İcatlar&BuluşlarTeknoloji&Bilim

HOMINİN AVCISI

HOMİNİN AVCISI

HOMİNİN AVCISI

Paleoantropolog Lee Berger insan

İnsan oğlunun soyunu atasına ait fosilleri araştırıyor hemide bunu yaparken bilindik metotlardan çok farklı yollarla alışılmadık biçimde yapıyor.

Beraber çalışmış olduğu biliminsanlarına yetki veriyor, yeni yollar arıyor keşfediyor ve bunları sıradan haline getiriyor ve yeni keşifler ile bilmin önünü açmaya çalışyor.

Yeni kitabı Almost Human adlı kitabı ve son çalışmalarının yardımı ile gün ışığına çıkarmaya çalışıyor insan ırkının gelişimine dair yeni bilğileri topluyor.

En son keşfiniz Homo naledi insan kökenine dair teorileri nasıl değiştiriyor neler değişiyor. Homo naledi’nin yaşı 200 bin ile 300 bin arasında. En iyi tahmin bu. Modem insanın o günden bu güne gelişimine denk gelen karmaşık aletlerin kullanılmaya başlandığı Orta Pleistosen sonuna kadar Afrikada yaşamış oldukca ilkel bir yaşam belirtisi gösteren küçük beyinli ilkel homininelimizde. Ayrıca gözlerden tamamen uzak ikinci bir mağara odasında, aralarında birçok iskeletin de olduğu Homo naledi kalıntılarıdan bulduk. Yani şimdi bu muhteşem kavrama dair iki kanıt var. Buradan ortaya çıkarak soruları bir düşünün.

İşlenmemiş verileri yayımlamanız eleştirilere yol açmıyor mu?

Evet bir eleştiri var ama bu geçiş dönermndeki tüm bilimlerde hep karşılaşılan birduzıam. Açık kaynak uygulamasıyla verilerimizi ve üçboyutlu görsel dosyalanmızı paylaşmanın altında yatan fikir, paleoantropoloji yi deneysel bir bilime dönüştürmek. Birim dünyasında normalde hiç bir veri böyle işlemedi. Ortaya attığımız savlar başkalarınca test edilmediği sürece deneysel bir bilim olmuyor.

Acemi bilim insanlarının bu tür önemli koularda kullanmak, eğer bilim başarısı ya yanlış olursa kariyerlerinide bilmin geleceğinide büyük riske atmıyor mu?
Tamamen hayal ürünü bir kavram. Deneysel bilimin başka alanları acemi bilim admlarına kucak acıyor En yeni fikirleri
ve ileri teknolojik uygulamaları beraberlerinde geri getiriyorlar. Bilim insanlarinda yanlışlık yaparak kariyerlerini tehlikeye attıkları algısı olmaması lazım. Bu zaten bilmin ilerlemenin doğasında bulunmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu