ŞEHİR REHBERİ

KÖPEKLERİN İSYAN GÜNÜ

KÖPEKLERİN İSYAN GÜNÜ

Yazan: Ceren Ercan Yöneten: Mark Levitas

Oyuncular: Zuhal Cencer Erkaya, Kanbolat Görkem Arslan, Elif Ürse, Sercan Gülbahar

Yardımcı Yönetmen: Burcu Salihoğlu Dekor ve Işık Tasarımı: Cem Yılmazer Hareket Yönetimi:Candaş Baş Müzik ve Ses Tasarımı: Ömer Sarıgedik Kostüm: Mehtap Yılmaz

Proje Asistanları: Mehmet Taşyiirek, Yunus İmğa, Umur Berk Seven

Avrupa’nın önemli tiyatro topluluklarını misafir eden Sao LuizTeatro Municipal ile İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapımı olan ’Köpeklerin İsyan Günü’ Lizbon’un ardından İstanbul’da. Portekiz basınında adından övgüyle söz ettiren oyun Platform’un ilk yapımı.

Oyuncu ve yönetmen Mark Levitas ile yazar, dramaturg Ceren Ercan’ın Aralık 2015’te kurdukları Platform, Türkiye tiyatrosunu uluslararası ölçekte tanımlayan bir yazar ve yönetmen kolektifidir.

’Köpeklerin İsyan Günü’; Flaubert’in Madam Bovary isimli romanının günümüzde, Nişantaşı’nda geçen serbest bir uyarlamasıdır.

Her sabah gibi o sabah Nişantaşı’nda, köpek gezdiricisi olarak çalışan genç, bir kehanet fısıldar. Küçük lüksleri için hiç durmadan çalışıp, yıpranan evliliğiyle boğuşan Suzan için o gün her şey sıradan görünmektedir. Annesi, bakıcı kadın ve köpek gezdiricisi gencin ekseninde güvenlikli orta sınıf evi tedirgin edici bir hâl almaya başlar. Köpekler semti saran kehanetin izini sürerken, geçmişin seçkinleriyle bugünün kazananları arasındaki çatışmaya ve her devrin kaybedenlerinin hikâyelerine uzanırız.

“Köpek yaklaşırken dedem onun göğsünde şimşek şeklinde bir yara izi fark etmiş. Tam bakarken köpek kendi yara izinin olduğu yerden dedemi ısırmış. Biliyor musun, o yara izinin aynısından bende de var, dokun!”

 

“Emma Bovary, Fransız taşrasında ahlâkçılık içinde patlamaya hazır bir bombaydı ve kökleşmiş muhafazakârlığı provoke ediyordu. Köpeklerin İsyan Günü’nde ise bunun neredeyse tam tersi oluyor. Oyunda dönüşen mekânın bizzat kendisi; bir ülkenin tamamı değişiyor yani. Hayatına eşlik ettiğimiz, cumhuriyetçi değerlerin taşıyıcısı olan kadın, bu dönüşümü ve bir yandan da yeni çevrenin eski mekânla çarpıştığı her anı gözlemliyor. Eskiden beri kendisine ait olan bir yere gittikçe yabancılaşan bir karakterin iyi tasvir edilmiş, güçlü hikayesi bu.”

facebook.com/platformtiyatro

instagram.com/platform.tiyatro

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu