Haberlerİcatlar&Buluşlar

Kırmızı Işıkta Geçerken Dikkat Darısı Bizim Ülkemize

Kırmızı Işıkta Geçerken İki Defa Düşünmenizi

Sağlayacak Kampanya

Fransız yol güvenliği otoritesi DRIEA da bu duruma çözüm bulmak için Serviceplan ile çarpıcı bir işe imza atmış.

Her yıl binlerce insan trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Bu kazaların bir kısmına da yayalar sebebiyet veriyor. Herkesin elinde akıllı telefonlarıyla gezdiği günümüzde trafik ışıklan çoğu kez görmezden geliniyor ve bunun sonucunda pek çok kaza yaşanıyor.

Fransız yol güvenliği otoritesi DRIEA da bu duruma müdahale etmek için reklam ajansı Serviceplan ile çarpıcı bir işe imza atmış.

Paris’te işlek bir caddede bir yaya geçidinin yakınına özel bir reklam panosu yerleştirmişler. Hareket sensörleri ve dahili hoparlör sistemi olan bu pano, yaya kırmızı ışıkta geçtiğinde onu algılayıp ani bir fren sesi çıkartıyor.

Korkuyla fren sesinin geldiği yöne bakan yayalann, yüzlerindeki o korku dolu ifade fotoğraflanıyor ve reklam panosunda görüntüleniyor. Fotoğraflarını “ölümle yüz yüze gelme riskini almayın. Karşıdan karşıya geçerken ışıklara dikkat edin.” mesajıyla bitlikte gören yayaların bir daha kırmızı ışıkta geçerken iki defa düşünecekleri kesin.

Bu anlan videoya alan ve internete servis eden DRIEA, kısa sürede geniş ki delerce paylaşılıp insanların bilinçlenmesini sağlamış. Umuyoruz ki bu tarz işler daha fazla yapılır ve trafik kazalarında yaşanan kayıplar minimuma indirilir.

Bizim ülkemizdede özellikle trafğin yogun olduğu bölgelerde caddelerde okul çıkışlarında bu tür uygulamlar yapılır dalgın trafik ışık ve işaretlerine uymayan vatandaşlar üzrinde çaydırıcı etki oluşturur bu saye bir nebze olsun kazaların önüne gecilebilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu