Yurt Dışı Tatil

Miami “Magic City”

Miami “Magic City”

Miami nehri etrafında kurulmuş olan bu büyüleyici şehir, farklı yaşam tarzı ve  eğlence anlayışının yanı sıra dünyaca ünlü gemi styahatlerinde de vazgeçilmez uğrak yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Bu büyüleyici  özellikleri ile Miami “Magic City” ismini hakkıyla taşımaktadır.

Güneşin tüm güzelliğiyle kendini gösterdiği, masmavi bir okyanusun sizi selamladığı ve eğlencenin tüm renkleriyle yaşandığı bir şehir hayal edin,gezilecek görülecek enteresan mekanları ve insanı büyüleyen iklimiyle Miami, Amerikalılar tarafından Magic City olarak adlandırılmaktadır. Miami; farklı kültürleri bir arada sunan etnik yapısı, görenleri büyüleyen bembeyaz kumsallan ve gece gündüz 24 saat süren eşsiz eğlence anlayışıyla Florida eyaletinin incisi olarak konuklarına bambaşka bir Amerika deneyimi yaşatmaktadır.

Florida eyaletinin en bilinen meşhur şehirlerinden biri olan Miami, Amerika’nın diğer şehirlerinin klasik yapılarına oranla farklı görüntülere ve kültürlere sahiptir ve genel olarak tri-ethnic bir şehir olarak tanımlanmaktadır.

Halkın genelde büyük çoğunluğunu hispanic olarak adlandırılmış olduğundan genel olarak halkı Kübalılar, Haitililer ve Karayipliler oluşturmaktadır. Bu nedenle de Miami şehrinin yapısı, bu ırkların kültürlerini ve canlılığını sonuna kadar taşımaktadır. Miami nehri etrafında kurulmuş olan bu büyüleyici şehir, farklı yaşam tarzı ve  eğlence anlayışının yanı sıra dünyaca ünlü gemi styahatlerinde de vazgeçilmez uğrak yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Bu büyüleyici  özellikleri ile Miami “Magic City” ismini hakkıyla taşımaktadır.

Sahil şeridi boyunca uzanan köprüleriyle adalara bağlanan Miami, cennetin arka bahçesi olarak adlandırılan Küba’ya kadar uzanmaktadır. Tropikal adaların baş döndürücü güzelliğini yaşamak isteyenler için Miami, her türlü zevki bir arada yaşayabilecekleri, farklı yerlerin ve kültürlerin tadına sonuna kadar varabilecekleri muhteşem bir uğrak noktası olarak kabul edilmektedir.

Miami İklimi

ABD’nin ünlü hortumlarının meydana geldiği yerlerden kabul edilen Miami’de yıl boyu yaklaşık olarak sıcaklık 24 derece civarlarında bulunmaktadır. Bunların yanı sıra genel manada sıcak kabul edilen Miami’de tropikal iklimin etkisi altında bununla birlikte bolca sagnak yağış yağar. Şehrin ikliminin en mükkemmel görülmekte olduğu aylar ise Ocak ile Mayıs aralarındaki dönemlerdir. Yaz aylarının hayli sıcak geçtiği zaman Miami’de bunaltıcı rutubet oranı ve ikindi yağmurları …yüzünden bu tarihlerde bu vakitlerde pek fazla tercih edilmez. İkliminin dezavantajlarını da yaşamakta olan Miami, 1926 senesinde yaşamış olduğu oldukca büyükce bir tayfunla yerle bir olmuş, Bütün binaların ve kent merkezinin tahrip olduğu tayfun sonrasında, 30’lu senelerin sonlarına doğru kent tekrardan inşa edilerek gerçek  bugünkü görüntüsüne kavuşması sağlanmıştır.

20’lerin ve 30’ların vazgeçilmez süsleme sanatı olan Art Deco mimarisi ile baştan aşağı yenilenen şehir, güneşin parıltısını ve ihtişamını sunan yakut, zümrüt ve safirin değişik tonlarıyla bezenmiş ve “Sihirli Şehir” lakabına yakışır bir görünüme kavuşmuştur. Güneş, okyanus, uçsuz bucaksız sahiller ve lüks oteller kenti olan Miami, tatil yapmak amacıyla gelen konuklara sunduğu zengin seçeneklerinin yanı sıra festival, kongre ve fuarlarıyla da adından oldukça söz ettiren bir şehirdir. Yaz kış birbirinden ilginç organizasyonlara ve fuarlara ev sahipliği yapan Miami’de; bir taraftan birbirinden güzel teknelerin yer aldığı Boat Show sürürken, diğer taraftan Uluslararası Harita Fuarı’nı görebilirsiniz.

Miami Film Festivalinde bağımsız filmlerin tadına varırken, Afro Amerikan Kültür ve Tarih Festivali’nde sıra dışı bir Amerikan kültürünün yansımasını da seyredebilirsiniz. Latin kültürünün tüm yansımalarını bir arada sunan Miami’de ağırlıklı olarak İspanyolca konuşulmaktadır. Müziğinden mutfağına kadar Latin kültürünün hakim olduğu şehirde, Güney Amerika ülkelerinden gelen azınlıklar, bu şehrin turizm açısında gelişmesine ve ilerlemesine büyük katkılarda bulunmuşlardır. Latin müziğinin, yemeklerinin, içkilerinin hatta renkli mimarisinin de gözle görülür bir biçimde yansımalarını sunan Miami şehri; Haitili, Karayipli, Kübalı, MeksikalI, Arjantinli, Bahamalı yerlileriyle farklı bir kültür yaratmayı başarmıştır.

Miami şehrinin doğusunda Biscayne Körfezi, batısında Miami Havaalanı, güneyinde Coral Gables Bölgesi ve kuzeyinde ise küçük kasabalar yer almaktadır. Farklı eğlence anlayışı ve gezi seçenekleriyle gelen konuklama her türlü konforu sunan şehirde belli başlı gezilecek ve görülecek mekanların başında; Little Havana, Little Haiti, Coconut Grove, Key Biscayne, South Beach ve Miami Beach gelmektedir. Little Havanada çoğunlukla Kübalılar, Allapatah Bölgesi’nde Amerikalılar ve Wynwood’da Puerto Ricolular yaşamaktadır. Little Haiti ticaret merkezi olarak bilinmektedir. Coconut Grove karnaval benzeri gece hayatıyla şehrin en canlı eğlence merkezlerinden birisidir.

Miami ve Downtown Miami

Miami’nin “Farklılığın Kenti” yada “Büyülü Kent” benzer biçimde isimlerle adlandırılmasına yol açan canlı yapısını sonuna dek yansıtıyor. Bundan başka Downtown Miami bütün sanatla alakalı faaliyetlerin de merkezi şeklinde biliniyor. Pekçok sanatla alakalı etkinliğin ve stand-up güldürü şovlarının mekan almış olduğu meşhur “Olympia Theater” bu bölgede yer almaktadır. “Biscayne Bulvarı” üstünde bulunan ve 1924 senesinde inşa edilmiş olan“Freedom Tower” (Hürriyet Kulesi) şehrin ilk olarak  inşa edilen gökdelenidir.

Miami ve South Beach

Bu bölgede ilk olarak dikkatiniz çekecek şey birbirlerinden renkli, değişik mimariye sahip yapının bulunuyor olmasıdır. Sanatın ve kültürün mimariye ne şekilde yansıdığını merak edenler için, 800’den çok binasıyla South Beach gelmiş olan misafirlerin mutlak görmesi gereken mekanlar arasında yer almaktadır. Son senelerde Miami’da en fazlaca ve en süratli büyüme gösteren bölge şeklinde de biliniyor. Yolunuz buraya düşerse sahilde enteresan şahısların gezdiği ve değişik kafelerin, barların yer almış olduğu Ocean Drive’da bir yürüyüş yapmayı unutmayın. Oldukça fazla keyif alabileceğinize garanti veriyoruz.

Miami ve Miami Beach

Filmlere, dizilere konu olan, yılın her günü parıldayan güneşi ve bembeyaz kumuyla ünlü Miami Beach; masmavi denizi, ünlü simaların boy gösterdiği neon ışıklı gece kulüpleriyle insanı büyüleyen, bambaşka bir gece yaşamı sunmaktadır. Miami Beach’in batı köşesinde bulunan Palm, Star ve Hibiscus adaları birçok ünlü sanatçının lüks içinde yaşamlarını sürdürdüğü evlerinin bulunduğu küçük adalar topluluğu olarak bilinmektedir. Ayrıca Miami Beach, her tür ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz alışveriş mağazaları sayesinde hem tatil, hem de alışveriş düşünenler için ideal bir yerdir.

Miami ve Little Haiti

Bir zamanlar “Lemon City” olarak anılan bölge Haitili göçmenlerin buraya gelip yerleşmesinden sonra “Li“’“ Haiti” adını almıştır. Karayip kültüreyle Amerikan ruhunun esintilerini taşıyan bölgede, egzotik mimarisiyle ünlü “Carribbean Market Place” adlı alışveriş merkezi görülmeye değer yerler arasındadı

Miami ve Little Havana

Küba’nın büyülü atmosferini oraya gitmeden görmek isteyenler için Downtown Miami’nin hemen batısında yer alan Little Havana, Küba’nın küçük bir kopyasını sunmaktadır. Sokaklar, caddeler, evler kısaca her yer Küba’nın esintisini taşır.

Miami kültürünün esas yüzünü teşkil eden Kübalı ve Hispanikler’in yaşadığı Little Havana, Fidel Castro’nun 1959 yılında iktidara geçmesiyle Küba’dan Miami’ye göç edenlerin oluşturduğu bir bölge halini alır. Ülkelerinden göç etmelerine rağmen, geleneklerine sadık kaldıklarının göstergesi olan “Calle Ocho Festivali” her yıl Mart ayında yaklaşık bir milyon kişinin katılımı ile gerçekleşmektedir.

Miami ve Coconut Grove

Miam Priin birçok yeri gibi kendine özgü renkliliği ve canlılığı olan bu bölge, yıl boyu değişik festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede bulunan “Miami Museum of Science and Space” bilime ve uzaya merakı olanlar için bulunmaz bir yerdir. Kaliteli restoranların ve barların yer aldığı bölge, aynı zamanda çok büyük iki adet alışveriş merkeziyle de göz doldurmaktadır.

Miami ve Coral Gables

Ağaçlarla çevrili caddeleri, birbirinden güzel bitkilerin bulunduğu parkları ve havuzlarıyla adeta Venedik’! anımsatan Coral Gables, yerel halk tarafından City of Beauty (Güzelliğin Şehri) olarak da adlandırılmaktadır. Bu bölgede, mimarisi olduğu gibi muhafaza edilmiş ve günümüze kadar korunmuş birçok tarihi yapı yer almaktadır. Akdeniz esintisini yansıtan bölgede, Miami’nin en eski üniversitesi olan “University of Miami” bulunmaktadır. Hemen üniversitenin yanında yer alan “Lowe Art Museum” (Lowe Sanat Müzesi) yerli ve yabancı birçok sanatçının eserlerinin sergilendiği görülmeye değer bir müzedir. Akdeniz mimarisinin özelliklerini yansıtan “Venetian Pool” (Venetian Havuzu), “Biltmore Hotel” ve “Douglas Road Entrance” da bölgedeki görülmeye değer diğer yerler arasındadır. Gerek servisleri, gerekse yemek çeşitleri açısından birinci sınıf sayılabilecek birçok restoran da damak zevkine düşkünlere en iyi kalitede hizmet sunmaktadır.

West Miami

Miami International Havaalanı bu bölgede yer almaktadır. Her yd Man* Dade County Fuan, Yıllık Bahar Festivali gibi çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Tamiami Parkı bu bölgede bulunan, görülmeye değer mekanlar arasındadır.

Miami ve Key Biscayne

Miami’nin en güney ucunda bulunan Key Biscayne, bisiklet ve doğa turları yapabileceğiniz Crandon Park ve Bill Baggs Cape Florida State Recreation Park isimli iki büyük parka ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıta Crandon Park içinde yediden yetmişe herkesin ilgisini çeken yunus ve katil balinalann şovlarıyla, değişik balık türlerini görebileceğiniz “Miami Seaquarium” da yer almaktadır.

Miami ve okyanusta kumar

Amerika’nın birçok eyaletinde olduğu gibi kumar oynamak Miami’de de yasak. Fakat eğlencenin, zevkin ve çılgınlıkların şehri olan Miami’de, çok özel yatlarla Atlantik Okyanusu’na açılarak kumar oynayabilme imkanınız var. Çok özel kumar turlarının düzenlendiği ve her türlü konforun en ince detayına kadar düşünüldüğü teknelerde, 5000 ile 10000 dolar arasında değişen tarifelerle, 4 saat boyunca dilediğiniz kadar kumar oynayabilir ve hoş bir Miami turu yapabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu