İcatlar&Buluşlar

Flim Nerde İzlenir ? Film Anlayışı Köktenmi Derğişiyor

Flim Nerde İzlenir ? Film Anlayışı Köktenmi Derğişiyor

“Film sinemada izlenir”, her zaman sinemaseverlerin kulağına söylen bir slogandır. Fakat gelişen teknoloji ve yeni atılımlar, giderekbu sloganı tarihe gömmeye niyetli gibi duruyor.
Son yıllarda Torrent, VOD, dovvnload ya da streaming siteleri sayesinde sinema keyfini evlere taşımış durumdayız. Bu durumun kanıksanmasında, sürekli yukarı doğru ivme kazanan bilet fiyatlarından tutun da, “ev konforu” motivasyonuna kadar pek çok etken söz konusu. Maalesef ülkemizde sinema neredeyse lüks tüketim hâline gelmiş durumda. Hele bir de arkadaşınızla 3D ya da IMAX bir filme gidiyorsanız ve canınız mısır ya da frigo çektiyse vay hâlinize!
Bu durum birçok kişiyi ister istemez legal veya illegal film erişimlerine yönlendiriyor.

Son yıllarda kaç filmi sinemada izlemek yerine “Netten izlerim.” ya da “Düşünce bakarım.” diyerek görmeyi ertelediniz? Peki kaç filmi muhakkak sinemada izlemek için ilk hafta sonundan sinema salonlarına koştunuz? Bu soruların cevapları film izleme alışkanlığınız hakkında zaten ipuçları veriyor.
Peki size, vizyona giren tüm filmler aynı gün full HD hatta 4K kalitesinde erişime açılacak deseydik, bir daha sinemaya yolunuz düşer mi? Hayır, bu sorumuz kesinlikle ütopik sayılmaz. Apple, son dönemde bunu gerçekleştirebilmek için adımlar atmaya başladı bile.

APPLEWOOO

Apple yetkililerinin 2014 yılından beri peşine düştükleri projenin detayları yavaş yavaş netleşiyor. Dünyanın en yüksek kâr marjına sahip şirketi olan Apple, HoHywood’un ünlü stüdyolan ve dağıtımcılarıyla masaya oturmuş durumda. Bu isimler arasında 21st Century Fox ., Time Warner Inc.’s Warner Bros, ve Comcast Corp.’s Universai Pictures da var. Appte’a göre, Amerika’da bir sinema bileti ortalama 12 dolar ve bu 12 dolarlık kazanan çok az bir payı stüdyolara aktarılıyor. Dağıtımcının, salon kirasının ve kopyanın maliyetleri bilet fiyatından düşülünce, ortada çok da fazla para kalmıyor hâliyle.

Apple’ın teklifi ise basit; filmleri vizyona girdiği gün VOD (Video On Demand – İzle Öde) olarak iTunes üzerinden de satışa çıkarmak. Apple TV başta olmak üzere iTunes’a erişimi olan tüm cihazlarda bu filmleri paylaşacak olan Apple’ın teklifi üç dolar olacak. Üç dolar ödeyenler arzu ettikleri filmi bir günlüğüne kiralayıp seyredebilecekler, bu sayede sinemaya gidip bir vizyon filmini izlemek için 12 dolar ödemek zorunda kalmayacaklar ya da filmi ev ortamında izlemek adına 6 ay beklemekten kurtulacaklar. Düşünsenize, yeni Star Wars filmi vizyona girdiği gün evinizin konforunda sizi iTunes hesabınızda bekliyor olacak!

Kâğıt üstünde muhteşem gözüken bu projenin ağır gedikleri de yok değil. Herkes bilir ki, bir film VOD formunda streaming’e açıldığı andan kabaca yarım saat sonra korsan yayın yapan stream sitelerine ya da Torrent’e düşer. Bunun önüne geçebilen bir güvenlik sistemi ne Apple’da ne de bir başka kurumda var. Apple, filmi kiralayacağı müşterilerin görüntüyü kopyalayıp kopyalamadığını teftiş edemeyeceği için suistimale oldukça açık bir sistem olabileceği endişeleri var. Peki Apple’ın tek amacı müşterilerine vizyonla eş zamanlı bir sinema keyfi sunmak mı, yoksa görünenden fazlası da var mı?

ŞEYTANIN AVUKATI

Apple’ın Hollywood atağını, “Jobs’un mirası sinemayı bitirecek” olarak algılamamak lazım, durum daha ziyade sinema deneyimini yenilenen teknolojinin normlarına uydurmak olarak okunabilir. Bunun sonucunda Apple mı kâr edecek yoksa Hollywood mu zarar edecek, şimdilik birşey söylemek zor.
Bu arada Apple’ın dev stüdyolarla prodüksiyon ortaklığına da gitmek istediği konuşuluyor. Bu durumda dev firma, yatınmcı sıfatıyla muhtemel maddi zararların da tazminini gerçekleştirecek. Kapalı kapılar ardından dönen bir başka dedikodu ise, Apple’ın şu an Amerika’nın en büyük emlak firması olan Google’la mücadeleye girmek istediği yönünde. Birçok değerli gayrimenkulün sahibi olan Google, şu an Amerikan emlak piyasasında devasa bir hacme sahip. Apple’ın da kendi kazanımlarını bu yönde değerlendirmek istediği uzun zamandır konuşuluyor. Emlak piyasası özelinde şeytanın avukatlığını yapan otoritelerden farklı teoriler geliyor. Bunların içinde Apple’ın önce sinema salonlarının değerlerini düşürüp ardından da Amerika’nın dört bir yanındaki devasa sinema komplekslerini işsiz bırakıp arsalarına konacağını iddia edenler bile var! Buna kanıt olarak da, Apple’ın şu ana kadar anlaşamadığı tek şirketin Disney olması gösteriliyor. ABD’deki sinema salonlarının dörtte birinin sahibi olan Disney’in bu teklife sıcak bakmaması Apple’ı da endişelendiriyor. Zira Disney animasyon filmleriyle olduğu kadar, sahibi olduğu Marvel Studios ve Lucasfilms gibi markalar sayesinde, milyar dolarlar kazanan Star Wars ve Avengers gibi franchise’ları elinde tutuyor.
Bakalım Apple bu yola baş koyduğu atılımı gerçekleştirebilecek mi? Gerçekleştirdiği takdirde sinema izleme alışkanlık ve anlayışımız kökten değişecek mi?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu