İnsan ve Yaşam

Dikkat Biyolojik Terör Savaş Büyük Tehlike

Biyolojik Terör'e Savaş'a Karşı Yapılması Gerekenler

Dikkat Biyolojik Terör İnsanlığın Sonunu Geitrebilir,Tüm İnsanlık Tetikte Olmalı.

İngiliz Polisi, 2003 sabahı Oxfordshire bölgesi bilekleri kesilmiş ile kimliği belirsiz bir erkek cesediyle karşılaştı. Talihsiz adamın kimliğinin belirlenmesi uzun sürmedi.
Yerde öylece uzanan ceset bir gün önce evinden ayrılan Mikrobiyolog Prof.David  Kelly’e aitti.Mikrobiyolog Prof. David  Kellye sıradan bir bilim adamı değildi Birleşmiş Milletlerde Görev almıştı ve Iraktaki kitle imha silahlarını araştırıyordu.

ABD ve İngilteren’nin Irak’ın işğaline gerekçe olarak gösterdiği ama Irak’a girince bir türlü bulamadığı kitle imha silahlarını denetliyen isimlerdendi.
Ançak işgale rağmen, kitle imha silahalarının bir türlü bulunamaması, Dr. Kelly’in bu vicdanını rahatsız etmişti. Mayıs 2003 te BBC’de yayınlanan ve İngiltere’de Blair Hükümeti ni zor durumda bırakan haberin ardında da, Kelly’nin bir türlü huzur bulmayan vicdanı yatıyordu. Habere göre, Irak’ın kitle imha silahlarıyla ilgili istihbarat raporları, Blair’in baş danışmanı Alastair Campbell’in devreye girmesiyle abartılmıştı. Irak işgalinin bir yalan üzerine inşa edildiğini savunan haber, ortalığı karıştırdı. Bir anda tüm İngiltere, BBC’nin köstebeğinin ismini merak etmeye başladı Gerçi haberde Dr. Keily’nin ismi verilmiyor ve Savunma Bakanlığında çalışan gizi bir kaynaktan bahsediliyordu. Ama İngiltere Savunma Bakanlığı kısa sürede Di Kelly ismine ulaştı ve kamuoyuna deşifre etti. BBC’nin de, kaynağın Dr. Kelly oldu ğunu kabul etmesiyle hedef açığa çıkarıl mıştı: Mikrobiyolog Dr. David Kelly.
İşte o açık alana çıkardan hedefin cese di şimdi, ormanlık alanda boylu boyuna uzanmış yerde yatıyordu. Kelly’nin cesedinin bulunduğu haberi ışık hızıyla İngiltere Başbakanı Tonv Blair’e ulaştırıldı. O sırada Japonya gezisinde olan Blair, bir gazetecinin punduna getirip sorduğu soruyla sarsıldı: “Ellerinize kan bulaştı mı?”
Ancak, Blair Hükümeti’ni bir girdabın içine alıp aşağı çekmeye başlayan Kelly dosyası, bütün soru işaretlerine rağmen, üzerine “intihar” notu düşülerek rafa kaldırıldı. Blair de rahat bir nefes aldı. Taki birkaç hafta öncesine kadar… Kelly’nin cesedi bulunduğunda, olay yerine giden sağlık ekibinde yer alan iki görevlinin açıklamalarıyla konu yeniden gündeme geldi.
İki görevlinin söyledikleri arasmda dikkat çeken bir cümle daha vardı. “Şüphelerimizi ilk soruşturmayı yürüten Thames Valley polisi ne ilettik ama yeniden soruşturma açmaya gerek duymadılar!

ÖLÜM, MİKROBİYOLOGLARIN PEŞİNDE

Kelly soruşturması yeniden açılır mı bilinmez. Ancak Kelly, şüpheli bir şekilde ölen ilk bilim adamı değildi. Son da olmadı… Ama Kclly’nin ölümü ilginç bir serinin I önemli bir halkasıydı. Çünkü 11 Eylül I 2001’deki İkiz Kuleler saldırısından beri, mikrobiyologlar cephesinde ölüm kol geziyor. O tarihten bugüne 40’ın üzerinde mikrobiyolog, ‘şüpheli ölümler’ sonucunda, Kelly ile aynı kaderi paylaştı. ‘İntihar’ ya da ‘kaza’ notu düşülen ölüm mikrobiyolog dosyası  polis raflarında tozlanmaya başladı.
Ölen mikrobiyologların çoğu ABD, İngiltere, Avustralya, İsrail, Kanada ve Rusya uyruklu. Polise göre, zincirleme ölümler sadece bir tesadüf. Ama kimilerine göre, bir seri ‘temizlik’ operasyonuyla karşı kar- şıyayız. Çünkü, ölümlerde çok fazla benzer noktalar var. Örneğin, bütün kurbanlar genetik ve mikrobiyoloji uzmanı. Bir çoğu önemli araştırmalarda görev alıyor, hatta biyoterörizm üzerine çalışıyordu. Polis kayıtlarına geçen ölüm nedenleri aynı: İntihar, kaza, kalp krizi ya da meczup saldınsı… Ama henüz hiçbir vaka tam olarak çözülemedi! İlk kurbanlardan biri Prof. f)r Don Wilson Wiley’di. 57 yaşındaki WiiCy HIV, ebola, şarbon ve çiçek virüslerim J içeren ölümcül virüsler konusunda dünya, nın önde gelen araştırmacılanndandı. ga ğışıklık sisteminin virütik saldırılara k;trs verdiği tepkiler konusunda uzmandı Kasım 2001’de, bir iş gezisi dönüşü sonrası ortadan kayboldu. Arabası Memphis köprüsü’nün altında terk edilmiş halde bulundu. Cesediyse yaklaşık bir ay sonra Misisippi Nehri’nden çıkarıldı. Polis olayın  kaza olduğuna kanaat getirdi ve dosya yine raflara kaldırdı.
Bir sonraki kurban ise, dünyanın önemli bilim adamlarından bir Rus mikrobiyolog, Dr. Via Sechnick oldu. SSCB’nin biyo programının yönctilerindendi ilği alanları şarbon, çiçek ve vebayı İngiltere’ye iltica eden Pasechn. tuar ortamı dışında da yaşayabilen mikrobu üretmişti. Ardında, Britanya casusluk bürosuyla bağlantılı olarak şarbo araştırmaları yaptığı söylentisini bırakarak, 21 Kasım 2001’de şüpheli bir şekilde arabasında ölü bulundu.

Üç gün sonra, tarihler 24 Kasım 2001 i gösterdiğinde garip bir uçak kazasına şahit oldu dünya. Berlin’den Zürih’e giden bir yolcu uçağı, inişe geçtiği sırada piste çakılarak parçalandı. Önce herkes bunu sıradan bir uçak kazası sandı. Ancak yolcu listesi açıklandığında işin rengi değişti. 33 yolcudan 22’si ölmüştü ve ölenlerin üçü İsrailli mikrobiyologlardı: Hebrew Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Dr. Yaokov Matzner, Tel Avrv’deki Ichilov Hastanesi Hematoloji Bölüm Başkanı Amiramp Eldor ve Tel Aviv halk sağlığı departmanı direktörü Avishai Berkman…
Üstelik bu kaza, İsrailli mikrobiyologların “toplu’ ölümüyle sonuçlanan ilk uçak kazası da değildi. Biraz dikkatli olanların hafızasında, olaydan yaklaşık 1.5 ay önce, 4 Ekim 2001’deki uçak faciası canlandı. Washington Post’un haberine göre, o gün İsrail’den Sibirya’ya giden bir yolcu uçağı, Ukrayna’nın yanlışlıkla attığı S-200 füzesi sonucu havada paramparça olmuştu. Uçağın yolcuları arasında mikrobiyologlar da vardı ve rotaları Rusya’nın mikrobiyoloji üssü olan Novosibirk kentiydi. İsrail basınına göre kazanın nedeni belliydi: Aralarında iki İsrailli mikrobiyologun da bulunduğu bilim adamları teröristlerce öldürülmüştü…

 

İLK KURBANLARDAN BİRİ PROF. DR. DON WİLSON WİLEY’Dİ. ÖLÜMCÜL VİRÜSLER KONUSUNDA DÜNYANIN ÖNDE SEL’ BİLİM ADAMLARINDANDI. DİĞER BİR KURBAN DR. ROBERT SHOPE İSE, PENTAGON KAYNAKLI BİR PROJEDE YER JUIVC DU. PROJENİN AMACI, TERÖRİSTLERİN KULLANABİLECEĞİ VİRÜSLERE KARŞI PANZEHİR GELİŞTİRMEKTİ.

Ecelin, mikrobiyologların peşini bırakmaya niyeti yoktu… Tanya Holzmayer ve Guyang Huang, bir dönem beraber çalışmış iki mikrobiyologdu. 28 Şubat 2002 günü yollan yemden kesişti. Ama diğer olaylardan farklı olarak, bu defa mikrobiyologlardan biri namlunun uçundayken, diğeri tetiği çeken parmak oldu. Huang, 46 yandaki eski mesai arkadaşı Tanya Holz- mayer’i gözünü kırpmadan öldürdü. Bir gün sonra, polis olayla ilgili bilgi alabileceği tek adam olan Guang’ın cesedini buldu. Polise göre Guang, ormanlık alana kaçarak intihar etmişti.

GİZLİ SERVİS KOMPLOSU MU?

Ölüm serisinin halkalarından 52 yaşındaki Benito Que, bulaşıcı hastalıklar ve hücresel biyoloji konularında uzman bir isimdi. Şarbon üzerine de çalışıyordu. Kaderi diğer meslektaşlarından farklı olmadı.
19 Kasım 2002’de park yerindeki arabasında yan baygın bulundu. Görgü tanıklarına göre, tartıştığı bir grup genç, Que’yi beyz- bol sopalarıyla döverek fena benzetmişti. Günlerce komada kaldı, 6 Aralık 2002’de öldü. ClA’yla en güçlü bağlara sahip bilim ifflznlanndan biri olduğu yönünde iddialar vardı. Bir başka şüpheli ölümün kurbanı Dr. Robert Shope ise, Pentagon’un bir püresinde yer alıyordu. Projenin amacı, tttöristlerın kullanabileceği virüslere karşı panzehir geliştirmekti. Bulaşıcı hastalıklar konusunda uzman olan Dr. Shope, geniş bir virüs koleksiyonuna sahip Dünya Arbo- virüs Referans Merkezi’nin direktörlerinden biriydi. 19 Ocak 2004’te akciğer fibro- sısinden hayatını kaybetti.
Son kurbanlardan biri de, ‘kopya koyun’ Dolly projesinin babalarından Prof. John Clark oldu. Clark’ın cesedi 12 Ağustos 2004’te Berkwickshire kıyısındaki bir köyün yakınlarında bulundu.
Bütün bu ölümler sadece bir tesadüf mü? Görüştüğümüz Amerikalı mikrobiyolog Dr. Patricia Doyle’a göre bu sorunun yanıtı, “hayır”! Konuyu kamuoyunun gündemine taşıyan ilk isim Doyle. Kendisi de bir mikrobiyolog, öldürülen Dr. Kiley ve Shope’ı yakından tanıyordu. Araştırmasına başladığında henüz 5 mikrobiyolog öldürülmüştü. Ancak ölümler, Doyle’nin şüphelerini doğrulamasına artarak devam etti. Doyle, ölümlerin arkasında gizli servislerin olduğuna inamyor:“Wiley, Schwartz, Que, Pasechnick ve Nguyen’m şüpheli ölümünden hareketle konuyu araştırmaya başlamıştım. Pasechnick, ölümünden 10 gün önce Boston’da Dr. Wiley’le buluşmuştu. Ingiliz Gizli Servisi MI5 ile bağlantılı olduğu söylenen Dr. Kelly de, Schwartz, Que ve Pasechnick’in çalışmalarını araştırmaya başladıktan kısa bir süre sonra öldü, ölümlerin bir çoğu intihar, talihsiz kazalar ya da adi cinayetler gibi gösteriliyor. Ama hiçbir ciddi sağlık sorunu olmayan bilim adamlarının bir anda kalp krizinden ölmesini kimse açıklayamıyor. Bence mikrobiyologlar bilinmeyen ellerce öldürülüyor! Henüz yeterli kanıt yok ama CIA, MI5 ve MOSSAD’ın komplosu mu.

YENİ TEHDİTTRANSGENİK VİRÜSLER!

Biyoterörizm üzerine çalışmaları bulunan ve mikrobiyolog ölümlerini araştıran yazar Steve öuayle da ilginç bulgulara ulaşmış. Öuayle, gelişmiş ülkelerde etkin olan gizli örgütlerin parmağı üzerinde duruyor. 2002 yılında Pakistan, Afganistan ve İran’da birdenbire ortaya çıkan ‘Crimean Congo’ virüsüne dikkat çeken yazara göre, bu virüs tesadüfen ortaya çıkmadı: Virüsün nasıl ve ne kadar zamanda yayıldığını anlamak için bu ülkelerde küçük bir deneme yapıldı!

Yani, canlı insanlar üzerinde, bir nevi biyolojik silah testi! Ouayle’a göre ebola, çiçek gibi virüslerin genetik yapısıyla oynanmış yeni versiyonları insanlığın başına bela olacak yakın gelecekte buna karşı tüm insanlık tetikte olmalı:
“Mesela genetik olarak değiştirilmiş çiçek virüsüyle vurulacağız ve bunun aşısı da olmayacak. ‘İnsan Genom Projesiyle gen haritamızın çıkarılmasının iyi bir şey olduğu düşünülüyor. Ama karanlık eller, İnsan Genom dan faydalanarak istedikleri biyolojik silahı geliştirebilirler, istedikleri insanı öldürebilirler!
Henüz ortada somut kanıt olmadığı için iddialar şimdilik bir komplo teorisinden öteye gidemiyor. Ama mikrobiyologların birbiri ardına ölmesi, son moda bir teoriye gittikçe daha fazla taraftar kazandırıyor: Biyolojik savaş dönemi başlıyor!

SIRADA KİMLER VAR?

Diğer ban mikrobiyologların şüpheli Ölümleri de şöyle:.
10 Aralık 2001: DNA zincirleri üzerine çalışan Dr. Robert Schnartz bıçaklanma ° _
14 Aralık 2001: Dr. Nguyen Van Set, laboratuarına dolan nitrojen sonucu havasıllı u Ocak 2002: Dr. Ivan Glebov ve Dr. Aleni Brushllnski Moskova’da öldürüldü.
9 Şubat 2002: Dr. Vlctor Korshunov, Moskova’daki evinin girişinde öldürüldü.
11 Şubat 2002: Dr. lan Langford, İngiltere Noraich’deki evinde kısmen çıplak ve bir sandalyenin altına sı iş» nlmış şekilde ölü bulundu.
24 Mart 2002: Dr. David Wynn Willlams,a, Ingiltere Cambridge’deki evinin yanında yürüyüşe çıktığı sırada araba çarptı. Antartlk Astrobiyolojl Projesl’nin ve NASA Amaçlı Araştırma Merkezl’nln içinde yer alan Wr astrobiyologdu.
25 Mart 2002: Steven Mostow, pilotluğunu yaptığı uçakla Colorado Denver yakınında yere çakıldı. BiyoterOrizm uzmanlığıyla tanınıyordu.
24 Haziran 2003: Dr. Leland Rtckman, bulaşıcı hastalıklar konusunda uzmandı ve ıı Eylül 2001’den beri biyote- örizm danışmanlığı yapıyordu. Bir yurtdışı görevinde aniden Öldü.
11 Ekim 2003: Batı Nil virüsünün yayılmasıyla mücadele etmiş otan profesör Mtchael Perich, trafik kazasında öldü. Polise göre, yolda bir ’şey’e çarpan Perich’ln arabası yağmur sulannın toplandığı bir çukura yuvarlandı. Emniyet kemeri bağlı olan Perich de boğularak hayatını kaybetti. Pertch, ABD ordusuna 15 yıl hizmet vermişti. 13 Kasım 2003: Nükleer ve biyolojik silah uzmanı Qoko1o D. Ntasa, trafik kazasında can verdi. Uzun yıllar ABD ordusunda görev yapmıştı.
24 Ocak 2004: Dr. Michael Kiley kalp krizinden öldü. Amerikan Tanm Bakanlığı’nın ana biyogüvenlik sorumlu- suydu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu