Aşk-İlişkiler Evlilikİnsan ve Yaşam

Cefakar Kadın Tipi

Cefakar Kadın Tipdeki İnsan Tipileri

Devamlı yorgundur. Başkalarının yüklediği bin bir türlü işi yapıp durur. Bu arada kendi işlerini de yapar. Hem dışarıda, hem evde çalışır. Hem anne, hem eş, hem ev kadını, hem iş kadmı gibi birçok rolü vardır. Okumuş olması hiçbir şey değiştirmez. Sadece uğradığı haksızlığı fark etmesini sağlar. Takdir edilmek yerine daha çok tenkit edilir. Kocası onu soğuklukla, eş dost hiç aramamakta suçlar. Tipik cümlesi: “‘Tamam… (iç çekiş)… ben yaparım.”dır.

Kendisini, kocası ve çocukları, davası veya mesleği için feda ettiğini düşünür ve bununla gurur duyar. Öfkesini ve neşesini saklar. Acı çekmenin onu özel kıldığını düşünerek, en fazla çile çeken olarak takdir bekler. Gürültülü bir şekilde etrafı temizler veya aile fertleri hep beraber otururken odayı toplamaya başlar. Kocası yanlışlıkla yardım etmeye kalksa, “Aman aman istemez. Sonra günlerce kendine gelemiyorsun.

Su tip, evin temizliğine verdiği önemi kendisine Vermez. Kendine bakmaz, kötü ya da eskimiş kıyafetler giyer. Bunun nedeni parası olmaması değildir,  kıyafete vereceği parayla çocuklara yiyecek bir şeyler yahut kitap alınabilir. Çok tutumludur. Her zaman için köşede kötü günlerde kullanmak üzere bir miktar parası vardır. Bu parayı ya göğsünde ya da bir kavanoza koyup klasik mekânı mutfağının gizli bir köşesinde saklar. Her alışverişini derin araştırmalar sonucu yarı fiyatına mal eder ve yine de bu ucuz malzemelerle mutfakta güzel yemekler yapar.

Kocası onun bu uğraşları karşısında gittikçe tembelleşir. Hayırsızın biri de olsa kadın onu terk etmez. Çocuklarının babasız kalmaması için tüm haksızlıklara ve acılara katlanır. Bu tipe karşı herkes kendini minnettar hisseder. Acısı vasıtasıyla hâkimiyet kurar. Sürekli verdiğini ve hiç almadığını vurgulayarak söylenir.

Hayatta öyle büyük tutkuları ve hayalleri yoktur. Bir ev, bir yazlık, bir araba, kötü günler için kenarda üç beş kuruş onun için yeterlidir. Çoğu zaman sabrı ve azmi sayesinde çok daha fazla şeyler de elde eder. Kazandığı parayı dişiyle tırnağıyla kazanır. Zor koşulların insanıdır. Yaşarken kıymeti fazla bilinmez, fakat cenazesine çok sayıda kişi katılır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu