Kültür-Sanat

Klasik Düşünce Okulu

Klasik Düşünce Okulu ile Yaşama Farklı Bir Pencereden Bakış

Üsküdar’da tarih kokan bir bina­da eğitim veren Klasik Düşünce Okulunun temelleri 2015 yılında bir grup akademisyen tarafından atıl­mış. Mayıs 2016 tarihinden itibaren de “Klasik Düşünce Okulu Derneği” çatısı altında ilmi çalışmalarını sürdürüyor.İslam medeniyetinin kurucu derslerde okuyan değil yazan nesil hedefiliyoruz diye belirtiyor.

İslam medeniyetinin kurucu eserleri işleniyor

İslam düşüncesinin kurucu eserlerinin Türkçe işlendiği okulda, İbn-i Arabi’nin Futuhat-ı Mekkiyye’sinden Aristoteles’in Metafizik’ine kadar pek çok kült eser derslere konu ediliyor. Okulun asıl gayesi ise yazar ye­tiştirmek. Klasik Düşünce Okulu’nun kurucularından Prof. Dr. Ekrem Demirli, gençlerin naza­ri mirası, metafizik düşünceyi ve İslam mirasını daha iyi tanımalarını sağlamaya çalıştıklarını söy­leyerek, “Bir bakıma öğrencileri birikimli yazarlar haline getir­meyi hedefliyoruz. Amacımız Klasik Düşünce Okulundan okuyan değil yazan bir nesil çıkması” diyor.

 

Derinlikli ilim tahsili

Kapısından içeri adım attığınızda sa­mimiyetin hissedildiği okulun koridor­ları hevesli, meraklı, öğrenme aşkıyla dolu gençlerle dolup taşıyor. İlahiyattan edebiyata, felsefeden tarihe kadar çeşit­li alanlarda eğitim alan gençler burada ilmi en derinlikli biçimde tahsil ediyor. Okur- hoca, yazar-öğrenci şiarıyla hare­ket eden okulda, öğrenciler yazarların okuduğu metinleri dikkatle takip edip notlarını birbiriyle paylaşıyor.

Dersler internetten canlı yayınlanıyor

Okulun öğrencileri yazılarını blog üze­rinden yayımlıyor. Ayrıca Klasik Düşün­ce Okulu’ndaki dersler internet üzerin­den canlı olarak herkese açık şekilde meraklısıyla buluşuyor.

Klasik Düşünce Okulu katılmak isteyenler başvurularını bu  http://www.klasikdusunceokulu.org adresi üzerinden yapabilirler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu