HaberlerKültür-Sanat

İstanbul’u Anlatmak Türkiye’yi Anlatmaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan:İstanbul’u Anlatmak

Türkiye’yi Anlatmaktır.

İstanbul’un fethinin 564. yılı kutlamalarına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”İstanbul’u anlatmak, Türkiye’yi anlatmak­tır. İstanbul’a hizmet etmek, Türkiye’ye hizmet etmektir” dedi.Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fethi­nin 564,yılı Haliç’te dü­zenlenen görkemli bir gösteriyle kutlandı. Organizasyona Cumhur­başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Binali Yıldırım ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş katıldı.

“İstanbul Protokolü İftarı ve İs­tanbul’un Fethinin 564. Yılı Kutla­maları” na iş ve sanat dünyasından isimler, dini cemaat temsilcileri de iştirak etti. İstanbul’un, Türkiye’nin özeti olduğunu belirten Cumhurbaş­kanı Erdoğan, “Türkiye’nin 80 vilaye­tinin tamamının da İstanbul ile insa­ni ve fiziki bağlantısı vardır. Öyleyse İstanbul’u anlatmak, Türkiye’yi an­latmaktır. İstanbul’a hizmet etmek, Türkiye’ye hizmet etmektir” dedi.

Vazife gere­ği gittiği 100’ün üzerindeki ül­kede hiçbir şehri İstanbul ile mukayese edemeyeceği­ni ifade eden Erdoğan, İstan­bul’a  hizmet etme şerefinin dahi başlı başı­na bir iftihar, bir itibar sebebi oldu­ğunu belirtti. Aşık Veysel’in “Sever­sen olayım yarin İstanbul” sözlerini anımsatan Erdoğan, “İşte bizim de bu şehri sevmemiz yetmiyor, kendi­mizi de ona sevdirmemiz gerekiyor. İstanbul böyle bir şehir. Buradaki arkadaşlarımız için kendilerini İs­tanbul’a sevdirmenin yolu, ona en iyi hizmeti vermekten geçiyor. Ama unutmayınız her güzel gibi İstanbul da nazlıdır. Gönlünü etmek için çok çalışmak, çok emek vermek, çok fe­dakarlıkta bulunmak gerekir” diye konuştu.

“Kadim medeniyetler şehri İstanbul”

Ramazan ve İstanbul’un fet­hinin aynı güne geldiğini belir­ten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Ramazan hoşgörünün, merhametin ve kay­naşmanın ayıdır. İstanbul, fetih­le birlikte barışın ve hoşgörünün hakim olduğu bir şehirdir” dedi.

İstanbul’un fethinin çağ değiş­tirdiğini vurgulayan Topbaş. “Ka­dim medeniyetler şehri, dünyanın merkezi, güzeller güzeli bu şehir fetih ile birlikte anlam kazandı. Bu şehri fethedenler yeryüzündeki en büyük zaferi elde etmişlerdir” diye konuştu.

Haliç’te dev sahne kuruldu

Gösteri için sahilden 50 metre açıkta deniz yüzeyine özel platform kuruldu. 78×18 metre ölçülerindeki sahnede 20 dakikalık 3D mapping gösterisi yapıldı. Kutlamalarda su, ışık, lazer ve su perdesi gösterisi, 30×90 metre ölçüsündeki yüzer gös­teri platformunda sunuldu. Dünya tarihini değiştiren, bir çağ kapatıp başka bir çağ açan büyük deha Fa­tih Sultan Mehmet Han ile onun mu­zaffer ve muhteşem askerlerinin İs­tanbul’u fethi yeniden canlandırıldı. Ayrıca kutlamalarda, 85 kişilik Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Mehteran Birliği de bir konser verdi.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu