Saglık

Damar Otu Şifa Dağıtıyor.

Damar Otu Şifa Dağıtıyor.

Geçmişten bugüne astım hastaları bıldırcın yumurtasından şifa bulmaktadırlar. Bunun nedeni bıldırcının doğada bulunan damar otunu yemesi ve etken maddelerin yumurtaya geçmesidir. (Bu özellik çiftliklerde yetiştirilen ve marketlerde satılan bıldırcın yumurtalarında bulunmaz.)

Yeni araştırmalar sonucu içeriğindeki tanenler ve aucubinin iltihap giderici ve antibakteriyel etkileri ile ağız, boğaz ve üst solunum yollannın iltihabi hastalıklarında kullanıldığını göstermektedir. Özellikle üst solunum ağız-boğaz iltihaplarında mukoza üzerine yayılan ve yapışan musilaj (zamksı) maddenin etkili olduğu anlaşılmıştır. Antihepatotoksik etkisi kanıtlanmış olup bu etki silimarinden daha güçlüdür. Balgam, öksürük, boğmaca, bronşiyal astım ve akciğer tüberkülozunda etkili olabilmektedir. Nefes darlığında, bronş genişletici olarak kullanılabilir. Türkiye’de çok eski zamandan bugüne bu bitkinin lapası çıbanların üzerine bağlanır ve ertesi gün bu çıbanın patlaması ve irin’in dışarı akması sağlanırdı.

Damar Otu Şifa Dağıtıyor.

Sırbistan’da Novi Sad Üniversitesi’nde, damar otu anti-inflamatuar etkisi incelenmiş ve kalp-damar hastalıkları üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı tavsiye edilmektedir.

Ankara’da Gazi Üniversitesi’nde damar otu geleneksel tıpta karaciğer hastalıklarına karşı koruyucu etkileri incelenmiş, karaciğer üzerinde lipit peroksidasyonunu önlemek ve lipit peroksidasyonunun yarattığı hasardan karaciğeri korumak için kullanılabileceği saptanmıştır. AST ve ALT değerlerini normal düzeylerinde tuttuğu yine deneyler sonucunda gözlenmiştir. Enzim seviyelerini düzenleyerek karaciğeri koruma özelliğine sahiptir.

Halk arasında adından dolayı damar açıcı olarak kullanılmışsa da en çok akciğer hastalıklarında etkilidir.

Not:Bu bitkilerin hiçbirisi iilaç değildir. hastalık durumunda doktorunuza danışmadan bu bitkilerin hiç birisini kullanmayınız.Bitki ya da bitkisel ürün kullanımlarında mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu