Faydalı BilgilerNedir Ne Değildir ?Tatil

Oryantiring:Doğayla Satranç Oyunu

Oryantiring:Doğayla Satranç Oyunu

Macera severler ve doğa tutkunları için bambaşka bir deneyim!Genelde ilk duyulduğunda ne olduğuyla ilgili çıkanın yapamayanlar çoğunlukta olsa da son yıllarda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyor bu spor. Siz de oryantiringin ne olduğunu merak ediyorsanız buyjrun anlatalım; oryantiring pusula ve harita yardımıyla ormanda, kimi zaman da şehirde, önceden belirlenmiş hedefleri istenilen sırada ve en kısa zamanda bulmaya dayanan bir spor dalı.

Oryantiring’gi diğer sporlardan ayıran en önemli özellik ise sadece vücut kuvvetine dayanıyor olmaması. Şöyle ki, harita okuma ve navigasyon becerileri sporcunun parkuru tamamlaması için çok büyük önem arz ediyor. Yani oryantiringde hızlı koşan değil,doğru koşan kazanıyor diyebiliriz. Bir başka deyişle oryantiring, doğayla satranç oynama sporu..

Peki parkura gittiğinizde sizleri neler bekliyor? Öncelikle ormana girer girmez bol bol oksijeni ciğerlerinizde hissedeceksiniz. Şehrin gürültüsünden uzak, huzurlu bir ortamda, yıllanmış ağaçların altında, belki kuş cıvıltısı, belki dere şırıltısı eşliğinde ısınmaya başlayabilirsiniz. Yeterince rahatladıysanız haritayı kaptığınız gibi maceraya başlayabilirsiniz!

Unutmay şekilde bı bir şekild mantıklı ı Hedefleri beyaz ba

Unutmayın, hedefleri sırasıyla ve hızlı bir şekilde bulmalısınız. Haritayı doğru bir şekilde yorumlayıp hedeften hedefe en mantıklı rotayı seçerek koşmaya devam.Hedeflerin olduğu yerlerde arazide turuncu-beyaz bayrakları göreceksiniz. Bazen en tepede, bazen çukurda, girintide, derede,boyunda… Hedefler her yerde olabilir, fakat her gördüğünüz turuncu-beyaza koşmamalısınız. Arazide sizin hedeflerinizden farklı belki onlarca hedef vardır. Zaten oryantiringin bir diğer güzel yanı da burada. Arazide onlarca hedef olmasının sebebi yaş gruplarına ve seviyelere göre ayrılmış birçok farklı kategorinin olması. Yediden yetmişe herkese hitap eden bu sporu yaparken ormanda ailecek gelen insanları,sınır tanımayan atmışlık nineleri/dedeleri gördükçe eminim spora olan tutkunuz daha da artacak…

Doğa, huzur, eğlence… bunlar tamam. Peki ya maliyet? Bana kaça patlar derseniz açıklayayım; birçok outdoor sporun aksine oryantiring yapmak aslında çok çok ucuz. Ayağınıza tercihen dişli bir spor ayakkabısı giyip üzerinize de hareketinizi kısıtlamayacak rahat kıyafetler çekip hemen yarın bile kendinizi ormana atabilirsiniz. İstanbul içinde yapılan oryantiring antrenmanlarını da ulaşım, harita baskısı vs. tüm masraflar dahil bir pazar kahvaltısı fiyatına çok rahat tamamlayabilirsiniz.

Şimdi biraz da işe profesyonel pencereden bakalım. Eğer oryantiringle kafayı bozar, profesyonelce ilgilenmek isterseniz sezon boyunca yurt içi ve yurt dışı sayısız yarışa katılma fırsatınız var. Türkiye Oryantiring Federasyonu senede beş kez farklı şehirlerde Türkiye’nin birçok ilinden birçok sporcunun katılımıyla gerçekleşen uluslararası standartlarda yarışlar düzenliyor. Bunların dışında her sene üniversiteler arası bir yarış ye birçok özel yarış düzenleniyor. Bu yanşlara katılma sürecinde, beraber çalışıp antrenman yapacağınız, kendinizi teorik ve teknik anlamda kendinizi geliştişrmek için düzenledi!

Ayrıca bu konuda profosonel anlamda kendinizi geliştireceğiniz bir çok kulüp bulunmakta. Bunlardan İstanbul Oryantiring Grubu her Pazar Belgrad ormanlarında düzenlediği pazar parkurlarıyla oryantiringde profesyonelleşmek isteyenler için harika bir. fırsat. İTÜ’de ise orman severlerin kalbi İTÜ Oryantiring Külübü’nde atıyor. Kulüp sene içerisinde birçok teknik/ teorik eğitim ,koşu ve kampüs içi oryantiring antrenmanları yapıp, her pazar, İOG’nin antrenmanlarına katılarak yarışlara hazırlanıyor. Bunların yanında her’yıl İTÜ-O Days’i düzenleyip oryantiring severleri biraraya getiriyor. İTÜ- O’nun kapısı bu farklı tecrübeyi yaşamak isteyen herkese açık.Spor, macera, eğlence dolu günler geçirmeniz dileğiye!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu