Haberler

İsviçre Saat Endüstrisi Çıkış Arıyor

1.5 yıldır kan kaybeden İsviçre saat endüstrisinin köklü markalanndan Tag Heuer, çıkışı, fiyatı aşağı çekip akıllı saate yatırım yapmakta buldu.

Markanın yöneticisi Philippe Roten “Yüzde 12 indirim talebi patlattı. Bence seneye birçok İsviçre markası aynı stratejiyi uygulayacak; çünkü dünya zor bir dönemden geçiyor dedi.
Apple’ın ve Google gibi markaların akıllı saat  satışa çıkarması ve İsviçre Frangın dolar karşısındaki çalkantılı pozisyonu dünya saat pazarının yüzde 52’sine hükmeden İsviçre’de endüstriye ciddi darbe vurdu. Son 1.5 yıldır krizi yönetmeye uğraşan İsviçre markalarının 160 yıllık mazisiyle en köklüleri arasında yer alan Tag Heuer, bu dönemde çift haneli büyüme yakalayınca tüm gözler üzerine çevrildi. Türkiye distribütörü Saat&Saat’in davetiyle geçtiğimiz hafta İstanbul’a gelen Tag Heuer Uluslararası Satış Direktörü Philippe Roten ile buluştuğumuzda ben de önce ‘neyi farklı yaptıklarını sordum. Aldığım cevap Tüm dünyada fiyatları en az yüzde 12 düşürdük.

Saatte küresel trendin akıllı telefonlara ve dolara bağlanabilen ürünler olduğunu belirten  Roten,İsviçre buna adapte olamadı. Biz bu yıl Google ve Intel işbirliğiyle akıllı saat modeli Connected’ı piyasaya çıkardık, miktar açısından markanın tarihindeki en iyi satış yapıldı. Yaklaşık 1 yılda 60 bine yakın Connected satıldı ve bu bize sürpriz  olduğu için talebe yetişemiyoruz” dedi.

‘TÜKETİCİ ARTIK ÇOK HASSAS’

Connected’ı bin 400 Euro’ya pazara sürdük ve şunu da söyledik: 2 yıl sonra sıkılırsan geri getir, tizerine bin 400 Euro daha koyarak klasik modelle değiştir. Diğer ürünlerde de fiyatı indirince ciro yüzde 22 arttı.

Sonuçta, 15 bin dolara da saat satıyoruz. Değeri daha yüksek bir saati iyi fiyata yerip tüketiciyi harekete geçirdik. Bu riskti ve alınmalıydı. Bence seneye birçok İsviçre markası aynı stratejiyi uygulayacak. Tüketici artık fiyatla ilgili çok hassas. Dünya zor bir dönemden geçiyor ve zorluklarla savaşmanın yolu buradan geçiyor

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu