Kültür-SanatSaglık

Prof. Dr. Mehmet Öz’le Sağlık Üzerine

Prof. Dr. Mehmet Öz’le Yaşam Kalitesi ve Sağlık Üzerine Keyifli Bir Sohbet

Prof. Dr. Mehmet Öz’le Yaşam Kalitesi ve Sağlık Üzerine Keyifli Bir Sohbet

ABD’DE ‘MİLENYUM DOKTORU ÜNVANI ALAN PROF. DR. MEHMET ÖZ İLE SAĞLIK VE YAŞAM ÜZERİNE KEYİFLİ BİR SOHBET

SAĞLIK KONUSUNDA KENDİLERİNE DOĞRU BİR YOL ÇİZECEKLERİNE İNANIYORUM.”
BİR DE TARİHİ SAPTAMA”GELECEK YILLAR ALTERNATİF TIP  YILLARI OLACAK”. MEHMET ÖZ CARPICI İDDİASININ NEDENLERİN ANLATTI…

VÜCUTTAKİ SİSTEMLERİ TEK TEK ELE ALARAK ORGANLARIN NASIL HASAR GÖRDÜĞÜNÜ, NEDEN TEKLEDİKLERİNİ, ZAYIF VE KUVVETLİ YÖNLERİNİ, EN ÖNEMLİSİ BUGÜNDEN BAŞLAYARAK SİZİN NASIL DAHA SAĞLIKLI VE MUTLU BİR VÜCUDA SAHİP OLACAĞINIZI EN BASİT ŞEKİLDE ANLATIYOR.

 

Prof. Dr. Mehmet Öz’ü artık hepimiz çok yakından tanıyoruz. ABD’de “Yeni Milenyumun Doktoru” seçilmeyi başardı.Kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz’den bahsediyoruz. Türkiye’nin ünlü kalp cerrahlarından Prof.Dr. Ahmet Öz’ün oğlu. Tıpta çığır açan çalışmalarıyla genç yaşta dünyanın saydı bilim adamlarından biri oldu.

ABD eski başkanlarından Bili Clinton, tekleyen kalbini ona emanet etti. Columbia Üniversitesi’nde arkadaşlarıyla gerçekleştirdiği çalışmalar, tüm dünyada ilgiyle izlenmeye devam ediyor. Sağlıklı yaşamak isteyenlerin kulağı onun öğütlerinde. Discoveıy Channel’da naklen yayınlanan açık kalp ameliyatı ABD’de izlenme rekoru kırdı.

Türkiye’de bir ilke imza atarak Prof. Dr Mehmet Öz’ü evinize konuk ediyor. Discovery Channel ekibiyle birlikte hazırladığı kitabını okuyucularına armağan etti. Prof. Dr. Öz, bu kitapda kalp ve damar hastalıklarından kansere, sağlıklı kilo vermenin yollarından alternatif tıbba kadar zinde bir yaşam için bilmeniz gereken her konuyu, kendi deneyim ve bilgileriyle harmanlayarak sunuyor.Prof. Dr Mehmet Öz’le siz buluşmadan önce biz konuşalım istedik. Son günlerdeki çalışmalarım, alternatif tıp hakkmdaki değerlendirmelerini dinledik.

Sağlık programı dizisi hazırlamaya neden gereksinim duydunuz?

Modem tıptaki dikkat çekici gelişmelere rağmen sağlınıza en iyi şekilde bakacak olan kişi, doktorunuz değil, sizsıniz. Bu programlarla, hastaların sağlığım kazanmasında, tamamlayım ve alternatif tıbbın kullanımım değerlendirmek istedim. Gözden uzak olanın genellikle akıldan da uzak olması nedeniyle, seyircilere gerçek insan organları göstererek, örneğin sağlıklı bir akciğer ile sigara içen birinin akciğeri arasındaki farkı gözler önüne seriyorum.

Konu başlıklarını nasıl belirlediniz?

İnsanların en çok merak ettikleri ve sağlıklı bir hayat sürmemiz için gerekli en temel konularla ilgili araştırmalar yaptım. Dizinin her bölümü tek bir konuya odaklanıyor, örneğin ‘Sekse Dokunmak başlıklı kitap, cinsellik ve üretkenlik üzerine insanların bulmak isteyeceği her bilgiye ulaşacağı, kapsamlı bir çalışma. Ya da ‘Alternatif Tıp’ başlıklı bölümde, sadece hastalıktan kaçınmak değil, insanların kendini iyi hissetmesi için de neler yapabileceğini anlatıyoruz.

Siz bilgi ve deneyimlerini toplumla paylaşmayı seven bir bilim adamısınız. Artık sizce sağlık, sadece bir “uzmanlık konusu” olmaktan çıkıyor mu?

Kişi, sağlık konusunda yeterli bilgiye sahip değilse doğru yaptığını sanarak bir çok zararlı harekette bulunabilir. Tıp araştırmaları sayesinde, insan vücudunu giderek artan bir hızla tanımaya devam ediyoruz. Son zamanlarda, yapılan araştırmaların sayısı her yıl ortalama yüzde 3.4 artış gösterdi. Sonuç olarak, doktorların ve hastaların arasındaki bilgi farkı, insanımızı eğitmek için gösterilen tüm çabalara rağmen, 100 sene öncesine göre artmış durumda. Daha önemlisi, sağlık eğitimi sadece ilk adım. Biz, insanımızı öğrettiklerimizi uygulamaya geçirmeleri için motive de etmeliyiz.

Dünyada global olarak bir çok şeyi paylaşıyoruz. Ticareti, sanatı, müziği, teknolojiyi ülkemize getiriyoruz. Peki neden tıbbı getirmiyoruz.? Gelecekte global tıp, alternatif tıp olacaktır.

“DOĞU, VÜCUDU BAHÇE GİBİ GÖRÜYOR”

Uzmanlık alanınızın yanında “alternatif tıp”Ia ilgilenmenizin sebebi de bu düşünceden mi kaynaklanıyor?
Hücre zarı iç ve dış enerjinin birbirinden ayrılması bakımından büyük önem taşır. Hücre zan içi ve dışında farklı enerjiler vardır. Bunların birbirlerine eşit olması hücrenin oluşumu ile sonuçlanır. Biz bu enerjiyi ölçemediğimiz için varlığına da şüphe ile bakıyoruz. Fakat özellikle Uzakdoğu, bu enerjinin varlığına inanıyor ve bu enerjiye dayalı tedavileri kullanıyor. Bu benim de ilgimi çekiyor.

Alternatif tıp, dünya tıbbı demektir. Tıp, diğer sektörlere nazaran o kadar farklı ki, diğer mesleklerde olduğu gibi yenilikler her zaman herkes tarafından kabul edilmeyebilir. Bugün bir icat yapsanız yarın onu başkası taklit edebilir. Ama tıp böyle değil; yeni bir tedaviyle ortaya çıktığınız zaman bunun kabul edilmesi zaman alıyor. Hatta birisi kabul etse, diğeri etmeyebiliyor. Dolayısıyla bunun değerlendirmesi dünyaya kalıyor, bu nedenle ‘dünya tıbbı’ diyoruz.

Peki, modern tıp ile alternatif tıp arasındaki en önemli fark nedir?

Bu konuyu özellikle “Şifayı Yüreğinde Ara” kitabımın çeşitli yerlerinde anlatmıştım. Batı, insan vücudunu bir makine olarak kabul ederken, Doğu insan vücudunu bir bahçe olarak görür. Her insanda eneıji vardır. Herkesin bir enerji haritası da mevcuttur. Bu değiştirilebilir; fakat bir tedavisi var mı, yok mu; bunu bilimsel açıdan ne biliyoruz, ne de tanımlaya biliyoruz. Çin’e ziyaretimde Taichi ve Akupuntur gibi tedavi yöntemlerini görme şansım oldu. Bunların etki ve faydalarını izledim. Tabii ki altemati tıbbı, normal olarak çok başarılı bir şekilde tedavi edebileceğimiz hastalar da kullanma taraftan değilim. Mesela bir trafik kazası geçirmiş hastay kanamayı durdurmak için enerji veya benzeri tedavileri, birinci tercih ol; rak göz önüne almak düşünülemez; tabii ki acil müdahaleyi düşünürüm.

Alternatif tıbbın çözüm olacağını düşündüğünüz sorunlar neler?

Enerjinin en sık kullanıldığı yerler, genelde tıpta çözümün zayıf kaldı;, ağn ve ruhsal hastalıklardır. Ağrıda akupunktur, meditasvon ve acuprcs’ ne dediğimiz derin masaj uygulanıyor. Depresyonda taichi veya çigo: –

(Çin’e Özgü bir koruyucu sağlık yöntemi) ve sigara örneğinde olduğu gibi bağımlıkta da akupunktur öneriliyor. Biz de hastalarımıza, yoga, meditasyon, aroma terapi gibi tedavileri tavsiye ediyoruz. Hatta ABD’de, tedavi arayan hastalarımızı da yönlendirdiğimiz bir kaç merkez var. Örneğin, American Academy of Me- dical Acupuncture ve International Insti- tue of Reflexology. Bu konularla ilgilenenlere Dr. Andrevv Weil‘s Self Healing adlı yayım öneririm.

KENDİ KENDİNİ KULLANMA KILAVUZU
Sizin kitaplarınız gerek ABD’de, gerekse ülkemizde büyük ilgi görüyor. Şu sıralarda yeni bir kitap projesi var mı?
Evet, bugünlerde Türkçe’ye “Kendi Kendini Kullanma Kılavuzu” olarak tercüme edebileceğimiz bir kitap üzerine çalışıyorum. Kitabın, Mayıs ayında yayınlanmasını planlıyoruz.
Ne anlatıyorsunuz kitabınızda?

Sağlıkla ilgili gazetelerde ve televizyonda her gün yeni haberler karşımıza çıkıyor. Yaygın bir hastalıkla ilgili bilimsel bir çalışma, öncekiyle çelişen yeni bir ilaç ya da alternatif tedavi metodu veya yeni bir sendromla ilgili bilgiler görebiliyoruz. Fakat çoğu kişi, gerçek ya da yararlı olan ile olmayan bilgiyi ayırt etmek için yeterli düzeyde eğitilmiyor. Peki bu durumda sıradan bir kişi modern tıbbın son derece komplike dünyasından aklı karışmadan ve bunalmadan nasıl faydalanacak? Kendi sağlığınız üzerinde nasıl etkiniz olabilir? işte ben bu kitapta uzun sağlıklı bir ömre sahip olabilmek için bilmeniz gerekenleri anlatıyorum. Vücuttaki sistemleri tek tek ele alarak organların nasıl hasar gördüğünü, neden teklediklerini, zayıf ve kuvvetli yönlerini, en önemlisi bugünden başlayarak sizin nasıl daha sağlıklı ve mutlu bir vücuda sahip olacağınızı en basit şekilde anlatıyorum. Vücudunuzun nasıl işlediğini gördükçe, onu daha iyi çalıştırmak için uğraş vereceksiniz. Vücudunuz için en önemli güç aslında bilgidir.

Özellikle üzerinde durduğunuz konular var mı?

Kitap 10 farklı bölümden oluşuyor. Kalp sağlığından kemik ve eklem hastalıklarına, sinir sisteminden kansere kadar
geniş bir spektrumda sağlık konulannı anlatıyorum. Her bölüm, ilgili sistemin hastalığını geçirmiş medyadan tanıdığımız Muhammed Ali, Larry King,Michael J. Fox, Natalie Cole, Arnold Schwarzcnegger, Micheal Douglas gibi ünlülerin hikâyeleriyle boşlıyor, hastalıkla nasıl haş ettikleri ve iyileşme sureciyle devam ediyor.

Kitap projesi dışında, sizi ABD televizyonlarında daha sık görmeye başladık. Hatta, Dlscovery ChnnncFda yayınlanan organ nakli İle ilgili bir belgeselde ameliyatlarınızda blyoenerji uzmanıyla birlikte çalıştığınızı öğrenmiştik. Neden biyoenerji?

Sağlımızı kontrol eden organlarımız var. Bu organın çalışmamasını ya da ha- sarlanmasını fizik, kimya gibi modern bilimlerle bir noktaya kadar anlayabiliyoruz. Ama ilave olarak hastanm bazı şikayetlerini hâlâ anlayamıyoruz. Aslında eminim ki; anladığımızdan daha fazla çözüm var. Bence bunlardan birisi de biyo- enerji. Bana kalırsa, büyük soru biyoe- nerji var mı, yok mu değil. Çünkü akupunktur, masaj ve reiki’de bunu zaten uyguluyorlar. Asıl soru, bu enerjiyi nasıl etkileyebilir ve kullanabiliriz; şimdi bunun araştırmasını yapıyorum.

Kalp cerrahı olarak, yaşamın nabzını elinizde tutmak, sizi nasıl etkiliyor? Kadercimisiniz, yoksa kendinizi “tanrı” gibi hissettiğiniz oluyor mu?

Hastalarımdan birini ‘aort yırtılması’ nedeniyle acil ameliyata aldım. Ameliyat sırasmda göğüs kafesini açtıktan sonra elimle kanın sıcaklığım hissederek yırtık yeri buldum ve hastayı ancak öyle kurtarabildim. Ameliyat sonrası hastanm eşi bana “Eşimi kurtardığınız için teşekkür ederim,” dedi. Hastanın kendisi ise “Size bu kabiliyeti verdiği için Tanrıya çok şükrediyorum” dedi. Eğer hastayı kurtardığınız zaman bütün kudreti cerrah olarak kendinizde hissederseniz, kaybettiğiniz zaman da bütün utancı aynı şekilde üzerine alırsınız. O yüzden en doğrusu bazı isleri Allah’a bırakmak. Bazen ameliyatlarda çok iyi olacağını düşündüğünüz bir hastayı kaybedebiliyorsunuz. Ya da tam tersi çok riskli bir hastayı kurtarabiliyorsunuz. Hayat uçup giden bir şeydir.

YASAMIN SIRLARI

⦁ Sağlıklı Kilo İçin:
Günde 5 bin adımdan fazla yürüyün. Toprakta büyümüş besinler yiyin. İşlenmiş besinleri sınırlayın.
⦁ Kalbinize Yardımcı Olmak için.Kilonuzu kontrol altında tutun. Obezite, kalp hastalığında tek kontraBllebUtr risk faktörüdür.
⦁ Ruhsal iyilik hali kalp sağlığına yardımcı olur; İlişkilerinizi sağlıklı tutun ve yasamak İçin nedenleriniz olsun.^l
⦁ Havanızı Temizleyin:
Uyandığınızda veya işe giderken altı deri derin nefes alarak akciğerlerinizi doldurun. Evinizdeki oksijeni artıran bitkileri alın.
⦁ Kemiklerinizi Güçlendirmek için:
Annenizin söylediği gibi, dik oturun! Dizler ve eklemler için, yürüyüş bandı ve merdiven çıkma egzersizinden uzak durun.
⦁ Beyninizin Keskinleşmesi için:
Zihin açıklığı ve beynin büzülmesini önlemek için, aklınızı esnek tutun. Hayal kurun, yeni şeyler öğrenin ve yeni bir şey yapmayı deneyin. Yaşa bağlı bellek kaybını azaltmak için şarkı ezberleyin.
⦁ Gözleriniz için:
Zararlı ultraviyole ışınlarını kesmek için dışanda güneş gözlüğü takın. Bilgisayarla çalışıyorsanız, ekrana bakmaya ara verin.
⦁ Dişleriniz için:
Diş eti hastalıklarına neden olan bakterileri azaltmak için diş fırçanızı üç ayda bir değiştirin. Ağız kokusunu azaltmak için, lifli besinler yiyin, dilinizi bir dil fırçası ile temizleyin ve tükürük akışını arttırmak için şekersiz sakız çiğneyin.
⦁ Kanserden kaçınmaya yardıma olmak için:
Sigarayı bırakın! Kilo verin. Şişmanlık kanser için önemli bir risk faktörüdür.
⦁ Yeni Çağ Yaklaşımlarını deneyin:
Her gün zihninizi boşaltmak ve sıkıntılardan kurtulmak için meditasyon yapın. Gevşeyin. Sizi gevşeten veya enerji veren konular bulun; performansınızı optimize etmek için aromalar kullanın.

(Çin’e özgü bir koruyucu sağlık yöntemi) ve sigara örneğinde olduğu gibi bağımlılıkta da akupunktur öneriliyor. Biz de hastalarımıza, yoga, meditasyon, aroma terapi gibi tedavileri tavsiye ediyoruz. Hatta ABD’dc, tedavi arayan hastalarımızı da yönlendirdiğimiz bir kaç merkez var. örneğin, American Academy of Medical Acupuneture ve International İnstitue of Refleaology. Bu konularla ilgilenenlere Dr. Andrew Weil’s Self Healing adlı yayım öneririm.

ASLI ÖRTAKMAC

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu