Yurt Dışı TatilYurt İçi Tatil

Kıbrısta Görülesi Yerler 7

Hz. Ömer Tekkesi

Hz. Ömer Tekkesi-eyasamrehberi (4)
Kıbrıs’ta Müslümanlar için önemli ziyaret ve adak yerlerinden biri olan Hz. Ömer Tekkesi, 7- ve 10. yüzyıl arasında gerçekleşen Arap Akmları dönemine tarihlenmektedır. Tekke, Girne’nin yaklaşık 4 km. doğusunda Çatalkö’ün kıyı şeridinde yer almaktadır.

Pirohu

Pirohu-eyasamrehberi (1)

Kıbrıs’a özgü bir hamur yemeğidir. Hamurun içine Kıbrıs peynir çeşitlerinden nor ile naneden oluşan  karışım konularak haşlanır. Üzerine rendelenmiş hellim serpilerek servis yapılır. Sıcak yenilebilen bu yemek, hem yerli halk, hemde turistlerin sevdiği yemek çeşitleri arasındadır.

Baf sakızı

baf-sakizi-eyasamrehberi (2)

Baf sakızı çitlembik agacının reçinesinden yapılmakta Kıbrısa ait olan oldukca sert ve uzun süre çineyebileceğiniz beyaz renkta bir sakızdır.İnce kagırtlar içine sarılan sakızlar bölgeye gelen turistler tarafından oldukca rabet görmektedir ve recineden yapılan Kıbrıs’a  özğü ve oldukça sert olan bu,sakızlar, günümüzde ik özellikleri nedeniye ilği çekmektedir.

Geleneksel Sele Sesta ve Sepetler

Sele ve sesta, buğday saplarının doğal renkte veya boyanarak örülmesi ile elde edilen bir mutfak gerecidir. Sepet ise, genellikle kamış ve ağaç sürgünlerinin örülmesi ile yapılan bir taşıma aracıdır. Eski zamanlarda yaygın olarak kullanılırken, günümüzde genellikte dekoratif amaçlı kullanılmaktadırlar. Ülkemizi ziyaret eden turistlerin yanlarında götürebileceği otantik hediyelik ve hatıra ürünlerindendir.

Hamur işleri ve Börekler

Tarih boyunca değişik kültürlerden etkilenen Kıbrıs mutfağında hamur işleri ve börekler önemli yer tutar. Tatar böreği, pirohu, nor böreği, kıyma böreği, ıspanak böreği, kabak böreğ, mantar böreği, zeytinli, heüimli, bidda, çörek, tahmil, pilavı bunlardan en  önemlileridir.

  Lefkara İşi

Lefkara İşi-eyasamrehberi (3)

Kibrisin el şeriatları, tarihe malolmuş niteliklere sahiptir. Örneğin Büyük İskender’in kılıcının Kıbrıs’ta yapıldığı, ya da Leonardo Da Vinci’nin Kıbrıs nakışlarına hayranlığı bilinmektedir. Lefkara işinin adı, ortaya çıktığı Lefkara köyünden gelir. Geçmişi 14 yüzyıla kadar uzanan   Lefkara işi geçmiş dönemlerde halkın kendi kullanımı için yapılırken, sonraları ticari amaçlı olarakda yapılmaya başlanmıştır.

Yamaç Paraşütü
Kuzey Kıbrıs’ta yapılabilecek sporlar arasında yamaç paraşütü de vardır. Adrenalin tutkunlan, bu sporu yılın belli dönemlerindi (Nisan-Ekım) yapıp, aynı zamanda manzara fotoğraftan da çekebilmektedirler…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu