Nedir Ne Değildir ?Saglık

Pasif içicilik nedir? Ne değildir?

Pasif içicilik nedir? Ne değildir?

Pasif içicilik denip aslında gecilmemesi gerekir,eger yanınızda sigara içen birisi varsa o nasıl o dumandan kendisini zehirliyorsa yaklaşık aynı oranda çevresinde bulunan kişileri insanlarıde zehirliyor haytatlarını tehlikeye atıyor.Oyüzden devletin acilen 2 kişiden fazla insanın bulndugu heryerde sigara içilemesini yasaklaması ve bir nevi sigara tecridi uygulanmalıdır.Umarız aşagıdaki yazı sizleri bu konuda biraz olsun aydınlatabilir.

Pasif içicilik ve zararları nedir? Pasif içicilik bütün herkesi tehdit eden büyük bir düşmandır. Bilhassa bebekler ve gebe bayanlar için oldukca büyük bir tehlike arz etmektedir.Tütün mamülleri yada (sigara, puro, pipo, nargile, elektronik sigara) içenler kendilerine degilde, etrafındaki topluma da  büyük zarar vermekteler.

ÇİN’DE  HER YIL 100 BİN KİŞİ ÖLÜYOR

Yapılmış olan araştırmalara bakılırsa, Çin’de senede yaklaşık olarak 100 bin şahıs pasif tütün kullanımının açmış olduğu hastalıklardan …yüzünden yaşamını kaybediyor.

Başkasının tükettiği kullandığı tütünün mamüllerinin dumanına maruz kalmaktan meydana gelen ölümler, trafik kazaları ve uyuşturucu madde kullanımına bağlı ölümlerden oldukça dahada fazla fazladır.

Pasif içicilik

Aşırı dumana maruz kalan insanlar, sigara içmeyenlere nazaran 5 kat dahada fazla sigaranın oluşturmuş oldugu risklerle karşı
karşıyadır.

Pasif içicilik nedir? Ne değildir?

Sigara içildiği vakit duman bir filtreden geçecektir ve içindeki birtakım maddeler süzgeçte kalmış olarak süzülür, normal yanan tütün süzülmeden havada dolaşır. Bu da başka dumana nazaran 5 kat çok kimyasalı içinde barındırır.

Tütün dumanında 4000’den çok  zararlı unsur bulunmaktadır. Bunlardan en az 250’sinin zararı dokunan madde olduğu ve 50’den fazlasının da kansere sebep olduğu biliniyor.

Pasif içicilik nedir? Ne değildir?

Kısacası pasif içicilik, sigara içenlerin içmeyenlere yapmış olduğu  oldukca büyük saygısız davranıştır. Toplumun pasif içicilik mevzusunda bilğilendirilmesi gerekir.Tütün dumanına 5 dakika civarı etkisinde kalmak, gözlerde tahriş, sulanma, kafa ağrısı, burunda akıntı, , boğaz şişliği,hapşırma, tansiyonun yükselmesi, solunum yakınmalarında artma, mevcud hastalıkların artması , kalp hastalığına olan kişilerde kalp problemi, nefes darlığı, ve alerjiye sebep olabilmekte.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu