Kültür-Sanat

NAZIM HİKMET:BÜYÜK İNSANLIK – KENDİ SESİNDEN ŞİİRLER

NAZIM HİKMET:BÜYÜK İNSANLIK – KENDİ

SESİNDEN ŞİİRLER

Yeni çıkan kitaplar arasından ilginizi çekeceğine inandığım bu bölümde; büyük usta Nazım Hikmet’in şiirlerine, emperyalizme karşı vermiş olduğu mücadele sonucu yaşamını kayıp eden yazarımız Uğur Mumcu’ya, Yenilmeyen Deha Mustafa Kemal Atatürk’e yer verdim.

Nazım Hikmet

BÜYÜK İNSANLIK – KENDİ SESİNDEN ŞİİRLER

Nâzım Hikmet ve Bedri Rahmi Eyüboğlu elli sene evvel Paris’te bir araya ,geliyorlar. Nâzım yaklaşık olarak elli yedi şiirini teybe okur, Bedri Rahmi ülkeye dönerken yasaklı şair Nâzım Hikmet’in kayıtlarına el konulmaması için özel bir şekilde  tedbirler alacaktır. Bedri Rahmi, kayıtları oğlu Mehmet ve gelini Hughette Eyüboğlu’na bırakacaktır. Hughette Eyüboğlu, Paris’teki kayıtların üstünden elli sene geçtikten sonra gizlenen şiirlerin “gün ışığınaı çıkmasının vakti gelmiştir diyerek harekete geçecektir…Ve kayıtları Türkiye İş Bankası- Yayınlan’na teslim eder.

Yapı Kredi Yayınları ve Türkiye İş Bankası Yayınları, Nâzım Hikmet’in kendi şiirlerini seslendirdiği Büyük Insanlık-Kendi Sesinden Şiirler ünlü CD’sini ve kitabını yayımlıyor. İki büyük yayınevini İlk defa biraraya getirmiş olan bu mühim projeyle ünlü şairin elli yedi şiiri şairin kendi sesinden yayınlanırken; bugüne dek asla yayımlanmamışı iki şiiri de okurlarla buluşma fırsatı oluşuyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu