İlginç Bilgiler RekorlarSaglık

Neden mantarlar için panzehir geliştirilemiyor…

 

Neden öldürücü mantarlar için panzehir

yapılmıyor?

İl­laki moleküler yapısı karmaşık ve zordur. Bana sorarsanız ilaç sektörünün bu konuda bir pazarı yok. Şöyle düşününce zehir­lenenlerinse büyük çoğunluğu kırsalda yaşayan insanlardan oluşuyor. Yani panzehiri nasıl temin edecek.

Dünya da günde kaç kişi zehirleniyor? derseniz pekte or­talama bir rakam çıkmıyor. Bu durumda arz talep piyasasına pek hitap etmediğinden olsa gerek piyasanın çokta umrunda değil. Mantarlar gerçekten toplmun herkesiminin damak tadına hitap ediyor sadece kırsaldaki insanlar tüketmiyor tabiki.

Lüks restorantlarda da geniş bir menüye sahip Ancak onlar sertifikalı mantar bilimci mikologların onayından geçerek sofralara ulaşıyor..

Mantarlara dair doğru bilinen birçok yan­lış inanışlar var. Mesela mantara böcek geliyorsa yada yabani hayvanlar yiyorsa zehirli değildir gibi. Pişirince zehri ölüyor gibi, zehirli mantarların tadı ve kokusu çok kötüdür gibi,mantarı yoğurt­la yersek zehri etki etmez gibi liste böylece uzayıp gidiyor. Bununla ilgili birçok bilgiye internetten ulaşabilirsiniz. Mantarlar hafife alınacak bir konu değil malesef. Elinize dergiyi alıp mantar avma çıkmayınız.Yanınızda uzman mantar bilimci, te­crübeli bilgili insanlar olmadan mantar toplamak, rus ruleti oynamaktan farksızdır emin olabilir­siniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu