Kim Kimdir ?Kültür-Sanat

Keira Knightley Kimdir?

Keira Knightley Karayip Korsanlarının Güzel Oyncusu

Keira Knightley aslında İngiliz asıllı bir oyuncu 2005 yapımı Pride and Prejudice  film ile Oscara aday gösterilen Karayip Korsanları’nın güzel yıldızı Keira Knightley.


DÖRT YAŞINDAYKEN TV FİLMLERİNDE ROL ALARAK OYUNCULUK KARİYERİNE ADIM ATAN İNGİLİZ YILDIZ KEIRAKNİGHTLEY  2003 YAPIMI ‘BEND İT LİKE BECKHAM’ FİLMİ İLE AMERİKALI SİNEMASEVERLERİN DİKKATİNİ ÇEKMEYİ BAŞARDI.
JANE AUSTEN’İN AYNI ADLI ROMANI ‘PRIDE AND PREJUDICE’DAN UYARLANAN FİLM İLE HEM OSCAR’A ADAY GÖSTERİLDİ, HEM DE HOLLYWOOD’DAKİ YERİNİ İYİDEN İYİYE SAĞLAMLAŞTIRDI. ‘PlRATES OF THE CARIBBEAN’ SERİSİYLE HOLLYWOOD’UN ÜNLÜ KADINLARI KERVANINA KATILAN KEIRA KNİGHTLEY BAŞARILARINA YENİLERİNİ KATMAKLA MEŞGUL

26 Mart 1985’de Middlesex İngiltere’de dünyaya gelen Keira Knightley’in anne ve babası da oyuncu. Keira Knightley, eğitimini Richounda bulunan Teddington Okulunda ve Esher Koleji’nde tamamladı. Keira Knightley çocukluk yıllarıdan itibaren ünlü bir oyuncu  olma hayalleri kuruyordu işte bu yüzden ingilterede bulunan ünlü bir ajansa yazıldı. 90’lı yıllarda genelde TV filmlerinde rol almaya başlayan Keira Knightley ‘Star Wars Episode: The Phantom Metace filmindeki rolü ile dikkat çekmeye başladı. 2001 yılında Robin Hood-Prince Thieves’deki Robin Hood’un kızı rolü ile yıldızı iyiden iyiye parladı.Keira Knightley’nin Hollywood’da en önemli çıkışı ‘Bend It Like Beckham’ filmi ile gerçekleşti. Bu film ile ücretini de yükselten güzel yıldız, ‘Pirates of the Caribbean-The Curse of the Black Pearl’ filmindeki kadın başrolün de sahibi oldu.

Keira Knightley’nin diğer filmleri arasında ‘Love Actuafly ve’King Arthur’ yer alıyor. 2005 senesinde The Jacket’, ‘Domino ve ‘Pride and Prejudice’ filmlerinde rol alan Knightley, ilk iki filminde olumsuz eleştiriler almış olsa da, ‘Pride and Prejudice’ filminde kariyerinin en olumlu eleştirilerini almakla kalmayıp, Oscar’a ve Altın Küre ödüllerine de aday gösterildi. 2006’nın temmuz ayında gösterime giren ‘Pirates of the Caribbean-Dead Man’s Chest’ ve serinin 3. filmi ‘At Worlds End’, Keira Knightley’e büyük başarı getirdi bu sayede ünü tüm dünyaya yayılmış oldu. Alessandro Baricco’nun romanından uyarlanan ‘Silk’ ve Lan McEwan’ın romanından uyarlanan ‘Atonement’ filmleri Knightle’nin son filmleri arasında yer alıyor, önümüzdeki aylarda ise başrollerini Sienna Miller ve Matthew Rhys ile paylaştığı The Edge Of Love filmi gösterime girecek. Keira Knightley şu anda Devonshire Düşesi’ni canlandırdığı The Duchess’ filminin çekimleri ile uğraşıyor.

Birçok Hollywood yıldızı gibi  Keira Knightley de oyunculuk dışında modellik de yapmayı ihmal etmeyen Keira Knightley Asprey markasının yüzü olarak görev yapıyor. Aynı zamanda da Japon televizyon reklamlarında gösterilen ‘Lux adlı saç bakım ürünlerinin yüzü. Nisan 2006’da ise dünyaca ünlü Fransız moda devi Chanel’in parfümü ‘Coco Mademoiselle’ in de reklam yüzü seçildi. Keira Knightley, Chanel ile işbirliğini önümüzdeki aylarda çekimlerine başlanacak olan Coco Chanel m hayatının konu edildiği fimde rol alarak devam ettirecek gibi gözüküyor.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu