SaglıkZeytinyağlı Tarifler

ENGİNAR KARACİĞERİN DOSTU

ENGİNAR KARACİĞERİN DOSTU,ZEYTİN YAĞLI ENGİNAR TARİFİ

ENGİNAR KARACİĞERİN EN İYİ DOSTU ,ZEYTİN YAĞLI ENGİNAR TARİFİ

Eski Yunanlılar ve Romalıların ilaç olarak kullandıkları enginar, bereketli topraklarımızın bize sunduğu çok özel bir sebze. Adeta bir sağlık mucizesi olan enginarı daha yakından tanımaya ne dersiniz?

İçeriğinde bulundurduğu zengin vitamin ve mineraller sayesinde insan vücuduna birçok katkı sağlayan enginar, aynı zamanda da düşük kalorisiyle diyetlerin vazgeçilmezi olan birisidir.

Ülkemiz, dört mevsimi doyasıya yaşama imkânı sunan konumuyla birçok sebze ve meyvenin yetiştiği bereketli topraklara sahip. Bu özel coğrafyada, batıdan doğuya kuzeyden güneye her yerde yetişen tüm bitkiler, çeşitliliği ve faydalarıyla bizlere çoğu ülke insanlarının sahip olamadığı zenginlikleri en çeşitli haliyle sunuyor. Karadeniz iklimi, Akdeniz iklimi ve karasal iklim çeşitlerinin tümüne sahip olan ülkemizde, faydaları saymakla bitmeyecek birçok sebze ve meyveye sahip olmanın şansını yaşıyoruz. İşte bu faydalı sebzeler arasında önemli bir yeri olan enginar da Akdeniz ikliminin bize sunduğu değerli bir vitamin ve mineral deposu.

ENGİNAR VE SAĞLIK

Enginarın faydalarını öğrendikçe onu mutfağınızın baş tacı yapacaksınız. Sağlıklı beslenmenin önemli bir koşulu sebze ve meyveleri zamanında ve yeterli miktarda tüketmekten geçiyor. Bu aylarda tezgahlarda sıklıkla gördüğümüz bir sebze olan enginar, hafif ve lezzetli yemek alternatifleriyle hem sofraları çeşitlendiriyor hem de sağlığımıza yadsınamayacak katkılarda bulunuyor. Akdeniz ülkelerinde yetişen ve ılık iklim seven bir sebze olan enginar, ülkemizde özellikle İzmir, Adana ve Bursa çevresinde yetişiyor.

 

Özellikle İzmir ve çevresinde çokça yetişen ve zeytinyağlı başta olmak üzere çeşitli yemeklerde bolca kullanılan enginar, karaciğer dostu olarak biliniyor. Ancak enginarın karaciğere fayda sağlamanın yanı sıra insan vücuduna birçok başka faydası da bulunuyor. Enginar, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir yönünden zengin olmasının yanı sıra A, B1, B6, K ve C vitaminlerini de içeriyor. Kereviz, pırasa, karnabahar, ıspanak, kuşkonmaz, bakla, pazı, havuç ve pancar… İçinde bulunduğumuz ay, birçok sebzeyi sofralarımıza taşıma imkânı sunuyor. Enginar ise bu sebzeler arasında sağladığı faydalarla ilk sıralarda yer alıyor. İçeriğinde bulundurduğu zengin vitamin ve mineraller sayesinde insan vücuduna birçok katkı sağlayan enginar, aynı zamanda da düşük kalorisiyle diyetlerin vazgeçilmezi olan bir sebze. Karaciğer sağlığını korumada etkili olan enginar,

bağırsak florasını düzenleyici besinler arasında da ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle de A ve C vitaminleriyle birlikte potasyum, kalsiyum ve demir açısından zengin olan bu sebze, zeytinyağlı pişirme seçeneğiyle Ege mutfağının da vazgeçilmez bir lezzetini oluşturuyor. Magnezyum, folik asit ve fosfor açısından da zengin olan enginar, lifli olması ve antioksidan içeriğiyle ülkemizde yetişen değerli besinler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Enginar tüketmek, yalnızca karaciğere değil, böbrek, bağırsak ve safra kesesi sağlığına da olumlu etki yapıyor ve bu organlarda ortaya çıkabilecek olası hastalıklardan koruyor. Sindirimi kolay bir sebze olan enginar, bu özelliği sayesinde mide ve bağırsak sağlığına da katkıda bulunuyor. Sindirimle ilgili sorunlar yaşayanlara enginarı bolca tüketmeleri tavsiye ediliyor.

ENGİNAR ZENGİN LİF KAYNAĞI

Sağlıklı bir sindirim sisteminin başlıca yolu lifli gıdalar tüketmekten geçiyor. Enginar, zengin lif içeriğiyle sindirim sistemini destekleyici bir sebze olarak bol posalı gıdalar arasında yer alıyor. Düzenli tüketildiğinde mide ve bağırsak hastalıklarına karşı koruyucu olan bu sebze, sahip olduğu bu faydayla birlikte kalın bağırsak kanserine karşı da koruyucu özellik taşıyor. Enginar yaprağı ekstresi de hazımsızlık ve gaz başta olmak üzere çeşitli mide rahatsızlıklarını gidermede etkili oluyor. Enginar ayrıca, kalın bağırsakta bulunan iyi bakteri sayısını artırmada da etkili oluyor.

KARACİĞER DOSTU ENGİNAR

Uzun yıllardır “karaciğer dostu” olduğu bilinen enginarın hem yaprağı hemde kökleri karaciğer ve safra kesesi sağlığına katkıda bulunuyor. Enginarı karaciğer sağlığıyla özdeşleşmesine neden olan en önemli madde içeriğinde bulunan sinarin (cynarin) maddesi. Sinarin (cynarin), karaciğeri toksik maddelerden temizleyerek karaciğer yağlanmasını dengeliyor. Yaşamsal fonksiyonlar açısından önemli bir organ olan karaciğer, kendini yenileyebilme özelliğine sahip olduğundan sağlıklı beslenmede büyük önem taşıyor. Zenginmineralli bu sebze ayrıca idrar söktürücü özelliğinden dolayı böbreklerin çalışmasını da düzenleyerek vücuttaki istenmeyen sıvıların atılmasını kolaylaştırıyor.

Özellikle A ve C vitaminleriyle birlikte potasyum, kalsiyumve demiraçısından zenginolan enginar, zeytinyağlı pişirme seçeneğiyleEge mutfağınında vazgeçilmez bir lezzetini oluşturuyor.

ENGİNAR KAN ŞEKERİNİ VE KOLESTEROLÜ DENGELİYOR

Zengin lifli yapısı sayesinde kan şekerini de dengeleyen enginar, kan şekerinde yaşanan iniş çıkışları düzenleyici etki gösteriyor. Enginar, bu özelliğiyle diyabet hastalarına da tavsiye ediliyor. Ayrıca, insülin direncinin önüne geçmede de etkili olan besinler arasında yer alıyor. Araştırmalar, enginar yapraklarının, kalp-damar hastalıklarını önlemede ve yüksek tansiyonla mücadelede de etkili olduğunu gösterirken aynı zamanda önemli bir kolesterol düşürücü olduğunu da ortaya koyuyor. Bu konuda yapılan çalışmalar, enginarın kötü kolesterolü (LDL) önemli oranda oranında düşürdüğünü gösteriyor. Enginarın içeriğinde bulunan sinarin (cynarin), kötü kolesterolü yok ederek kandaki iyi kolesterol değerini artırıyor.

ENGİNAR SERBEST RADİKALLERLE SAVAŞIYOR

Vücutta bulunan toksik maddeleri temizleyen enginar, serbest radikallerle savaşarak kansere karşı koruyucu özellik de gösteriyor.

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan enginarın içeriğindeki polifenol prostat kanserinin önlenmesinde rol oynuyor. Özelikle enginar yapraklarındaki kuarsetin ve gallik asit gibi antioksidanmaddeler kanserli hücrelerle savaşıyor ve yayılımını azaltıyor. Araştırmalar, enginar tüketiminin prostatın yanı sıra meme kanseri ve kan kanseri tedavisinde de etkisi olduğunu gösteriyor. Hücre yenileme özelliğiyle yaşlanma etkilerini geciktiren bumucizevi sebze, yorgunluk hissini azaltmada ve bağışıklık sisteminin güçlenmede de rol oynuyor.

Zeytinyağlı Enginar (6 kişilik)

 

» 6 adet enginar

» 3 adet soğan

» 2’şer adet patates ve havuç

» Yarım çay bardağı zeytinyağı

» Yarım limonun suyu

» 4 adet kesme şeker

» 1 su bardağı su

» 6 dal dereotu

» Tuz, karabiber

Zeytinyağlı Enginar Yapılışı

Soğanları piyazlık doğrayın. Havuçları temizleyip ortadan ikiye bölün. Daha sonra verev olarak doğrayın. Patatesleri de dilimleyip verev doğrayın. Soğan, havuç ve patatesi bir tencereye alıp karıştırın. Üzerine enginarları bütün olarak yerleştirin. Zeytinyağı, limon suyu, kesme şeker, su, tuz ve karabiberi tencereye katın. Yağlı bir kağıdı ıslatıpburuşturduktan sonra tencereninüzerine yerleştirin. Kapağını kapatın ve ocağa alın. 10 dakika hızlı ateşte pişirin. Daha sonra ocağı kısıp 30 dakika daha pişirin. Enginarları servis tabağına yerleştirin. Dereotunu kıyıp tenceredeki patatesli harçla karıştırın. Daha sonra enginarların ortasına harcı paylaştırın. Soğuk ya da ılık olarak servis yapabilirsini

Belit ŞENOL

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu