Faydalı Bilgilerİnsan ve Yaşam

Depremde ilk üç saniye…

Depremde ilk üç saniye ve yapılması

gerekenler…

Deprem ilk önce P Dalgası” ile hissedilir. Arkadan gelen ”S Dalgası” nedeniyle sallanmaya ve gürültü duymaya başlarız. Arka arkaya gelen hızlı ve şiddetli sarsıntılar birkaç saniye veya birkaç dakika sürebilir. Depremin kendisi bize zarar vermeyecektir; fakat kırılan bir cam, düşen nesneler, çevreye yuvarlanan ya da fırlayan ağır şeyler hayati tehlikeler yaratabilir.

Depremin 3. saniyesinde kendimizi korumak için ne yapacağımızı bilmeliyiz. Paniğe kapılıp merdiven ve balkonlara koşturmak, küçük depremlerde bile gereksiz yere ölümlere neden olmaktadır. Sarsıntı başlar başlamaz donup kalmadan veya sağa sola kaçışmadan, bulunduğunuz yerde kendinizi koruyacak konumu almalısınız.

Korku ve Panik

Depremden korkuyorsanız, bunu etrafınızdakilerle paylaşın. Depremler korkutucu olabilir, ama unutmayın, sarsıntı kısa sürede sona erecektir. Paniğe kapılmamak için deprem öncesinde, deprem sırasında ve sonrasında yapılacakları öğrenmeniz ve gerekli önlemleri almanız önemlidir. Bununla birlikte, farklı ortamlarda deprem tatbikatları da yapın. Ayrıca elinizden geldiğince, paniğe kapılmamış gibi davranmaya çalışın. Kendinize ve çevrenizdekilere ancak bu şekilde yardım edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu