Dondurma Tarifi

Hurmalı Dondurma Tarifi

Hurmalı Dondurma Tarifi

Gerekli Olan Malzemeler:

12-15 adet hurma büyüklüğüne göre
8 su bardağı süt
6 tatlı kaşığı saf salep (katkısız)
Dilerseniz üzerine çeviz ezmesi

Nasıl Yapılacağı Tarifi:

Ilk olarak hurmaları güzelce sudan geçirin. Dondurmaya başlamadan 2-3 saat evvel üzerlerini örtecek kadar ılık su döktükten sonra genişce bir kapta ıslatılır.Daha sonra hurmaların çekirdekleri çıkartılır.

Sütü bir tencerede güzelce kaynatıp soğumaya bırakın. Ufak bir kaseye salebi ilave edin, soğuyan sütten üstüne birazcık döküp kaşıkla karışmasını sağlayarak salebi pütürsüz bir kıvama getirin ve  tenceredeki süte güzelce karıştırın. Ocağı orta ısıda açtıktan sonra, devamlı karıştırarak süt sert muhallebi olana dek hafif ateşte yavaş yavaş pişmeye bırakın.

Katılaşan sütü ateşten aldıktan sonra ve yaklaşık olarak 5-10 dakika  devamlı tam kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Suda yumuşayan hurmaları çekirdeklerinden ayırdıktan sonra küp biçminde ince ince doğrayın.

Her bir kaseye iki hurma düşecek şekilde, hurmaları kaselerin içerisine ilave edin. Üstüne hazırlanmış olan dondurmayı boşaltın ardından soğumaya bırakın ve buzdolabında dinlenmeye bırakın. Servis etmeden evvel 3-4 saat  buzluğa yerleştirin buzdolabında donmaya bırakın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu