Anne ÇocukFaydalı Bilgiler

Enerji Kaynaklarını Nasıl Verimli Kullanırız ?

Enerji Kaynaklarını En Verimli Kullanmak İçin

Çevre dostu öğrenciler için okulda ve evde enerji kaynaklarını en etkili ve en verimli biçimde kullanmanın ipuçlarını öğrenmeye ne dersin?

Gün boyunca perdeleri açık tutarak gön ışığının odaya girmesini sağlayalım. Böylece hem elektrikten tasarruf etmiş oluruz hem de odamızın ısısını koruruz.

Kışın ortasında evde şort ve tişörtle oturmanın gereksiz olduğunu unutmayalım. Kazaklarımızı giyerek evimizi ısıtmada yaşanan enerji kayıplarım azaltabiliriz.

Gereksiz yere açık olan ışıklan kapatalım! Çok basit  bir hareket ama gerçeklen büyük bir fark yaratıyor!

Teknolojinin hayatimizi nasıl kolaylaştırdığının harika bir örneği LED ampuller. 25 kat daha uzun ömürlü olduklan gibi yüzde 75 daha az enerji harcıyorlar. Evimizdeki ampulleri LED ampuller ile değiştirdiğimizde enerji tasarrufu yakabiliriz.

Dişlerimizi fırçalarken suyu boşuna akıtmamak için musluğu kapatalım.

Duş almak daha az su harcamamızı sağlar. Küveti doldurup uzun uzun yıkanmayı sevsek de duş süremizi sadece iki şarkı ile sınırlı tutmaya çalışmalıyız!

Cep telefonu ve bilgisayar şarjı, televizyon, radyo gibi elektronik aletlerimizi kullanmadığımız zamanlarda prizde takılı bırakmamalıyız. Çünkü kullanmasak da enerji harcamaya devam ederler.

Kısa mesafeli yerlere giderken yürüyebilir ya da bisiklete binebiliriz. Sınavlarımıza, derslerimize ev yerine okul kütüphanemizde çalışabiliriz. Böylece hem elektrik tasarrufu yapmış hem de arkadaşlarımızla birbirimize yardım etmiş oluruz.

Yazıcılardan sadece ihtiyacımız olan dokümanların çıkışını alalım. Kağıtların sadece ön yüzünü değil arka yüzünü de kullanalım.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu