Yurt İçi Tatil

Kazdağları`nda Tatil

Kazdağları`nda Muhteşem Gezi

Kazdağları`nda Tatil – Kalmak – Seyahat edilecek Bölgeler

Tatil dönemleri insanları bunalıma sürükleyen en büyük şeyler ön karar süresi olup gidilecek yere biran evvel karar verip, hesaplı olması yönünden tatil öncesi yapılması gerekli olan seyahat paketi alımı, otel, uçak bileti vb. ön hazırlık aşamları olmaktadır. Bir de eğerki balayı seyahati yapılacaksa epey daha zorlaşmakta, fiyatlar yükselmeden en elverişli fırsatı yakalama gayreti yaşanır. Otel ve balayı seyahati arayışı içerisinde olanlara benim bu yazımda anlatmak istediğim mekan ülkemizin en değerli yerlerinden birisi olan olan Kazdağları bölgesi olacak.

Kazdağı`nda dağ deresi
Kazdağı`nda dağ deresi

Kazdağı ya da Kazdağları`na Antik zamanda İda denilmektedir. İnanışa bakılırsa Yunan mitolojisinin en büyük tanrısı sayılan Zeus`un Girit`te doğduğu İda Dağı`na atıfta yer almak için Kazdağları`na İda denilmiş. Kazdağları geçmişte mitolojik mühim vakalara da konut sahipliği etmiştir.Bu yüzden hemi doga güzelliği olarak hemi tarihi değeri olarak oldukca büyüktür.

Peki Kazdağları coğrafik olarak nasıldır?

Kazdağı (İda Dağı) Edremit`in kuzeyinde, Balıkesir ile Çanakkale şehirleri arasında yer almıştır. Temel Kazdağı ve üç tepesi başta bulunmak suretiyle Kazdağları Ihtiyar Dağı, Gürgen Dağı, Eybek Dağı ve Kocakatran Dağı şeklinde dağ sıralarının geneline verilen addir. Yemyeşil örtüsü, şelaleleri, kirsiz havası ve rahat atmosferi ilede Kazdağları tatil ve otel seçenekleri içinde tercih edilebilecek bir mekan yer olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kazdağları`nda konaklama ne şekilde yapılır?

Ormanlık ve özenli bir havaya haiz Kazdağları`nda konaklama için en fazla tercih edilen bungalov evleri olmakta. Hintçe “Bangladeş stili” manasına gelen “bangla” kelimesi İngilizce`ye bungalow şekilde girmiştir. Doğrusu bungalow (bungalov) Bangladeş stili, Yerden uzaklığı az olan çatılı konut manasına gelmektedir. Bu evler çoğu zaman katlı olup, tahtadan yapılmıştır ve etrafı veranda ile çevrilidir. Nostaljik ve duygusal bir yaşamak için Kazdağları bungalov evlerinde gecelemek mükemmel bir seçim olacaktır. Kazdağları bungalov evlerinde konaklama tutarı 2 fert için gecelik yekûn 300-400 TL aralığındadır.

Kazdağı Sarıkız Türbesi
Kazdağı Sarıkız Türbesi

Kazdağları Seyahat edilecek/Görülecek Mekanlar:

Tabiat ve rahatlık arayışı içerisinde olmuş olanlar Kazdağı bölgesinde pek epey aktiviteyi yapma olanağına haizdir. Bungalov evlerde bir otel/balayı otelleri konaklamasını deneyimlemenin ile birlikte gelin Kazdağları`nda neler yapılabilir gelin buna sıra ile  bakalım:
* Akçay`da 1 tas tamam gün yöre turu
* Trekking Turu: Jeepler ilede Zeytinli Beldesi, Mehmet Köyü, Deliktaş, Orman Gözetleme Kulesi, Kırse alanını içeren bir tur.
* Dağ içinde yürüyüş, şu kenarında öğlen yemeği ve kamp
* Kazdağı Ulusal Parkı ziyareti
* Yayla Çeşme`de civar seyahati; Burada harkulade bir dağ suyu içmek mümkün.
* Orman Yangın Gözetleme Kulesi ziyareti: Burası manzarayı seyredip, mükemmel fotoğraflar çekebileceğiniz, güzellikte bir mekan.
* Sarıkız Tepe Noktası seyahati: 1784 metre yükşelikte gezinti için bulunmaz bir yer
* Sarıkız Türbesi ve efsanesi
* Tozluyayla bölgesi turu: Burada Kazdağı köknarlarını görebilirsiniz.
* Altınoluk Şehir seyahati: Altınoluk, Dağları’ndan itibaren yeryüzünün en lekesiz ikinci havasına haizdir.
* Şahindere Kanyon turu
* Şelaleler turu: Hasan Boğuldu Şelalesi ve filmlere mevzu olan Hasan ilede Emine’nin üzgün sevği öyküsünü bu turda dinleyebilirsiniz. Sütüven, Mihli Karabuvet Şelaleleri, Zeus Altarı, Köyü, Tahtakuslar Köyü Alıbey Kudar Etnografya Müzesi, Adatepe Zeytinyağı Müzesi de bu turda görülmesi gereken  yerlerden.

Kazdağları Otelleri

İda Natura Kazdağları Otel Life Style görkemli bir bungalov seyahati sunmakta.

Gezi Rehberi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu