Yurt Dışı Tatil

GÖRÜLESİ GEZİLESİ BARCELONA

İSPANYA’YA KADAR GÜZEL ŞEHİR BARCELONA

ISPANYA’NIN KATALONYA ÖZERK BAŞKENTİ OLAN BARCELONA’NIN  TARİHİ,İSPANYA’DAN DAHA ESKİ….

İSPANYA’YA KADAR GÜZEL ŞEHİR BARCELONA,GÖRÜLESİ GEZİLESİ BARCELONA

Dokuzuncu yüzyılda, İspanva kurulmadan yüzlerce yıl önce bir asilzade aile tarafından kurulmuştur. Kendi dilleri, gelenekleri ve kültürleri olan bu imparatorluk Sicilya ve Sardinya adalarını da içne alıyordu. 1939 a kadar varlığını sürdüren imparatorluk Birinci Dünya Savaşından sonra egemenliğini kaybetti. İspanya’nın faşist diktatörü Fransico Franco’nun 1975 yılındaki ölümünden sonra, Barselona İspanya’nın içinde sanki ayrı bir ülke kimliğine büründü.

BARCELONA’DA GÖRMEDEN DÖNMEYİN

Mirador de Colomb

1888’deki evrensel sergi için tasarlanmış olan ve 60 metrelik taş bir sütunun üzerinde duran heykel 7 metre uzunluğundadır. Kristof Koİomb’un 1493’de Amerika ‘dan dönüşünde yanındaki 6 Karayipli yerlinin karaya ayak bastığı yerde yükselir.

Montjuic

Barselona şehrinin eğlence merkezi sayılabilir ve şehirden yaklaşık olarak 213 metre yüksekte yer alır.Barselona şehrine hakim bir konumda yer alır.

Poble Espanyol

Ulusal sergi için yapılmış olan Poble Espanyoî’un amacı İspanyanın bütünündeki tüm tarihi önem taşıyan ya da mimari özelliği bulunan yapıları bir arada toplayıp ülke tanıtımına katkıda bulunmaktır.

Palau Nacional

1929 uluslararası serğisi için  yapılmış  olan bina 1934 ten berri  El Greco, Velazquez gibi kişilerinde eserlerinin ver aldığı şehri sanat koleksiyonuna ev sahibliği yapmakta ve her sene milyonlarca ziyaretciyi buraya taşımaktadır.

Sagrada Familia

Gaudi’nin en önemli eserlerinden olan Avrupa’nın en alışılmadık tarzdaki kilisesidir. 1883 yılına Francesco de PauJo tarafından yapımına baş- I lanan eser 1884’te Gaudi’ye teslim edilmiş ve Gaudi’nin hayatının çalışması olmuştur. Eserin yapımı halen devam etmektedir ve etrafındaki binalardan dolayı orijinal plan asla tapmam! aramayacaktır.

La Pedrera

1906- 1910 yıllan atasında inşaa dilmiş olan binanın hiç düz duvan yoktur ve bodrum katı şehrin ilk yer altı otoparkıdır. Casa M ila olarak ta tanınan bina Gaudi’nin Barcelona şehir mimarisine getirdiği en önemli katkıdır. Zamanın inşaat kurallarına aykın olduğu için Barcelonah entelektüellerin alaylarına ve saldırılarına maruz kalmıştır.

BaDeLaDiscordia

Barcelona’nın en önlü modemist binalar topluluğu bu akımın çeşitli varyasyonların] sergiler ve bu yapılara gerek binaların birbirleri arasındaki gerek de diğer binalarla aralarındaki uyumsuzluk sebebiyle ‘Uyumsuzluk Bloğu’ adı verilir.

LasRamblas

Federico Garda Lorca’run dünyada sona ermesini istemediğim tek cadde olarak nitelendirdiği bulvarın adı Arapça nehir yatağı anlammdaki Ramla kelimesinden gelir. Manastırlar ve üniversite bu nehrin kıyılarında yapılmış, ancak zamanla nehir dolmuş ve bulvan oluşturan bölümlerin isimleri ile görüntüleri korunmuştur. Font de Çanakta
Las Ramblas’da bulunan bu çeşmenin 4 tarafındaki musluklardan akan suyu içerseniz Barcelonah olursunuz.

Museu Picasso

1962 yılında oluşturulmaya başlanan müze sanatçının eşinin Picasso nun yaptığı seramik çalışmalarını bağışlamasıyla bugünkü halini almış.

Park Guell

1900-1914 tarihleri arasında, Güefl ailesinin soyluluk göstergesi olarak yaptırılmıştır. Park, 1923’ten sonra hafta açılmıştır. Ana girişte taştan yapılmış, mantarları anımsatan kubbe bicimli çatıları olan iki yapı yer alır. Park alanındaki yapıların çoğu, canlı renkleri içeren seramik parçaların bir araya getirilmesiyle yapılan mozaikle kaplı. Parkın girişindeki merdivenli yol, sütunlarla süslenmiş büyük meydana kadar uzanıyor.

BARCELONA YEME İÇME

İspanyollar yemeyi içmeyi o kadar severler ki günde iki kere kahvaltı ederler. Akdeniz ülkesi olan Ispanya’nın mutfağında doğal olarak kahvaltıda kızarmış ekmek üzerine zen- tinyağı tüketiliyor. Ardından saat 10:00-11:00 sularında yapılan ikinci kahvaltıda ise meyve suyu veya kahve yanında sosisli, peynirli sandviçlerle, tortilla a la espanola denilen patatesli omlet yemeyi tercih ediyorlar. İşte bu sebepten öğlen yemeğine biraz daha geç, saat 14:00-16:00 arası gibi sıra geliyor. Akşam yemeklerini ise saat 2230’dan sonra Tapas adı barlarda yemeyi tercih ediyorlar.

BARCELONA EĞLENCE VE ALIŞVERİŞ

Barcelona’nm kuşkusuz en önemli eğlencelerinden biri de Flamenko dans gösterileridir. Kadının erkeğine sevgisini ve aşkını anlattığı bir dans türü olan Flamenko çeşitli yerlerde gösterilmektedir. Yemekli ve yemeksiz olarak yapılan gösteriler için mutlaka önceden rezervasyon yapılmalıdır.
Geceleri sabah saat 03:00-04:00’a kadar süren hareketli bir hayatın bulunduğu Barcelona’da Las Ramblas’ın haricinde Port Olimpicte bulunan bar ve restaurantlar tercih edilir.
Yıl boyunca Barcelona ya turlar düzenleyen Prontotour Kurban Bayramı’nda da 20-23 Aralık tarihlerinde Barcelona’ya özel uçak kaldıracak. Barcelona turu için detaylı bilgiyi Prontotour un 0212 444 91 92 numaralı Cali Çenter telefonundan veya www.prontotour.com.tr adresinden edinebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu