedef kitleye de ulaşılmış oldu.

Herkes tarafından bilinir hale gelmiş şarkılar da reklamlarda yerini almaya devam ediyor, örneğin, Renault Megane reklamı KONGOS grubunun Come with Me Now şarkısını, Turkcell İşteCell reklamlarında Snap’ın I’ve Got the Power şarkısını kullandı. Kullanılan iki parça da reklamın yayınlanmasından çok önce çıkmış ve çıktığı dönemde popülerleşerek hafızalarda yer edinmiştir. Yine de Snap’ın I’ve Got the Power şarkısı her duyulduğunda akla Sarp Apak’lı İşteCell reklamı gelir Çünkü Türk televizyonlarında dönen bu reklam izleyicilerin akıllarına bu şarkıyla kazınmıştır Şarkının anlatmak istediğiyle, markanın anlatmak istediği şey paralellik gösterdiğinde reklamın etki gücü de artmaktadır İşteCell’lı olanın güç sahibi olduğu mesajı bu başarılı reklam örneğine güzel bir örnektir.

Markaya uygun olarak taaarlanan ya da bit tek reklam için özel olarak tasırlanan müzikler reklamın bilininirliğine hizmet etmektedir, örneğin Eti nin bir bilmecem var çocuklar şarkısı Türk reklam tarihinin başarılı reklam örneklerindendir.Herkesin bildiği ve begenerek izlediği

hatırladığı  Türkiye Vesteleniyor ,sözleri, Tahsildaroglunun benim peynirim jinglı birkaç örnektir ve jingelin başarısını gerekliliğini göstermektedir

Yazan :Demiz Yıldız

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu