GüzellikSaglık

El Bakımı ve El Sağlığı Nasıl Olmalı?

Sağlık'lı Eller için Bunlara Dikkat!

Sağlık’lı Eller için Bunlara Dikkat ! El Bakımı ve El Sağlığı Nasıl Olmalıdır.Ellrimizin Bakımı için Nelere Dikkat Edillemelidir.

Kadınlarda erkekler de elleriyle pek çok şey anlatırlar. Heyecanı, huzursuzluğu, neşeyi, arzuyu, hatta şunuda diyebilirim ki, hemen hemen herşeyi… Ve bu arada, eller gerçek yaşımızıda belli ederler.

ELLERİMİZ ENAZ BİR ÇÖMERT DEKOLTE IŞILTILI BİR BAKIŞ VEYA ANLAM BİR GÜLÜŞ KADAR CAZİBEYİ VURGULAR VE DİKKAT ÇEKERLER.ANCAK NEYAZIK Kİ BİZLER ÇOĞU ZAMAN YÜZÜMÜZDEN BİLE ÖNCE YAŞLANİRLAR NİTEKİM ELLER, AYIN BOYUN BÖLGESİ GİBİ YAŞIMIZI KOLAYLIKLA ELE VERİR.

Elerimizin yaşımızı kolaylıkla ele vermesinin en başta gelen nedenlerinin başında güneşe çok fazla maruz kalmasıdır. Onları soğuktan ve sıcaktan da pek korumayız. Ayrıca sabunlar ve deterjanlar gibi kimyasallar ile sürekli temas halindedirler. Bütün bunların sonucunda el derisi nemini ve elastikiyetini erkenden kaybeder.
Ultraviyole ışınlarından konulmazsa melanin pigmentleri kümelenir ve koyu renkli güneş ve yaşlılık lekeleri oluşur.
öte yandan derialtı dokuda meydana gelen deformeye uğrar yüzeydeki çizgiler de eklenir.
Deri incelir, damarlar şiş varisler göze batar. Sonuçta gençlikte mermer, gibi pürüssüz bir yontu gibi görünen o sihirli eller,yerini belki becerikli ama yıpranmış, yaşamışlık ve yaşlanmışlık ifade eden yorgun uzuvlara bırakır ve artık saklanmaya başlanır.

ELLERİNİZE İYİ BAKIN

Ellerinizin güzel güzel kalması için her şeyden öncelikli olarak onları iyi korumalısınız. Sorunlar baş gösterdikten sonra pek çok  farklı yöntemden yararlanarak zamanı kısmen geri çevirebiliriz. Ama emin olun, bunların hiçbirisi onu iş işten geçmeden korumaktan daha önemli değildir.Bunun için öncelikle yapmanız gerekenler…
⦁ İş yaparken eldiven kullanmayı ihmal etmeyin. Eldiven elleri ve tırnaklan korur, onların kurumasına yahut kırılmasına engel olur, ayrıca birçok cilt ve tırnak hastalığını önler.
⦁ Kremli, yumuşak el sabunlan kullanın.
•Çok soğuk ve çok sıcak sudan uzak durun.
•Ellerinizi yıkadıktan sonra krem sürmeye özen gösterin.
⦁ Yazın sokağa çıkarken ve spor yaparken ellerinize güneşten koruyucu bir krem sürün.
⦁ Gece yatmadan önce ellerinize krem sürerseniz sabaha kadar cilt neme doyar.
⦁ Deride oluşan yırtıkları, tırnak batmalarını en kısa sürede düzeltin. Sorun varsa, antibakteriel kremler yada solüsyonlar kullanın. Bunlar her eczanede bulunan ilaçlardır.
•Arada bir parafin bakımı yaptırın.

ELLER YAŞLANIRSA

Ellerde gözümüze çarpan ilk yaşlanma belirtisi kahverengi lekelerdir. insanların büyük çoğunluğunda 40 yaşından sonra ellerde lekelenme ve damadanım başlar.
Lekeleri silmek, ellerimize gençliğimizdeki gibi homojen ve lekesiz bir görünüm kazandırmak için bazı yöntemler bize yardımcı olabilir. Bunların en önde gelenleri; krioterapi, kimyasal cilt peeling işlemleri olarak sıralanabilir.Ardından ise tekonolojinin giderek gelişmesi ile yoğunlaştırılmış ışık ve lazer uygulamalarıdır. IPL, Radyo frekansı kretona,Led terapi ve Karbondioksit Lazer tedavileri son derece etkilidir. Bunlar cildi soymadan, melanin ve renk piğmentlerini onarırlar.

LEKELER VE KRİYOTERAPİ(buz tedavisi):

Her türlü leke tedavisinde ilk akla gelen yöntem Kriyolerapidir. Krioterapi ciltle soğuk yanığı vapar. Yanık kabuk bağlayarak lekeyi tedavi eder. Bu yöntem özellikle el ve omuzlardaki lekelerde çok başarılıdır.

HİDROKİNON:

Leke tedavisinde en başarılı ilalardan birisidir. Ancak aleyhinde bir çok yayın yapılmakta, zaman zaman yasaklanmaktadır. Buna rağmen Hidrokinon’un neden kullanılmaması gerektiği konusunda temelli bir iddia ortaya atılabil- mis değildir. Tartışmalar devam etmesine rağmen, Hidroldnon leke tedavisinde hala ilk şualarda yer alıyor.
Bitkisel leke açıa olarak tavsiye edilen Aıbutin içindeki etken madde de hidrokinondur. Renk açıa olarak takdim edilen kozmetik ürünlerin çoğunda yüzde 5 kadar hidrokinon bulunur.

Not:Renk açıcı kremlerin hepsi cildi biraz tahriş ederler. Bu nedenle sadece kış aylarında ve kullanılmalı, yağmurlu havalarda bile, gündüzleri güneşten koruyucu ihmal edilmemelidir.

TRETİNOİN:

Tretinoin sentetik bir A vitamini türevidir. Hücre yenilenmesini hızlandırır, renk hücreleri olan melaninleri dengeler, koliajen üretimini arttırır ve kılcal damarların dolaşımını düzenler. Çok etkili bir tedavidir ama her ciltte umulduğu kadar yararlı olmaz.

Lekeler dışında, ellerimiz zamanla buruş buruş olur. Bu sorunu, dolgu enjeksiyonlarıyla kısmen düzeltmek mümkündür. Bu amaçla vücudun başka bir bölgesinden alınan yağlar bir lakım işlemlerden geçirildikten
sonra deri altına zerkedilerek gençleşme işlemi gerçekleşmiş olur.

RADYO FREKANSI VE LED TERAPİ:

Bu tedaviler hem lekeleri hafifletir hem de eldeki buruşma ve çökmeleri düzeltir. Kadın, erkek, genç, yaşlı, yağlı ve kuru her cilt tipine uygulanabilir. Güneşe karşı hassasiyeti arttırmaz, kızarıklık ve kaşıntıya neden olmaz. Bu nedenle her mevsimde yapılabilir. Radyo frekansı hücrelerin d rafındaki dokulara ve dış deriye zarar vermeden, enerjisini derinin altına gönderir. Deri yüzeyi soğutulurken, deri altı radyo frekansı ile ısınır. Hastanın hissetmediği ancak alt deri dokularını harekete geçiren bu mı; hücre yenilenmesini, koliajen dokunun yeniden düzenlenmesini sağlar.Led Terapi ile kesinlikle ışık söz konuiusu değildir. Sarı,kırmızı ve mavi ışınlar çiltdokusunu toparlayıp tazelerler.

ELLERE DE DOLGU YAPILABİLİR…

Lekeler dışında, ellerimiz zamanla buruş buruş otur. Bu sorunu dolgu enjeksiyonlarıyla kısmen düzeltmek mümkündür. Bu amaçla vücudun başka bir bölgesinden alınan yağlar bir takım işlemlerden geçirildikten sonra deri alma zerke- dilir. Bu işleme ‘lipofilling yani yağ ile doldurma adı verilir.
El derisinde meydana gelen çizgilenmelerin çözümü için ise bugün en sık başvurulan, derinin derinden nemlenmesini ve beslenmesini sağlayan dolgulardır. Cilt altın harika bir nem tutucu obn ‘hyaluronik asit’ enjekte edilir. Bu madde cildimizin önemli bir yapı taşıdır. Göz içi ve eklem sıvılarında da bulunur. Ellerine dolgu yaptığım tüm hastalar, bir mucize ile karşılaşmış gibi, tekrar tekrar teşekkür etmekten kendilerini alamıyorlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu