eDevlet

İşkur ve Kosgeb Destekli Uygulamalı Eğitimler…

İşkur ve Kosgeb Uygulamalı Eğitimler

İşkur Eğitim Başvurusu

 

İşkur’da Hangi Eğitimler Verilmekte, Kimler Faydalanabilir?
Bu kurumda saha eğitimler dahada fazla fazlaca meslek ile ilgili olup, kültür sanat eğitimleri yerine mesleki eğitimler verilmekte yani işin aslı üretim ve alanıyla ilğili gereksinim duyulan bütün vasıfların eğitimiveriliyor. Kimlerin yaralanabileceğine göz ataçak olursak ilk olarak 15 yaş üst işsizler, üniversite talebeleri, engelliler, hükümlüler ve çalışmakta olanların mesleki eğitimleri yanı sıra kendi işini oluşturmayı  arzu eden kendi işini kurmak istemekte olanların katılmak zorunlu oldukları KOSGEB kursları yer almaktadır. Kurs türleri kategoriler haline getirilmiş olup, şu anda isterseniz bunlara kısa bir süre içerisinde ve özet biçimde bakalım.

 

İşkur İşbaşı Eğitim Programı

Kısaca adı İEP olan (İşbaşı Eğitim Programı) bugüne dek gördüğüm en mükemmel projelerden birisidir diyebilirim. 15 Yaş üst bütün işsizlerin yararlandığı bu uygulama normal kurslar yerine İşkur’a kayıtlı firmalarda kuramsal ve uygulamalı şekilde sürdürülmektedir. Asgari 320 gün devam eden bu kurslarda bununla beraber asgari üçret çivarında aylık ve sigortası primleriniz İşkur tarafınca ödeniyor. Programa dahil olan şirket herhangi bir gider yapmamakta.. Bu fırsattan yararlanmak isteyen işletmelerde aranan en az 2 çalışmakta olan bulundurulması ve kuruma kayıtlı olması gerekiyor. 2009 Yılından beri yapılmakt olan bu projeden şimdiye değin ortalama 400 bin insan yaralanma imkanı bulmuştur. Bu fırsattan 15 yaş üst işsizler yanı sıra üniversite talebeleri de yararlanabilmektedir. Bilhassa eğitim almış oldukları bölümlerle alakalı kuruluşlarda talebelerin tecrübe kazanması amaçlanıyor.Eğitim bitiminde veyahut içinde işveren sizden hoşnut kalması halinde sizleri ekibine dahil etmektedir. Bu şekilde oldukca güzel ve garantili bir kurs eğitimi olmaktadır.

 

İşkur ve Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Kursları

Türkiye’de gelişen tiçaret iş hayatı  ile fırsatlarında bu yönde geliştiğine ilişkin gelişimleri görüyoruz. Bilhassa kendi işini oluşturmak isteyenler için bağışlama ve faizsiz kredi desteği veren KOSGEB (Ufak ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) 2009 yılına dek yalnız işletmeler için olanak elde etmiş olup, bu süreçten ardından kendi işini oluşturmak isteyenler içinde kendi işini kurmak isteyenlere desteğini başlatmış oldu. Bu saglanmış olan imkandan faydalanmak için öncelikle yapılması ihtiyaç duyulan mecburi 32 saat sürecek kurslara katılıp, sertifika almak gerekmektedir. Bu kursu Kosgeb kendisi vermekte olduğu gibi yetki vermekte olduğu kuruluş ve kuruluşlarca sürdürülmektedir. Görevli kuruluşlardan biride Türkiye İş Kurumu olup, kurs araştırma işlemi sayfasından kurs türü şeklinde GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM PROGRAMI seçmeniz gerekiyor. Kosgeb destekleri yardımı ile alakalı daha çok detaya aşağıda bulunan linkten ulaşmanız mümkün. http://www.ismekkurs.com/kosgeb-kurslari-istanbul

 

İşkur ve Çalışmakta olanların Mesleki Eğitimi

İşkur kurs çeşitlerinden biriside çalışmakta olanların mesleki eğitimi olup, bilhassa riskli ve hayli riskli işlerinizde çalışmakta olanlara yöneliktir. Burada eğitim yanı sıra yapılan görev ilede ilğili alınması gerekli olan belgeler veriliyor. Model sunmak gerekirse bir hayli meslekte MYK doğrusu mesleki yeterlilik dökümanı mecburi hale geldi u sıralar artık. İşkur tarafınca gerçekleştirimiş olan kurs sonrası bu alanda imtihan yetkisi yeralan kurumlara yönlendirilerek MYK bitirme belgesi alabilmeniz sağlanmaktadır, belge harcamaları isede İşkur tarafınca karşılanır.

UMEM (Uzmanlaşmış Mesleki Edindirme Merkezleri)

Ülke’nin en kapsamlı iş sahibi yapma projesi kabul edilen UMEM Beceri 10 Projesi yardımı ile , halk, üniversiteler çalışmak yürütmektedir.işyeri sahibinin gerekli duyduğu mesleki branşta ihtiyacını firmaya kuruma bildirerek bu branşta işsizlerin bilgisini talep eder. İşverenin istemiş olduğu meslekte kalifiye eleman yoksa hemencecik o alanda kurs açılarak işyeri sahibinin istemiş olduğu kursiyerler eğitilerek çalışacak seviyeye getirilir. Bu branşı özellikle takip etmenizi öneririm,arada bir bazen çok kaliteli mesleki kurslar yeniden tekrar ortaya çıkabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu