Kültür-SanatNedir Ne Değildir ?

Oryantiring Nedir Nedeğildir ?

Oryantiring İle Kaybolmadan Yolunuzu Bulun

Belirli bir saha içerisinde, harita ve pusula kullanıp, zaman içinde ve doğal başka insanlarla da yarışarak yön bulma sporuna kısaca oryantiring denmektedir. (sözcük anlamı: istikamet bulma). Yüz senelik bir geçmişi var olduğu kabul edilen ve ilk olarak İskandinav devletlerinde ortaya çıkmış olan bu spor son senelerde tüm dünyada yaygınlaşmaya başladı. Türkiye’de de epey meraklısı bulunuyor. 2001 senesinde federasyonu kuruldu. “İstanbul 5 Gün” adlı enternasyonal yarışmaya ülkemiz ev sahipliği yapmaktadır. Belkide siz de tecrübe etmek istersiniz? Sizlere oryantiring hakkında birtakım ipuçları verelim, ne dersiniz?

Peki Kaideleri Ne şekilde

Sporcular belirlenen müsabaka bölgesinin haritasında işaretlenmiş noktalara sırasıyla ve en kısa bir süre içerisinde zamanda ulaşmaya çalışırlar. Bu hedef noktalarında turuncu-beyaz bayraklar yer almaktadır. Yarışçılar bayrağa ulaştıklarını elektronik bir sistem vasıtasıyla ya da farklı bir işaretle göstermektedirler . Hedefler varılacak yer arasındaki ilerlerken hangi yöntemi yönleri seçeceğine harita ve pusula kullanarak yarışmacılar karar vermektedir. Hedef tabii ki bütün hedeflere varılacak yere en kısa bir süre içerisinde sürede ulaşabilmektir. Yarışmacılar birbirini seyredip kopya çekmesinler diye birbirinden farklı zaman aralıklarıyla çıkış yaparlar. Parkur içerisinde karşılaşsalar dahi sporculann birbirini izlemesi kesinlikle yasaktır.

Genellikle uzun kollu giysiler ve bacakları bütünüyle örten pantolonlar öncelikle tercih edilmelidir.Ayakkabılar da yağmura, çamura ve taşlı yollara dayanıklı, yürüyüş ayakkabıları olmak zorundadır. Oryantiring genel olarak ormanlık alanlarda yapılmış oldugu için ot, çöp, çalı çırpı, sinek, böcek benzer biçimde faktörleri dikkate almış olmak ve kıyafet seçimini de buna görede yapabilmek gerekli olabiliyor. Oryantiring esnasında üstünüz başınız hayli  kirlenebilir, sonrasında kimse öncesinden uyarmadı demeyin!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu