İnsan ve YaşamSaglık

Eskirim:Zeka geliştiriyor,refleksleri hızlandırıyor

Eskirim:Zeka geliştiriyor,refleksleri hızlandırıyor

Dikkat dağınıklığı, günümüzde gençlerinin en büyük problem­leri arasında. Tarihi çok eskilere dayanan eskrim sporu, özellikle sınavlara hazırlanan gençlerin konsantrasyon için en çok tercih ettiği aktivite haline geldi.

Kılıcı, maskesi, bembeyaz kıyafet­leri ve çevik hareketleriyle karizmatik, bir o kadar da estetik bir spor eskrim. Ortaçağda düello için kullanılan kılıcın bir spora dönüştüğü eskrimi, uzmanlar; “fiziksel satranç oyunu” olarak tanımlıyor. Bu nedenle gençlere hem fiziksel hem zihinsel ola- rak büyük katkı sağladığı düşünülüyor.

Satrancın ayakta oynanan hali

Eskrim antrenörlüğü yapan eğitim­ci Cemil Ertonga eskrırm satrancın ayakta oynanan hali olarak tanım­lıyor. Eskrimdeki anlık karar verme ve strateji geliştirmenin derslerdeki performansa katkı sağladığını, öğ­rencinin soruyu anında algılaması ve cevap vermesini hızlandırdığını söyleyen Ertonga, “Çünkü sporcunun saniyelik hatta saliselik bir zaman diliminde karşıdan gelecek hamleyi hesaplayabilmesi gerekli’ diyor.

Dikkat dağınıklığını gideriyor Dikkat dağınıklığının giderilmesine karşı da çözüm olan eskrim, karar verme mekanizmasını da gelişti­riyor. Hatta bu spora gönül vermiş öğrenciler, eskrimin matematik performanslarına katkıda bulundu­ğunu, pratik zekâlarını geliştirdiği­ni bunun yanında ise soru çözerken hız kazandırdığı!

Sorumluluk duygusu kazandırıyor

Strateji geliştirme ve refleks kabiliyetim ilerleten esknm, bireysel bir spor olduğu için kişisel gelişime de büyük katkı sağlı­yor. Çünkü kazandığında da kaybettiğin­de de skoru sporcunun doğrudan kendisi belirliyor. Bu da hayatın henüz başındaki gençlere, sorumluluk anlamında başlı başına büyük bir ders veriyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu