İlginç Bilgiler Rekorlar

Dünya’nın en küçük ülkesi:Pitcairn Adaları

Pitcairn Adaları

Dünya’nın en küçük ülkesi:Pitcairn Adaları

Tahiti’nin 2170 km güneydoğusunda yer alan Pitcairn Adaları dünyanın nüfus bakımından en küçük ülkesinin son nüfus sayımına göre 48 kişinin yaşadığı Pitcairn Adaları deniz yüzeyinden yaklaşık 300 metre yükseklikte engebeli bir yarı kraterdir. Sadece Pitcairn Adası’nda yerleşim olan ülke de Oeno, Henderson ve Ducie adında üç ada daha vardır. Sarp kayalarla çevrili olan bu adalarda astropikal iklim hüküm sürer.

  Tahıtı’den Batı Hint Adalarına yük taşıyan Bounty adlı İngiliz kraliyet gemisinin tayfala­rı, ikinci kaptan Reicher Christian önderliğinde ayaklandılar ve kaptan William BJigh ile ona sadık kalan denizcileri gemiden bir filikayla uzaklaştırarak Tabuai Adaları’na yöneldiler. Üzerin­de insan yaşamayan Pitcaim’e ulaştıktan (1790) sonra gemiyi yaktılar. Orada kendilerini unutturan ayaklanmacıların kurdu­ğu koloniyi 1808’de ABD’li balina avcılan buldu.

1831 ‘de Tahiti’ye yerleştirilen adalıların çoğu yeni yerlerinden memnun kalmadıkları için Pitcairn’e geri döndüler. Bundan sonra, ada balina avcılarının ve ABD ile Avustralya arasında sefer yapan yolcu gemilerinin uğrak limanı oldu. 1856’da nü­fus fazlalığı sebebiyle ada halkının bir kısmı Norfolk Adası’na taşındı. Günümüzde, Pitcairn Adası’nın nüfusunu ayaklanmacı gemicilerle onların Tahitili eşlerinin soyundan gelenler oluştu­rur.

1898’de Ingiltere’nin Batı Pasifik Yüksek Komiserliği’nin yönetimine verilen ada, 1952’de bir Ingiliz kolonisi olan Fiji’ye bağlandı. Fiji’nin 1970’te bağımsızlığını kazanması üzerine, Yeni Zelanda’daki İngiliz büyükelçisi Pitcairn valisi sıfatıyla ada­nın yönetimini üsttendi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu