İnsan ve Yaşam

İyimser Koca

İyimser Koca

Bardağın hep dolu tarafını görür. Bardak boşsa “Olsun doldururuz.” diye düşünür. Umudunu hep korur. Daima sakindir. Hiçbir şeye sinirlenmez. “Her işte bir hayır vardır.” felsefesiyle hareket eden bu koca tipi bazen insanı çıldırtabilir. Ona göre insanlar hep tertemiz, dünyaysa tozpembedir.

Bu koca tipi hayatta iki kadm tanımıştır; birisi annesi, diğeri karısı… Bu iki kadının dünyanın en iyi iki kadını olduğuna inanır. Bu iki melek karşısına çıktığı için kendisini dünyanın en şanslısı addeder. Ona göre bu iki meleğin anlaşmaması imkansızdan da öte bir şeydir. Bu nedenle bu tipe ütopyacı koca da denir. İlkçağdan beri mevcut bir tiptir.

Ne demişler? İyimserliğin en fazla olduğu yer akıl hastanesidir. Fakat iyimser erkeğin bu çılgınlığını sezmesi, karşısındakilerin iki melek değil birbirlerini alt etmeye çalışan iki ezeli rakip olduğunu anlaması uzun sürmez.Buna rağmen iyimser koca iyimserliğinden bişi kaybetmez.

İyimser kocaya göre karısının bütün gün evin içde koşturması, bir mutfağa, bir çocuklara, bir çamaşır yıkamaya gitmesi de problem teşkil edecek bir durum değildir. Ona göre kadın iş yapmaktan zevk alıyordu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu