İnsan ve Yaşam

Hayat Ama Nasıl Yaşamalı?

Hayatı Nasıl Yaşamalı?

Hayat… Hangimiz hakkını vererek yaşıyoruz onu? Başımıza geleni mi yaşıyoruz, yoksa başımıza gelme­sini planladıklarımızı mı? Verilecek bir hak var mı peki gerçekten? Zaten her an hakkını veriyoruz aslında desem, tatminsiz zihinlerinize su serpmiş olur muyum?

Aslında bakarsanız, hayat bu kişinin bir karışımı… Ne­ticede, ortada biinçaltı denen çok sağlam ve sonsuz bir yaratım kaynağımız var. Bilinçli zihnimizle ona tam olarak bir kerede ulaşmanın imkansız olduğunu biliyoruzdur aslında, bilhassa kişisel gelişim yolculuğuna far­kında olarak çıkmış olanlanmız… Bu demek oluyor ki, Benim planlarım haricinde başıma falanca geldi,falanca olay oldu de­diğiniz zaman aslında hiç de plan dışı bir durum söz konusu değildir.

Bilinçaltınızdaki trilyon tane düşünce­den birisi açığa çıkma zamanında açığa çıkıvermiştir. Ortada kader, kısmet kaza, beklenmedik olay filan yoktur aslında. Sadece biince çıkarmamış olduğumuz hatta çoğu zaman bastırdığımız kalıplar, düşünceler, bir yün yumağı gibi durmaktadır. Hepsinin de açığa çıkma vakti kendine hastır. Bunu en iyi siz analiz eder­siniz.

Tabi, drama sever ve rol yapmaya bayılan dünya in- sarılan olarak, başına gelenleri türlü türlü şekillerde an­latmaya bayılırız sağa sola.

Buna karşılık, bazen de bilinçli olarak harika bir plan yapar ve tamamen odaklı bir şekilde ona doğru ilerleriz. Bir de bakmışız ki o plan ‘cuk’ diye oluvermiş. Hatta planladığınızdan da kolay şekilde gerçekleşiyor. Çünkü biz tam olarak planımıza ve düşüncemize odaklanmışızdır ve araya giren parazitlere izin vermemişizdir.

Aslında hayat hakikaten de böyledir. Bilinçli ve bilinçaltı düşüncelerimizin bir toplamı… Kulağa oyun gibi geliyor, değil mi? Öyle gelsin zaten. Küçük ve bir anıyla yazımı tamamlayacağım:

2008 yılıydı, bir psikologdan danışmanlık alıyordum. İkinci seansla, birinci seans sonrası yaptığım hızlı araştırma ve kitap okumalan sonrası, bilinçaltı denen şeyi öğrenmiştim ve sabırsız halimle hemen soruyu sordum: “Ben bilinçaltımı temizlemek istiyorum! Böyle elektrot gibi şeyler olabilir mi mesela, nasıl yapılır bu iş Gül hanım?”

Cevap netti:

“Bilinçaltını mı temizlemek istiyorsun? Öyleyse, yaşayacaksın.”

Evet, bilinçaltı doludur. Kendi geçmişimiz, dünyanın: geçmişi ve potansiyel sonsuz gelecekler… Onu temizlemek diye bir şey yoktur. O, yaşayarak açığa çıkar ve onu değiştirmek de bizzat bizim en büyük lütfumuz olan bilinçli zihnimizin samimi çabasıyla gerçekleşen bir iştir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu